Realme to marka technologiczna, którą 4 maja 2018 r. stworzył Sky Li. Ambicją realme jest wyznaczenie trendów i dostarczanie młodym ludziom produktów, gwarantujących niezapomniane wrażenia. Smartfony oraz urządzenia IoT od realme wyróżniają się nie tylko designem czy wydajnością, ale również przystępnymi cenami. W globalnym zestawieniu smartfonowych marek realme zajmuje 7. miejsce i jest obecnie najszybciej rozwijającym się producentem. Marka jest obecna w 61 krajach, a na 13 rynkach należy do ścisłego TOP 5. Pod koniec pierwszego kwartału 2021 r. pułap sprzedanych smartfonów realme sięgnął 70 mln urządzeń.

W Polsce realme obecne jest od kwietnia 2020 roku i coraz prężniej się rozpycha również w naszym kraju. Nie tak dawno do sprzedaży weszła nowa seria realme 8 (8, 8 pro i 8 5G), a od kilku dni możemy zakupić kolejny model, który zdaniem producenta ma być nowym zabójcą flagowców. Został on wyceniony na 2499 zł – wersja (12/256 GB) w kolorze czarno-żółtym (racing yellow) oraz 2299 PLN – wersja (8/128 GB) w kolorze niebieskim (speed blue). Jednak producent nie powiedział tutaj ostatniego słowa i można też wypatrywać różnych ciekawych promocji 😊

 

realme GT, bo o nim mowa, to przede wszystkim:

  • Flagowy model realme na rok 2021, nawiązujący designem i nazewnictwem do pojazdów Grand Touring (GT) – szczególnie żółto-czarny wariant kolorystyczny.
  • Topowy procesor Snapdragon 888 5G firmy Qualcomm z topowym układem graficzny Adreno 660.
  • Komunikacja 5G, Wi-Fi 6E (najszybszy standard Wi-Fi na rynku).
  • Wyświetlacz sAMOLED 6,4 cala, który jest odświeżany z częstotliwością 120 Hz.
  • Bardzo szybkie ładowanie SuperDart Charge 65 W. Bateria o pojemności 4500 mAh ładuje się w 35 minut (i to od 0 do 100%). W kilka minut można go doładować w stopniu wystarczającym na kilka godzin pracy.
  • Autorski system chłodzenia Stainless Stell VC Cooling System stworzony między innymi z myślą o graczach.
  • System Androida 11 (z nakładką realme UI 2.0).
  • Najszybsza pamięć wewnętrzna dostępna w smartfonach – UFS 3.1. Odczyt danych może sięgnąć 1917 MB/s, a zapis 769 MB/s (mierzone w trybie ciągłym).
  • Potrójny aparat z obiektywem głównym 64 MP wykorzystujący sensor Sony IMX 682. Wspiera go obiektyw ultraszerokokątny 8 MP oraz 2 MP obiektyw makro. Przedni aparat do selfie ma 16 MP.
  • Plecki pokryte skórą wegańską (Vegan Leather) w wersji żółtej, szkłem w wersji niebieskiej.

 

A jak telefon wypada w rzeczywistości? Zapraszam do recenzji.

 

Realme GT (9)

 

Specyfikacja techniczna:

Procesor Qualcomm Snapdragon 888, 8 rdzeni, Maksymalne taktowanie 2,84 GHz
Technologia wykonania 5 nm
Ekran Super AMOLED, 6,43’’, Stosunek ekranu do obudowy 91,7%,  2400×1080 px, 409 ppi, odświeżanie 120 Hz, 16,7 mln kolorów, Always-On-Display: TAK, Powłoka oleofobowa: TAK
Grafika Chipset graficzny: Adreno 660
Pamięć 8/128 GB speed blue

12/256 GB racing yellow
Czytnik kart pamięci mSD: NIE

Aparat selfie 16MP/f2.5, Sensor: Sony IMX471
Aparat tył Główny: 64MP/f1.8, sensor głównego aparatu: Sony IMX682
Ultraszerokokątny: 8MP/f2.3/119°
Makro: 2MP/f2.4/4cm
Zoom optyczny: NIE
Zoom cyfrowy [maks]: TAK [10x]
Lampa błyskowa [ilość]: TAK [pojedyncza]
Film Wideo [rozdzielczość/fps]: 4K/60/30, 1080P/60/30, 720P/60/30
Wideo Slow Motion [rozdzielczość/fps]: 1080P/240, 720P/480
Format zapisu wideo: MP4
Stabilizacja obrazu: EIS, UIS, UIS Max
Wbudowana lampa błyskowa: TAK
Audio Tryb Dolby Atmos: TAK
Tryb Hi-Res Audio: TAK
Typ głośników: Stereo (podwójny)
Komunikacja Bezprzewodowa: TAK
Pasmo częstotliwości: 2496-2690 MHz
Bluetooth: 5.2
Technologia GSM: 5G
5G n1/n3/n5/n7/n8/n20/n28/n38/n40/n41/n77/n78
Częstotliwość WiFi: 2.4/5 GHz
Standard WiFi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax
USB On-The-Go: TAK
Nawigacja GPS, GLONASS, BEIDOU, GALILEO
Obsługa płatności NFC: TAK
Złącza Dual SIM, rodzaj karty SIM: 2x nano
USB-C: TAK
Jack 3,5mm: TAK
Czujniki Czujnik przyspieszenia, Czujnik geomagnetyczny, Żyroskop, Czujnik zbliżeniowy, Czujnik światła
Czytnik linii papilarnych Ultra-szybki w ekranie
System operacyjny Android: 11,  realme UI: 2.0
Zasilanie Ładowarka o mocy [W]: 65
Rodzaj baterii: Litowo-jonowa
Pojemność baterii [mAh]: 4500
Czas ładowania do 100% [min]: 35
Ładowanie zwrotne (PowerBank): TAK
Cechy fizyczne Materiał wykonania przód telefonu: Szkło 2.5D
Materiał wykonania krawędź telefonu: Tworzywo sztuczne
Materiał wykonania tył telefonu- racing yellow: Skóra wegańska + Tworzywo sztuczne- speed blue: szkło

Wodoszczelność i pyłoszczelność: b.d.
Wymiary: racing yellow – 73,3 x 9,1 x 186,5 mm, speed blue – 73,3 x 8,4 x 186,5 mm
Kolor: Racing Yellow (Żółto-czarny), speed blue (niebieski)

 

Realme GT (33)

 

Realme GT – zestaw

W pudełku znajdziemy:

  • smartfon
  • Ładowarkę
  • Etui ochronne
  • Narzędzie do wyjmowania kart SIM
  • Książeczka z najważniejszymi informacjami i karta gwarancyjna

Realme GT został wypuszczony w dwóch wariantach kolorystycznych: czarno-żółty (racing yellow) oraz niebieski (speed blue). Jednak na tym różnice się nie kończą. Wersja żółta otrzymała plecki wykonane ze skóry wegańskiej i tworzywa sztucznego oraz w środku znajdziemy 12 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci na pliki. W wersji niebieskiej mamy za to szkło, 8 GB RAM i 128 GB pamięci na pliki.

 

Realme GT (55)

 

Niewielka różnica jest również w rozmiarze: racing yellow – 73,3 x 9,1 x 186,5 mm, speed blue – 73,3 x 8,4 x 186,5 mm. Waga: 186g/186,5g (speed blue/racing yellow). Oba warianty dobrze leżą w dłoni (chociaż wersja żółta jest bardziej stabilna, wersja szklana jest nieco śliska), a wszystkie przyciski na prawej krawędzi znajdują się dokładnie tam gdzie powinny – są w zasięgu. Z racji, że nadal nie jest to mały smartfon, to obsługa jedną ręką nie jest zbyt wygodna. Chyba, że włączymy tryb jednoręczny.

W moje ręce trafiła wersja niebieska i muszę przyznać, że nie robi ona tak dużego wrażenia jak wersja żółta. Skórka na plecach, kolor przecięty czarnym paskiem połączonym z wyspą z aparatami robi naprawdę wrażenie. Tutaj widać już na odległość, że to właśnie ten model, a nie konkurencyjny. Mimo wszystko mój model też nie wygląda źle – ładna fakturka przypominająca choinkę też może się podobać. Aczkolwiek wersja ta bardziej jest narażona na zbieranie brudu i odciski palców i co za tym idzie szybko wyląduje w etui, który znajdziemy w opakowaniu. Wersja żółta jest tak przyjemna w dotyku, że mogłabym nosić go bez etui, gdyby tylko nie było tej wystającej wyspy…

Dodam jeszcze, że smartfony nie posiadają żadnej klasy wodoodporności.

Z przodu smartfonu znajdziemy płaski ekran ze szkła z bardzo niewielkimi ramkami po bokach oraz na górze i nieco szerszym podbródkiem (Screen Ratio 91,7%) oraz jednym aparatem umieszczonym w kółeczku w lewym, górnym rogu. Całość łączy ramka w kolorze dopasowanym do obudowy w wersji niebieskiej i czarnej w wersji żółtej. Oczywiście wszystko jest idealnie dopasowane, nic nie trzeszczy, nic się nie ugina.

 

 

Na spodzie obudowy znajdziemy mikrofon, głośnik multimedialny (jeden ze stereo), gniazdo USB C oraz wyjście mini Jack. Zwolennicy mini Jack zapewne bardzo się ucieszą, że producent o nich nie zapomniał. Jeżeli chodzi o dźwięk, to miło, że realme GT otrzymał głośniki stereo. Muzyka z nich płynąca jest dobrej jakości i powinna zadowolić nie jednego użytkownika. Na pewno pozwoli to na dużo lepsze doznania słuchowe podczas długich godzin przy grach czy filmikach z YouTube. Dobrą wiadomością jest również to, że BT 2.0 obsługuje kodeki LDAC , aptX HD i TWS+.

Co, do jakości prowadzonych rozmów również nie można mieć zastrzeżeń – jest OK.

Na lewej krawędzi znajdziemy szufladkę na 2 karty SIM (niestety bez dodatkowej karty pamięci) i przyciski głośności. Na prawej krawędzi natomiast znajdziemy tylko włącznik / wyłącznik. Na koniec dodam, że wszystkie przyciski są wyraźne w dotyku i bardzo dobrze i szybko reagują na wszystkie kliknięcia.

 

Realme GT (47)

 

Jeśli chodzi o ekran, to realme GT otrzymał wyświetlacz Super AMOLED, 6,43″ z rozdzielczością 2400×1080 FHD+, gęstością pikseli 409 PPI i odświeżaniem 120 Hz (panel dotykowy – 360 Hz). Sam ekran pokrywa 91,7% powierzchni przodu telefonu, a w lewym górnym rogu znajdziemy niewielkie wycięcia w kształcie koła, w którym umieszczono przedni aparat.

Co tu dużo mówić ekran wypada świetnie. Obraz jest wyraźny, o dobrym kontraście i wystarczająco dobrych kątach widzenia. Krawędzie czcionek są ostre, a całość jest czytelna. Komfortowo można pracować również na dworze w słoneczne dni. Smartfon oferuje oczywiście możliwość dopasowania parametrów ekranu takich jak: temperatura ekranu (zimna, domyślna, cieplejsza), tryb kolorów ekranu (żywy, delikatny, olśniewający) czy jasność, ale również posiada dodatkowy tryb ciemny z dodatkowymi ustawieniami (wzmocniony, średni, delikatny itp.) oraz tryb ochrony oczu. Co więcej nie znajdziemy w nim diody powiadomień, ale za to dostępny jest AOD zwany jako – „ekran zawsze aktywny”.

Ponadto w ekranie umieszono czytnik linii papilarnych, który działa jak najbardziej poprawnie i wystarczająco szybko, chociaż zdarzały się momenty, gdy musiałam przyłożyć palec z 2-3 razy.

Poza czytnikiem linii papilarnych oraz standardowymi funkcjami odblokowania jakimi są pin, wzór czy hasło, do dyspozycji mamy również odblokowanie telefonu przez skanowanie twarzy. Następuje to dosyć szybko, poza pojedynczymi przypadkami np. w nocy przy bardzo słabym oświetleniu. Powszechnie jednak wiadomo, że takie odblokowanie twarzą nie należy do najbezpieczniejszych metod.

Podobnie też jak już w wielu modelach, możemy włączyć obsługę gestami. Oprócz gestów możemy też włączyć standardową dolną belkę z przyciskami oraz inteligentny pasek boczny. Zatem każdy bez problemu znajdzie swoją ulubioną konfigurację nawigacji.

 

Снимок экрана 2022 02 20 в 12.49.58

 

Testowany smartfon zostały wyposażony w topowe podzespoły:

  • Topowy procesor Snapdragon 888 5G firmy Qualcomm z topowym układem graficzny Adreno 660.
  • Najszybsza pamięć wewnętrzna dostępna w smartfonach – UFS 3.1. Odczyt danych może sięgnąć 1917 MB/s, a zapis 769 MB/s (mierzone w trybie ciągłym). 2 wersje:
    • 8/128 GB speed blue
    • 12/256 GB racing yellow
  • Komunikacja 5G
  • Autorski system chłodzenia Stainless Stell VC Cooling System stworzony między innymi z myślą o graczach.
  • System Androida 11 (z nakładką realme UI 2.0).

 

To czego zabrakło w tym modelu, to gniazda na dodatkową kartę pamięci. Za to mamy dual SIM z obsługą sieci 5G. Co do pozostałych parametrów, to mamy tutaj naprawdę świetny zestaw: topowy procesor Snapdragon 888, 8 lub 12 GB pamięci RAM, 128 lub 256 GB pamięci na pliki. Wszystko to po to, aby zadowolić najbardziej wymagającego użytkownika. I w sumie tak jest w codziennym użytkowaniu wszystko śmiga aż miło. Nawet wersja 8/128 GB, która trafiła w moje ręce sprawowała się świetnie. Wymagające gry czy sporo włączonych aplikacji, to dla realme GT żaden problem. Jedyne co, to mimo zapewnień producenta, gdy mocno go przeciążymy w grach, to temperatura rośnie i to bardzo (47 stopni C, to nie tak mało). Przynajmniej w wersji szklanej. W przypadku wersji z obudową ze skóry podobno jest nieco lepiej. Tego nie miałam jednak okazji sprawdzić. W benchmarku AnTuTu smartfon uzyskał ponad 792 tys. punktów. Po godzinnym graniu w gry i ponownym odpaleniu benchmarku ten spadł do ok. 633 tys. punktów. Zatem widać, że większe obciążenie sprawia, że wydajność nieco spada. Nie mniej te liczby są i tak bardzo wysokie, a podczas użytkowania nawet tego spadku nie zauważymy.

 

 

Smartfon obsługuje system Android w wersji 11 oraz nakładka realme UI 2.0. On również działa bardzo płynnie i nie zauważyłam jakiś większych problemów. Najważniejsze nowości w realme UI 2.0, o których warto wspomnieć to:

  • Możliwość ustawienia globalnego koloru interfejsu ( do wyboru mamy 10 kolorów i 5 schematów)
  • Możliwość wyboru motywu na ekranie AoD
  • Tryb ciemny w trzech odsłonach: ulepszony, średni, delikatny
  • Personalizacja wyglądu i koloru ikon
  • Wybór czcionki
  • Funkcja Share oraz Dual Mode Music Share, które służą do szybkiego dzielenia się plikami i muzyką
  • Możliwość sterowania uprawnieniami do aplikacji – głównie mowa o wrażliwych danych: dostęp do dysku, kontaktów, wiadomości czy listy połączeń

 

Ponadto zostają lubiane już funkcje z poprzednich wersji:

  • Tryb dzielonego ekranu
  • Pasek boczny
  • Obsługa gestów (np. 3-palcowy zrzut ekranu, odwróć telefon, aby wyciszyć połącznia przychodzące itp.)
  • Przycisk nawigacji
  • Możliwość dostosowania do własnych potrzeb temperatury kolorów (zimniejsze i cieplejsze barwy)
  • Tryb ciemny
  • Tryb ochrony oczu
  • Odblokowanie twarzą
  • Odblokowanie odciskiem palca
  • Godziny ciszy
  • Alarmowe SOS
  • Ochrona przed nękaniem (blokowanie połączeń, wiadomości itp.)
  • Blokowanie fałszywych stacji benzynowych
  • Ochrona prywatności : Blokada aplikacji, dla dzieci, Prywatny sejf
  • Ochrona płatności
  • Ochrona plików
  • Prywatny sejf
  • Znajdź moje urządzenie
  • Ochrona informacji osobowych
  • Inne funkcje zabezpieczeń: Bezpieczna klawiatura, Zapobieganie przechwytywaniu i nagrywaniu ekranu,
  • Zapobieganie nagrywaniu i fotografowaniu w tle
  • Google Play Protect
  • Smart Look
  • Strefa gier
  • Cyfrowa równowaga i kontrola rodzicielska
  • Nagrywanie ekranu
  • Menedżer Plików
  • Menedżer telefonu
  • Klonowanie aplikacji
  • Przestrzeń gier
  • Chmura HayTap – 5GB
  • Możliwość wykonania kopi zapasowej w chmurze
  • Rejestrator
  • Kompas
  • Kalkulator
  • Clone Phone
  • Radio FM
  • Pogoda
  • Aplikacja do budowania kolaży czy plakatów z naszych zdjęć
  • Tryb obsługi jedną ręką
  • AOD

 

 

Ponadto smartfon wyposażono w:

  • Bluetooth: 5.2
  • WiFi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax w tym Wi-Fi 6E (najszybszy standard Wi-Fi na rynku)
  • USB On-The-Go: TAK
  • NFC
  • Nawigację: GPS, GLONASS, BEIDOU, GALILEO

oraz czujniki: Czujnik przyspieszenia, Czujnik geomagnetyczny, Żyroskop, Czujnik zbliżeniowy, Czujnik światła

Podczas korzystania z Wi-Fi, Bluetooth, GPS nie zauważyłam większych problemów. Łączność GPS następowała niemalże natychmiast i spokojnie pozwoli nam nawigację podczas pieszych spacerów po mieście czy jazdy samochodem. Podobnie podczas przerzucania sporej ilości plików i zdjęć przez Bluetooth realme GT spisał się bezbłędnie. Jest również NFC.

 

Снимок экрана 2022 02 20 в 13.02.10

 

Realme GT otrzymał baterię o pojemności 4500 mAh. Do dyspozycji mamy również super szybkie ładowanie, bo aż 65 W (podobnie jak w Realme 7 Pro). W opakowaniu znajdziemy ładowarkę 65W. Co za tym idzie telefon naładujemy od 0 do 100% już w zaledwie niecałe 35 minut. Co za tym idzie w klika minut naładujemy smartfon na tyle, że pozwoli nam na kilka godzin spokojnego użytkowania. A jak z czasem pracy? Tutaj nie odbiega on od aktualnych standardów rynkowych – 1 dzień intensywnego użytkowania czy ponad 2 dni mniej intensywnego jest w jego zasięgu. Suma summarum nowy model wypada bardzo dobrze pod względem zarzadzania energią i czasu pracy. Szkoda tylko, ze nie znajdziemy w nim ładowania indukcyjnego.

 

Realme GT (52)

 

I na koniec standardowo aparat. Realme mocno podkreśla, że GT jest smartfonem skierowanym do wymagających użytkowników pod kątem wydajności, a nie fotografii mobilnej. Mimo wszystko zestaw obiektywów, który znajdziemy w tym modelu nie jest zły, a nawet momentami bardzo mnie zaskoczył, ale o tym za moment. Zerknijmy najpierw na specyfikację:

 

Aparat selfie 16MP/f2.5, Sensor: Sony IMX471
Właściwości aparatu selfie Tryby, funkcje, filtry: AI Beauty, Filter, HDR, Panoramic View, Portrait, Timelapse, NightScape, Ultra Macro, Expert, Chroma Boost etc.
Aparat tył Główny: 64MP/f1.8, sensor głównego aparatu: Sony IMX682
Ultraszerokokątny: 8MP/f2.3/119°
Makro: 2MP/f2.4/4cm
Zoom optyczny: NIE
Zoom cyfrowy [maks]: TAK [10x]
Lampa błyskowa [ilość]: TAK [pojedyncza]
Właściwości aparatu Tryby, Funkcje, Filtry: Night Mode, Panoramic View, Expert, Timelapse, Portrait Mode, HDR, Ultra Macro, AI Beauty, Filter, Chroma Boost,

 

64 Mpx główny, 8 Mpx szeroki i… to nieszczęsne makro 2 Mpx. Tylko po co? Konkurencja tutaj już od jakiegoś czasu wkłada makro 5 Mpx i to był świetny ruch. 2 Mpx niepotrzebnie tylko zajmuje miejsce. Można było tam np. umieścić moduł tele czy wspomniane makro 5 Mpx. Tym bardziej, że z obiektywu głównego i zooma x2 czy x5 (mimo, że jest to cyfrowe powiększenie) możemy uzyskać naprawdę świetne kadry robaczków i kwiatków. Tutaj wręcz aż smartfon mocno mnie zaskoczył tym jak świetnie radzi sobie ze zbliżeniami i owadami. Nawet tymi w ciągłym ruchu jak pszczółki i bączki. Jak widać zestaw obiektywów nie aspiruje do flagowej półki fotograficznych smartfonów. Z drugiej jednak strony nie jest też jakoś źle. Przy ładnej pogodzie z obiektywu głównego otrzymamy bardzo dobre kadry. Może nie są tak super szczegółowe i trochę kolory momentami ocieplone, ale ogólnie odbiór jest jak najbardziej pozytywny. Przy przełączeniu się na szeroki kąt jakość i szczegółowość zdjęcia spada. Kolory tez znacząco dobiegają od rzeczywistości i obiektywu głównego – jeszcze bardziej ocieplone. Na plus za to aparat zaskoczył mnie przy zbliżeniach. Kiedy robiłam zdjęcia owadów w ruchu na zommie x2, to smartfon złapał je niemalże idealnie. Szybko reagował na kliknięcia i szybko wykonywał zdjęcie przez co można było uchwycić coś w ruchu, z czym nawet dużo droższe smartfony sobie nie radzą. Całkiem nieźle poradził sobie również z zachodami słońca czy nocnymi ujęciami. Mamy tutaj do dyspozycji również tryb nocny. Zoom jak wspominałam już wcześniej jest tylko cyfrowy do max x10. Przy x2 kadry są jeszcze użyteczne, x5, to zależy od scenerii – czasami o dziwo wychodzą całkiem przyzwoicie – sprawdziłam na robaczkach itp. Większe powiększenie to raczej ciekawostka. Selfie? Raczej przeciętne. To teraz czas na przykładowe kadry:

 

 

Filmy możemy nagrać odpowiednio:

  • Wideo [rozdzielczość/fps]: 4K/60/30, 1080P/60/30, 720P/60/30
  • Wideo Slow Motion [rozdzielczość/fps]: 1080P/240, 720P/480

Znajdziemy tutaj również stabilizację obrazu: EIS, UIS, UIS Max oraz wbudowaną lampę błyskową. Filmy możemy nagrać korzystając z następujących trybów: Wideo, Dual-view Video, Slow Motion, Film poklatkowy, HDR, Ultra Nightscape 2.0 (ikonka AI w trybie Wideo), PRO (opcja Film)
Krótko mówiąc jest całkiem nieźle.

 

Podsumowanie

Realme GT, to aktualnie flagowy model tegoż producenta o nietuzinkowym wyglądzie w wersji żółtej. Otrzymał on świetne podzespoły (topowy procesor Snapdragon 888 5G, dużo pamięci RAM i miejsca na dysku w wersji żółtej, obsługuje sieć 5G, Wi-Fi 6E) i bardzo dobry wyświetlacz sAMOLED 6,4 cala, który jest odświeżany z częstotliwością 120 Hz. Do tego bardzo szybkie ładowanie SuperDart Charge 65 W. Chociaż tutaj zapewne część użytkowników powie, że wolałoby mieć nieco wolniejsze ładowanie, a za to, żeby pojawiło się ładowanie indukcyjne. I nie jest to jedyny kompromis jaki pojawił się w tym modelu: braki uszczelnień, brak miejsca na dodatkową kartę pamięci czy aparaty raczej ze średniej półki. Mimo to, gdy popatrzymy przez pryzmat ceny (2499 zł – wersja (12/256 GB) w kolorze czarno-żółtym (racing yellow) oraz 2299 PLN – wersja (8/128 GB) w kolorze niebieskim (speed blue)) i tego, że jest on dedykowany do użytkowników, którzy bardziej stawiają na wydajność niż mobilnych fotografów, to ten model jest aktualnie bezkonkurencyjnym bohaterem.

 

Podsumujmy jeszcze

Zalety

  • Topowy procesor i dużo pamięci – szczególnie wersja 12/256 GB
  • Świetna wydajność
  • Obsługa sieci 5G
  • Wi-Fi 6E (najszybszy standard Wi-Fi na rynku)
  • Bluetooth: 5.2
  • Dobrej jakości wykonanie (racing yellow: Skóra wegańska + Tworzywo sztuczne, speed blue: szkło)
  • Wyróżniający się wygląd w wersji żółtej
  • Wyświetlacz sAMOLED z odświeżaniem 120 Hz
  • AOD, który wyświetla wszystkie powiadomienia
  • Dobrze działający czytnik linii papilarnych w ekranie
  • Wyjście mini jack – 3,5 mm
  • Dobrej jakości zdjęcia przy ładnej pogodzie z obiektywu głównego
  • Aparat ładnie łapie ostrość nawet na małe obiekty (pszczółki w ruchu)
  • Całkiem niezłe zdjęcia nocne
  • Dobry czas pracy na baterii
  • Bardzo szybkie ładowanie 65 W
  • Ładowarka 65 W w zestawie
  • Dobrze działający system – Android 11 z nakładką realme UI 2.0
  • NFC
  • Dobry stosunek jakości do ceny
  • Etui w zestawie
  • Głośniki stereo
  • obsługa kodeków LDAC , aptX HD i TWS+.

 

Wady:

  • Brak ładowania indukcyjnego
  • Brak slotu na dodatkową kartę pamięci
  • Brak diody powiadomień
  • Aparat OK, ale mógł być nieco lepszy – szczególnie niepotrzebne makro 2 Mpx, czasami problemy z balansem
  • bieli, szeroki kąt tylko 8 Mpx, brak stabilizacji optycznej
  • Brak wodoodporności, nie ma nawet uszczelnień
  • Brak obiektywu tele
  • Spadek wydajności przy dużym obciążeniu
  • Smartfon trochę się grzeje przy dużym obciążeniu