Artykuł sponsorowany

Przycinanie żywopłotu jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który ma ogromny wpływ na jego kondycję, gęstość i kształt. Starannie przystrzyżony żywopłot będzie prezentować się estetycznie. W dodatku sprzyjać będzie zdrowemu wzrostowi roślin, a także zapewniać prywatność oraz ochronę przed hałasem i wiatrem. Sprawdź, kiedy przycinać żywopłot i jak zrobić to samodzielnie.

Kiedy najlepiej przycinać żywopłot?

Wszystko zależy tak naprawdę od pory roku. Jeśli przycinanie odbywa się wiosną, zadanie będzie dość ułatwione. Wczesna wiosna to czas przed rozpoczęciem okresu intensywnego wzrostu roślin. To doskonały moment na przycinanie żywopłotu. Wczesna wiosna jest czasem, gdy rośliny są w stanie spoczynku. Ułatwia to przeprowadzenie cięcia, w dodatku pobudza rozwój roślin na kolejne miesiące. Do przycinania roślin przydać się mogą m.in. akumulatorowe nożyce do żywopłotu.

Przycinanie przeprowadzać też można po okresie kwitnienia. Jeśli żywopłot kwitnie,  najlepiej doprowadzić go do porządku już po zakończonym kwitnieniu. Dzięki temu nie zakłócisz procesu kwitnienia, a także zapewnisz żywopłotowi odpowiedni czas na regenerację. Możesz przyciąć go również przed zimą, żeby pozbyć się ewentualnych obumarłych lub uszkodzonych części roślin. Przed zimą możesz również nadać żywopłotowi ładniejszy kształt. Przycinanie w tym okresie ułatwi usunięcie śniegu z żywopłotu. Pomoże też ochronić rośliny przed ewentualnym uszkodzeniem spowodowanym ciężarem śniegu.

Jak poprawnie przyciąć żywopłot?

Do poprawnego przycięcia żywopłotu konieczne są odpowiednie narzędzia. Zanim zaczniesz formować kształt, upewnij się, że masz dobrej jakości sprzęt. Mogą to być zarówno nożyce ogrodnicze, jak i sekator na wysięgniku czy elektryczne nożyce do żywopłotu. Warto nadać kształt roślinom niezależnie od tego, czy okrywają je tunele ogrodowe, czy żywopłot otacza całą posesję. Narzędzia zawsze powinny być czyste i ostre, aby zapewnić precyzyjne cięcie i zminimalizować ryzyko uszkodzenia żywopłotu.

Przycinanie żywopłotu bezwzględnie zaczynaj od dolnych partii. W ten sposób będzie łatwiej nadać żywopłotowi odpowiedni kształt. Zachowasz też równomierną gęstość roślin. Dopiero w następnej kolejności przycinaj po kolei górne części żywopłotu, dbając o zachowanie równomiernej jego wysokości.

O czym jeszcze pamiętać podczas przycinania żywopłotu?

Bardzo ważne jest regularne cięcie żywopłotu, nawet lekkie. Dzięki temu można zachować jego ładny wygląd i zadbać o zdrowy wzrost roślin. Bez względu na termin, systematycznie staraj się kontrolować żywopłot i usuwać zbędne odrosty. Uważaj przy tym na ptaki i gniazda! Zanim zaczniesz przycinać żywopłot, sprawdź, czy nikt w nim nie zamieszkał. Gdy znajdziesz np. gniazdo ptaków, poczekaj z przycinaniem do momentu, aż pisklęta opuszczą swój nowy dom.

Usuwając obumarłe części, nie oszczędzaj ich. Pozbądź się wszystkich, które szpecą żywopłot, są uszkodzone lub chore. W ten sposób zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się np. chorób roślin. Narzędzia, takie jak sekatory ogrodnicze w Castoramie lub innym sklepie zapewnią zdrowy wzrost żywopłotu.

Przycinanie żywopłotu jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Aby zadbać o rośliny na terenie posesji, należy regularnie je przycinać. W ten sposób zachowasz estetykę i funkcjonalność żywopłotu, ale jego zdrowie. Kluczowe dla utrzymania go w dobrej kondycji jest wybranie odpowiedniego terminu i właściwe wykonanie cięcia. Dzięki praktycznym wskazówkom i wysokiej jakości narzędziom z pewnością świetnie zadbasz o zieloną przestrzeń wokół domu.