Jesteś tutaj:-, Opinie ekspertów, Poradniki, Praca, Rynek, Top7-5 cech idealnego pracownika w branży IT

5 cech idealnego pracownika w branży IT

Branża IT to rynek pracownika. Wiedzą o tym nie tylko rekruterzy, którzy nieustannie poszukują wykwalifikowanych pracowników, ale i osoby zastanawiające się nad rozpoczęciem kariery programisty. Choć zainteresowanie nauką kodowania w naszym kraju stale rośnie, branża wciąż boryka się z niedoborem odpowiednio zmotywowanych i przygotowanych do wymogów dużych korporacji IT pracowników. Rzecz w tym, że nie wystarczy jedynie pobieżna wiedza lub znajomość jednego z popularniejszych języków programowania, by prestiżowy świat IT stanął dla nas otworem.

Liczące się na rynku firmy szukają pracowników z konkretnym zestawem cech i umiejętności, który wpasuje się w panujące standardy i zostanie na dłużej. Dla wszystkich tych, którzy planują rozpocząć karierę jako programista przedstawiamy zestaw 5 kluczowych zalet, które mogą przesądzić o zatrudnieniu w wymarzonej firmie. Według ankiety przeprowadzonej przez LinkedIn wśród liderów biznesu, aż 57% osób jest zdania, że przy wyborze kandydata do pracy umiejętności miękkie są ważniejsze od innych. Jakie jeszcze cechy wyróżnią kandydata?

  1. Kreatywność

Programowanie kojarzy się przede wszystkim z logicznym myśleniem i mechaniczną, powtarzalną pracą – to skojarzenie mija się jednak z prawdą. Jest tam też sporo miejsca na kreatywność i każdy kandydat wyróżniający się takim podejściem do kodowania jest wartościowy dla pracodawcy. Celem programowania jest rozwiązywanie problemów, co wymaga poszukiwania różnych, często nietypowych rozwiązań. Samo w sobie rozwija wyobraźnię, o ile nie popadniemy w rutynę i zamkniemy się nowe możliwości. A już w tym głowa każdego uczącego się programisty, by nie podążać utartymi ścieżkami, tylko szukać nowych, prowadzących do celu. Przyszły pracodawca na pewno zauważy to podczas procesu rekrutacji.

  1. Doświadczenie projektowe

Rekrutacje w branży IT skupiają się na sprawdzeniu praktycznych umiejętności kandydata. Możliwość pochwalenia się swoimi skończonymi projektami, zbliżonymi do tych, które realizowane są na co dzień w firmie, ukazuje kandydata jako osobę gotową do podjęcia pracy „od zaraz”. Pracodawca bowiem ma pewność, że zatrudniając osobę z doświadczeniem projektowym, często nabytym podczas pracy w grupie, wie, że nowy pracownik szybko wdroży się do realiów panujących w jego firmie. To także gwarancja szybszej aklimatyzacji w nowym środowisku i zwrot z inwestycji poniesionej w pracownika.

  1. Umiejętności miękkie

Trening umiejętności miękkich to istotna część nauki programowania, o której niestety często się zapomina. Ten błąd popełniają zwłaszcza samoucy, którzy marzą o karierze w IT, a wiedzę czerpią głównie z książek czy kursów online.  – „Opanowanie języków programowania to dopiero połowa sukcesu. O tym, czy dasz sobie radę w pracy zespołowej i dopasujesz się do kultury organizacyjnej panującej w firmie w dużej mierze decydują kompetencje miękkie” – mówi Nadja Brandys, specjalistka HR w szkole programowania Codecool. By rozwijać się w firmie IT, musisz otworzyć się na pracę zespołową, kulturę feedbacku i transparentną komunikację, która pozwoli na wypracowanie wspólnego modelu pracy w zespole i uniknięcie konfliktów w grupie. Zarządzanie czasem pracy, dawanie konstruktywnych informacji zwrotnych oraz śmiałość w prezentowaniu swoich rozwiązań i projektów to pożądane cechy, które zrobią wrażenie na każdym pracodawcy.

 

  1. Znajomość kilku języków programowania

Choć osoby, które są ekspertami w jednej konkretnej dziedzinie zawsze są konkurencyjne na rynku, to w przypadku programowaniu warto posiąść wiedzę z zakresu kilku języków. Dlaczego nie skupić się na jednym, najpopularniejszym lub najbardziej opłacanym? Nigdy nie wiesz, jakie projekty będą realizowane w konkretnej firmie, a w tak dynamicznej branży, jaką jest IT, zmiany zachodzą bardzo szybko. Jeśli opanujesz podstawy kilku języków, łatwiej będzie Ci się rozwijać i nie zostaniesz zaszufladkowany jako specjalista jednej dziedziny. Poza tym, sam siebie sprawdzisz, w którym języku programowania czujesz się najlepiej i w którym czujesz największy potencjał. Jeśli jesteś więc na początku planowania swojej kariery, nie wybieraj kursów czy szkoleń skupiających się tylko na jednym języku – możesz się zrazić do programowania i ograniczyć swoje szanse na rynku pracy.

  1. Pasja i zaangażowanie

Wielu doświadczonych programistów podkreśla, że to właśnie pasja i zaangażowanie wypływa na to, że są lepszymi developerami. W tej dziedzinie nie da się nauczyć wszystkiego za jednym razem, potrzebne są więc chęci i ogromna motywacja do ciągłego poszerzania wiedzy i nadążania za zmieniającym się światem nowych technologii. Bez tego staniesz się zwykłym „klepaczem kodu”, a nie programistą. IoT, sztuczna inteligencja czy rozszerzona rzeczywistość stają się powoli częścią naszego życia, a to pokazuje, że możliwości w zakresie tworzenia kodu są praktycznie nieograniczone.  Rynek potrzebuje jednak entuzjastów, którzy są na czasie i dostrzegają zmieniające się trendy.

Jest wiele sposobów na naukę programowania, jednak nie wszystkie dają kompetencje potrzebne na rynku pracy. –„Koncepcja kursu programowania Codecool w dużej mierze oparta na treningu umiejętności miękkich,  przygotowaniu do pracy w zespole i nastawienia na ciągły rozwój. Taki model nauki jest korzystny zarówno dla studentów, jak i ich przyszłych pracodawców”– dodaje Nadja Brandys. Przedstawione cechy i umiejętności to obok twardej teorii i praktycznych umiejętności kodowania „must have” każdego wykwalifikowanego programisty, który marzy o karierze w IT.

źródło: CodecoolAutor |2018-07-26T08:08:58+02:0026 lipca 2018 08:08|Kategorie: Newsy, Opinie ekspertów, Poradniki, Praca, Rynek, Top7|Tagi: |1 komentarz

1 komenarz

  1. Peter 28 lipca 2018 w 22:40 - Odpowiedz

    Zgadzam się z tym. A przede wszystkim powinien chcieć się dalej roziwjać bo branża IT ma to do siebie, ze coraz to nowsze rzeczy są wymyślane. Swoją drogą ja często moim pracownikom podsyłam bloga Netgraf żeby sobie poczytali bo można tam znaleźć dużo przydatnnych wiadomości. no i też dla przedsiębiorców jest tam dużo istotnych rzeczy które doradzą im odnośnie strony interentowej etc. warto czytac takie rzeczy,

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.