Niezależnie od tego, czy masz dobre wspomnienia z tylnego siedzenia rodzinnego kombi, czy też dowiedziałeś się wszystkiego o napędzie z samych filmów, kino na świeżym powietrzu to nie tylko wyraźnie amerykańskie doświadczenie – to coś, co wydaje się być po prostu na miejscu, gdy lato trwa. A kiedy jesteś dyrektorem przydomowego kina, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu, by zamienić ciepłe noce w kinowe wspomnienia.

Projektor

Nie ma znaczenia czy oglądasz “Szczęki”, czy “Dirty Dancing” – noc w filmie zaczyna się i kończy wraz z jakością twojego projektora. Tylko nie zgub się w morzu specyfikacji! Miej oko na funkcje, które mają największe znaczenie. Lumen mierzy najważniejsze, czyli jasność projektora. Na imprezy plenerowe potrzebujesz minimum 2000 lumenów, przy czym należy pamiętać, że im więcej, tym lepiej. Po drugie, sprawdź współczynnik kontrastu. Wyższe proporcje zapewniają wyraźniejsze obrazy, jaśniejsze kolory i głębsze czernie. Jest to kluczowe, jeśli masz ochotę na horror lub planujesz maraton z trylogią “Mrocznego Rycerza”.
Zanim zaczniesz, zapoznaj się z rozkładem swojego przydomowego kina. Czy będziesz projektował 30 centymetrów nad stołem w ogrodzie, czy może na całej ścianie garażu lub ogrodzenia? Każdy projektor ma inny maksymalny rozmiar i odległość rzucania, więc niektóre naturalnie będą pasować do twoich potrzeb (i budżetu) lepiej niż inne. Użyj darmowego kalkulatora (na przykład Projector Central Projection Calculator Pro), aby stworzyć solidny plan przed zakupem.

Ekran

Wielki ekran nigdy nie jest złą rzeczą. ale jeśli masz gładką białą (lub bardzo jasnoszarą) ścianę lub grubą białą pościel – możesz nie potrzebować ekranu.
Może brakuje ci odpowiedniej powierzchni lub po prostu nie zadowala cię jakość obrazu mniejsza niż najlepsza. Tak czy inaczej, wolnostojący ekran jest najlepszym rozwiązaniem dla środowisk zewnętrznych, które często wymagają niewielkiej elastyczności (w końcu nikt nie może powstrzymać letniego deszczu). Aby uzyskać autentyczne wrażenia z jazdy, wybierz ekran o proporcjach 16:9 i ciężką, stabilną ramę. Jeśli mieszkasz wśród świateł miasta, pamiętaj, by wybrać ekran z ciemną, nieprzejrzystą warstwą tylną.

Dźwięk

Na szczęście dla amatorów kina na wolnym powietrzu, żyjemy w pełnym wygód XXI wieku głośników Bluetooth i potężnych kolumn dźwiękowych. Dawno minęły czasy, kiedy trzeba było wyciągnąć z powrotem głośniki podłogowe lub zgubić się w zgrabnym podłączaniu systemu 5.1 – wystarczy zsynchronizować głośnik z projektorem wyposażonym w Bluetooth i można z niego skorzystać. Jeśli to nie jest możliwe, upewnij się, że projektor i system głośników mają kompatybilne porty optyczne lub AUX dla łatwej konfiguracji. Możesz zaryzykować używając głośnika bezprzewodowego zasilanego z baterii litowej, ale prawdopodobnie będziesz chciał mieć dźwięk podłączony do tego samego zabezpieczenia przeciwprzepięciowego, który zasila projektor. Nikt nie chce stracić dźwięku, zanim Darth Vader wyjawi, że jest ojcem Luke’a.
Testowanie dźwięku na ogrodzie ma kluczowe znaczenie przed wielką nocą, dlatego też dobrze jest zacząć od dźwięku o mocy 40W. Jeśli to możliwe, używaj systemu głośników Bluetooth lub sound bara z osobnym subwooferem, aby tworzyć wielokierunkowe dźwięki i umożliwić głośnikom ich “wypuszczanie”, jednocześnie zapewniając twoim gościom, że nie utkną w martwej strefie dźwiękowej.

Strumień

Mimo tego, że używasz odtwarzacza Blu-Ray, Apple TV, Google Chromecast lub Amazon Fire TV za pośrednictwem projektora, dodanie kolejnego urządzenia wymaga użycia większej ilości kabli, prądu oraz wystawia sprzęt na działanie żywiołów.
Zamiast tego należy rozważyć usprawnienie konfiguracji, wybierając inteligentny projektor z obsługą WiFi. Niektóre projektory są wyposażone w inteligentne, podobne do telewizora interfejsy, które umożliwiają przesyłanie strumieniowe z aplikacji takich, jak Netflix czy HBO GO lub umożliwiają dostęp do biblioteki filmów cyfrowych z Google Play lub Amazon Instant Video. Inne ładnie współgrają z platformami iOS i Android w bezpośrednim przesyłaniu strumieniowym z telefonu lub tableta.
W obu przypadkach potrzebujesz mocnego połączenia WiFi, aby zasilić całą tą filmową magię i zapobiec buforowaniu lub rozłączaniu. Wybierz router i projektor, które obsługują standard bezprzewodowy 802.11ac i upewnij się, że projektor jest podłączony do routera w sieci 5GHz (ma znacznie mniej zakłóceń). Poszukaj routerów AC lub dwuzakresowych, które oferują dodatkowe funkcje, takie jak formowanie wiązki i technologia MU-MIMO, aby dalej optymalizować strumieniowanie wideo o wysokiej rozdzielczości. Są niezbędne, jeśli używasz Apple TV, Amazon Fire lub Google Chromecast.
Przed wielką nocą rozstaw kino na zewnątrz, by uzyskać najlepsze połączenie WiFi. Jeśli pomiędzy routerem i projektorem jest dużo miejsca, dodaj do miksu rozszerzenie zakresu, aby wypełnić lukę. Niektóre routery obsługują nadawanie priorytetu urządzeniom w celu przesyłania strumieniowego, dlatego sprawdź ustawienia routera i ustaw priorytet projektora, aby uzyskać optymalną szybkość połączenia. Mówiąc o prędkości, złap swój tablet i odwiedź speedtest.net, żeby uzyskać wskaźnik siły sygnału na swoim ogrodzie. Jeśli masz inteligentny projektor, powinieneś być w stanie uruchomić test bezpośrednio z aplikacji przeglądarki projektora. Netflix sugeruje prędkość 25 Mb/s dla strumieniowania w jakości Ultra HD.

Ustaw nastrój

Technologia jest podstawą imprezy plenerowej, ale nie zapominaj o tym, co jest naprawdę ważne. Nawet najmądrzejszy projektor i najbardziej nowoczesny ekran nie są w stanie zapewnić twojemu kinu właściwej atmosfery. Uatrakcyjnij swoją przestrzeń dzięki fotelom ogrodowym lub dmuchanym meblom. Nie zapomnij o kluczowych akcesoriach, takich jak dozowniki napojów na świeżym powietrzu lub niezapomnianych akcentach jak prażona kukurydza z różnorodnymi słodkimi i ostrymi przyprawami. Ustawiając oświetlenie, pamiętaj, by było łagodne, przez co obraz projektora nie straci na jakości. Lampki ogrodowe wbijane w ziemię, świeczki w piasku, małe latarenki lub mini świeczki pływające na tafli wody będą świetne. I nie zapomnij wybrać filmu trafiającego w gusta tłumu! On też będzie potrzebny.
Autor: Projekt Zero2