Bez względu na to, czy w internecie chcesz robić zakupy, płacić rachunki czy korzystać z sieci społecznościowych, musisz posiadać kilka kont. Proponuje je niemal każdy serwis, a Ty borykasz się wciąż z tym samym problemem — jaki podać tym razem login i hasło? Każdy podchodzi do tego inaczej.

Większość ludzi doskonale wie, że hasła stanowią pierwszą linię obrony przed przestępcami działającymi w świecie wirtualnym. Silne, czyli długie, zawierające znaki specjalne, cyfry, a także duże i małe litery. Co więcej, każde konto wymaga unikatowego hasła — recykling haseł jest niedopuszczalny.

Jednak im silniejsze jest hasło, tym trudniej jest je zapamiętać. A to może to rodzić pewne problemy. W efekcie wiele osób decyduje się nie robić sobie kłopotu i wymyśla jedno hasło uniwersalne, stosowane do wszystkich kont. Czasami jest nim imię lub data urodzenia, co naturalnie jeszcze bardziej ułatwia pracę hakerom.

Kaspersky Lab postanowił przeprowadzić badanie, aby dowiedzieć się, która strategia wyboru hasła jest najczęściej wykorzystywana przez użytkowników i dlaczego.

Tak silne, że nawet ja nie mogę się zalogować

Unikatowe i skomplikowane hasła są oczywiście dobre. Ludzie najczęściej używają ich do ochrony kont bankowych (63%), systemów płatności (42%) i kont w sklepach internetowych (41%). Jednak jak już napisaliśmy, takie hasła trudno jest zapamiętać, a utrata dostępu do swojej bankowości mobilnej może być naprawdę bolesna.

Logiczne się wydaje, że skoro można je zapomnieć, lepiej jest je zapisywać. Jednak połowa ankietowanych nie przechowuje zapisanych haseł w bezpieczny sposób. Niestety nawet najsilniejsze hasło na świecie nie zapewni ochrony, jeśli zostało gdzieś zapisane, ale nie zabezpieczone.

Słabe i łatwe do zapamiętania

Aby nie oglądać irytującego komunikatu o niepoprawnym haśle, wielu użytkowników przedkłada wygodę nad bezpieczeństwo. Co więcej, aby uniknąć konieczności zapamiętywania wielu różnych haseł, około 10% użytkowników wybiera jedno do wielu stron, zapraszając cyberoszustów do włamania się nie na jedno, ale na wszystkie konta naraz.

Zaproszenie to jest ciepło przyjmowane: w samym tylko zeszłym roku 17% ankietowanych przyznało, że zarejestrowało próbę włamania się na co najmniej jedno z ich kont. Wśród najbardziej popularnych celów znalazły się elektroniczne konta pocztowe (41% wszystkich przypadków), konta w portalach społecznościowych (37%), a także banki i sklepy internetowe (po 18%).

Jeszcze nie rozpaczaj

Zamiast szukać ulotnej równowagi między wygodą a bezpieczeństwem, możesz upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu, instalując Kaspersky Password Manager, który przechowuje wszystkie informacje związane z kontami w bezpiecznym miejscu. Twoim zadaniem jest zapamiętanie tylko jednego hasła głównego; za resztę odpowiada program. Co więcej, może on generować bezpieczne hasła, które trudno jest złamać metodą siłową, i wprowadzać je zamiast Ciebie na żądanie.

Autor: Marvin the Robot, Kaspersky Lab