Realme 10 to najwnoszy telefon coraz bardziej popularnej w Polsce marki Realme. Telefon zachwalany jest przez producenta jako „król wydajności”. W krótkim teście sprawdzimy jego podstawowe parametry a bardziej szczegółowy test tego modelu opublikujemy za ok 2 tygodnie.  Telefon dostępny jest od 10 września w Polsce w cenie 1299 zł.

Wygląd i budowa

Pod względem budowy telefon Realme nie odstaje od innych modeli firmy. Minimalistyczny design, wąskie ramki i specjalne wykończenie obudowy wielowarstwową nanopowłoką, które jednak pozostawia dosyć dobrze widoczne odciski palców. W zestawie jest jednak silikonowe etui a na nim odciski nie są już tak widoczne. Warto z niego korzystać, bo wystające z obudowy obiektywy mogą się łatwo porysować.

Hardware

10 wersja telefonu Realme wyposażona jest 8 GB pamięci RAM, która po dzięki dodatkowe pamięci wirtualnej zostaje zwiększona do 16 GB. Według producenta przekłada się to na szybsze ładowanie gier i aplikajci. Za obliczenia odpowiada układ Mediatek Helio G99. Jest to ośmiordzeniowy układ, który zbudowany jest w procesie technologicznym 6nm. Posiada dwa rdzenie Cortex-A76 o częstotliwości 2,2 GHz, sześć rdzeni Cortex-A55 o częstotliwości 2,0 GHz oraz akcelerator graficzny Mali-G57 MC2. Ze specyfikacji Mediateka wynika, że G99 obsługuje sieci LTE, ale nie działa w sieciach 5G. G99 jest szybkim układem, ale nie jest to najszybszy procesor dostępny na rynku. Można jednak stwierdzić, że w tym zakresie cenowym w jakim sprzedawany będzie Realme 10, jest to przyzwoity pod względem wydajności układ. W teście Geekbench 5 Realme 10 uzyskał odpowiednio 560 i 1700 punktów w teście jednowątkowym i wielowątkowym. W porównaniu do topowych telefonów z układem Snapdragon 888 lub 8 gen 1 jest to ok połowa ich wydajności.

Test 3D Mark Wildlife wypadł na poziomie  1366 punktów przy średniej prędkości 8.2 FPS. W tym przypadku topowe telefony z mocnymi układami graficznymi osiągają ok 6 razy więcej.

Jeśli chodzi o dane to do naszej dyspozycji jest 128 GB pamięci na dane, którą w razie potrzeby możemy rozszerzyć do 1TB przy pomocy karty microSD. W tym przedziale cenowym to standardowa wielkość.

Ekran

W telefonie zamontowano panel Amoled z odświeżaniem 90Hz. Ma on rozdzielczość 2400×1080 px i gęstość pikseli 409 ppi. Przekątna telefonu to 6.4 cala. W świetle dziennym ekran jest czytelny a rozdzielczość jest spora.

Funkcje foto

Jakie fotki robi Realme 10? Poniżej kilka zdjęć jakie udało się zrobić w pierwszym dniu używania telefonu. Generalnie kolory są dobrze odwzorowane a szczegółowość zdjęć jest dobra. Także w nieco ciemniejszym pomieszczeniu fotki były wyraźne. Realme podkreśla, że dzięki nowej matrycy i oprogramowaniu, zdjęcia nocne są robione ponad 2 razy szybciej niż w poprzednim modelu.

Zdjęcia nocne wyglądają całkiem dobrze jeśli budynki mają oświetlenie. Telefon nie potrzebuje dużo czasu na ich zrobienie. Jeśli jednak znajdziemy się ciemniejszym miejscu to widać już spory szum.

Realme 10 nie ma,  jak wiele innych telefonów,  „wyspy” z kamerami. Oba obiektywy wyraźnie wystają z obudowy, ale każdy osobno.  Kamera główna ma 50 Mpix a dodatkowa kamera służy do pomiaru głębokości, co przydaje się w efekcie bokeh i zdjęciach portretowych.

realme 10 2

Więcej wkrótce

Więcej wrażeń z testu telefonu zaprezentujemy wkrótce. Pierwsze wrażenia z korzystania z Realme 10 są jednak pozytywne, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę cenę telefonu.