Planujesz zbudować aplikację i zastanawiasz się, jaki będzie koszt stworzenia oprogramowania? W odpowiedzi od firm IT najczęściej usłyszysz odpowiedź, że „to zależy” od wielu czynników.

Jeśli jesteś właścicielem startupu, taka odpowiedź nie jest zbyt pomocna w planowaniu budżetu, ale wraz z doświadczonym software house’m można ustalić bardziej szczegółową kwotę, biorąc pod uwagę dokładne zrozumienie wymagań projektowych. Doświadczony software house jest w stanie udzielić dokładnej odpowiedzi, analizując czynniki, mające wpływ na koszt oraz oszacowanie wstępnej wartości.

Czynniki mające wpływ na koszt oprogramowania

Jak się okazuje, średni koszt wytwarzania oprogramowania rozpoczyna się od kilkudziesięciu tysięcy złotych. Stworzenie dokładnej wyceny jest bardzo trudne, jednak doświadczona firma programistyczna jest w stanie przybliżyć koszt produktu na podstawie wymagań technicznych oraz ilości godzin potrzebnych do realizacji danych funkcjonalności.

W tym artykule omówimy niektóre z czynników mających wydatny wpływ na koszt zbudowania oprogramowania.

  • Złożoność Aplikacji

Typ projektu ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o koszt całego procesu rozwoju.  Im bardziej skomplikowane oprogramowanie, bogate w wiele różnorodnych funkcji, tym większy nakład pracy, a tym samym koszt takiego projektu. Na przykład MVP (Minimum Viable Product) jako prosta aplikacja, wymagająca niewielu interakcji z użytkownikiem lub przetwarzania danych, będzie tańsza w przygotowaniu. Tymczasem złożona aplikacja, która obejmuje integracje, skalowanie, transakcje finansowe, czy intensywną interakcję, będzie znacznie droższa w przygotowaniu.

Na przykład oprogramowanie dla firm, które jest dedykowane dla określonych potrzeb organizacji, wymaga większych możliwości dostosowania do indywidualnych warunków. Projektowanie aplikacji na zamówienie to złożony proces, w którym programiści piszą nowy kod, aby zapewnić wymaganą funkcjonalność w aplikacji. Oznacza to również rygorystyczne testowanie niestandardowych modułów, co skutkuje wyższymi kosztami.

  • Wybór platformy

Jeśli docelowi użytkownicy aplikacji znajdują się na różnych platformach, to oznacza stworzenie oddzielnych wersji aplikacji na przeglądarkę, Androida i iOS. Najdroższą opcją w tym przypadku jest budowanie aplikacji natywnych, czyli dedykowanych ściśle pod dany system. Główną zaletą aplikacji natywnych jest ich wysoka wydajność, szybkość działania oraz dobrze dostosowany UX. Wadą w tym przypadku jest wysoki koszt.

Istnieją sytuacje, w których można zaoszczędzić na opłatach programistycznych, budując aplikacje hybrydowe. Programiści piszą jedną aplikację, która posiada część wspólną, wykorzystywaną na obu platformach oraz część stworzoną typowo pod konkretny system. W efekcie kod aplikacji hybrydowej przypomina aplikację internetową, jednak działa ona podobnie jak aplikacja natywna. Również aplikacje webowe PWA oferują zbliżone funkcje do natywnych aplikacji mobilnych. Są dostępne z poziomu przeglądarki, a ich dużą zaletą jest niższy koszt dewelopmentu.

  • Złożoność projektu UX/UI

Wygodne użytkowanie aplikacji, intuicyjny interfejs i przyjemny dla oka wygląd ma bardzo duży wpływ na to, czy utrzymamy zadowolenie odbiorcy. Dlatego też wiele firm skupia się na niestandardowym projektowaniu UX/UI w aplikacji, obejmującym elementy graficzne, takie jak przyciski, czcionki, ikony i kolory. Chodzi również o przygotowanie rozwiązań ułatwiających wykonywanie zadań w aplikacji. Dedykowane rozwiązania projektowe z reguły niosą ze sobą wyższe koszty.

  • Infrastruktura zaplecza i ilość integracji

Aplikacje są często połączone z systemami zewnętrznymi i wymagają intensywnego przetwarzania zaplecza. Jeśli aplikacja wymaga intensywnego przetwarzania danych w części serwerowej, budowanie odpowiednich modułów będzie droższe. Ponadto aplikacja po stronie serwera może również wymagać interakcji z systemami zewnętrznymi. Korzystanie z gotowego interfejsu API może obniżyć koszty rozwoju, ale jeśli ma zostać zbudowany niestandardowy interfejs, będzie się to wiązać z większym kosztem.

  • Lokalizacja i wielkość zespołu

W zależności od lokalizacji zatrudnianie programistów może być mniej lub bardziej kosztowne. Stawki kształtują się w zależności od kraju, z którego pochodzi firma – z reguły najniższe ceny oferowane są przez programistów w Indiach, a najdrożej jest w USA. Istnieją jednak regiony, w których można uzyskać oprogramowanie zbudowane po znacznie niższej cenie bez utraty jakości. Polska wypada bardzo konkurencyjnie na tle reszty świata, a developerzy uchodzą za jednych z najlepszych w swoich fachu.

Duże znaczenie ma również wielkość zespołu, który będzie pracował nad Twoim produktem. Powinien składać się z doświadczonych programistów i project managerów, którzy doradzą zarówno na poziomie technologicznym, jak i biznesowym.

Podsumowanie

Jak widać, koszt stworzenia aplikacji zależy od wielu różnych czynników. W artykule wskazaliśmy na kilka kluczowych kwestii, ale oczywiście temat jest znacznie szerszy i bardziej szczegółowy. Dlatego jeśli jako właściciel startupu lub rozwijającej się firmy zastanawiasz się bardziej szczegółowo nad tym, ile kosztuje stworzenie aplikacji, warto nawiązać współpracę z firmą, która zrozumie Twoje potrzeby biznesowe. W Studio Software chętnie udzielimy odpowiedzi na Twoje pytania, wyjaśnimy wszelkie wątpliwości i oszacujemy przybliżony koszt projektu.