Jesteś tutaj:-, Newsy-NFT co to jest? Wszystko, co musisz wiedzieć o tokenach w 2022 roku

NFT co to jest? Wszystko, co musisz wiedzieć o tokenach w 2022 roku

W przeciągu ostatnich dwóch lat nie było chyba dnia, w którym ktoś nie mówił o fenomenie NFT. Podczas gdy inwestorzy nadal rozpływali się nad ATH Bitcoina, tokeny niewymienialne podbijały rynki krypto zarówno wśród ekspertów, jak i amatorów. Rok 2021 był pod tym względem szczególny, gdyż technologia ta w końcu weszła do mainstreamu. Pora wyjaśnić w kontekście NFT co to takiego i czy mogą mieć one wpływ na biznes przyszłości.

NFT co to jest i skąd się wzięło?

Non-fungible tokens, czyli NFT, to tokeny niewymienialne, które są rodzajem aktyw cyfrowych nowej generacji. Często reprezentują one sobą obiekty ze świata rzeczywistego, takie jak obrazy, muzykę, gadżety, filmy, a nawet budynki. Z tą różnicą, że posiadacze NFT mają w swoim portfolio zaledwie wirtualną wersję danego przedmiotu czy zjawiska kulturowego.

Tokeny niewymienialne kupuje się przy pomocy kryptowlaut na specjalnych rynkach poświęconych handlowi aktywami cyfrowymi. Ich początki datuje się na rok 2014, ale dopiero czasy pandemii koronawirusa przeszły do historii jako moment prawdziwego boomu NFT. W samym roku 2021 wartość rynku tych tokenów osiągnęła niebagatelną sumę 41 miliardów dolarów.

Szukając odpowiedzi na pytanie NFT co to jest, użytkownicy często otrzymują sprzeczne informacje. Dzieje się tak, ponieważ część środowiska krypto widzi w tokenizacji ogromne możliwości rozwoju. Z drugiej strony zaś, inni uważają, że tokeny to bańka mydlana, która w końcu pęknie, zostawiając inwestorów na lodzie.

Pora sprawdzić, jak jest naprawdę.

Najważniejsze cechy tokenizacji

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie NFT co to, należy zwrócić uwagę na ich trzy główne cechy charakterystyczne. To one odpowiadają za niezwykłość i wyjątkowość tej technologii, a mowa o następujących elementach:

  •       Aktywa cyfrowe – tokeny oparte na technologii blockchain podlegają handlowi, a więc można je kupować i sprzedawać.
  •       Niepowtarzalność – każdy token jest unikatowy, a to oznacza, że nie ma drugiego takiego samego produktu.
  •       Produkt giełdowy – istnieją specjalistyczne rynki NFT, gdzie za pomocą kryptowalut można dokonywać transakcji na tokenach.

Każdy token niewymienialny jest jedyny w swoim rodzaju, co minimalizuje ryzyko niekorzystnych manipulacji czy oszustw. Dzięki posiadaniu unikalnych cech, nie da się ich podrobić, ani zamienić innymi tokenami. To właśnie sprawia, że cieszą się one tak wysoką popularnością wśród entuzjastów blockchainu.

Jak działa technologia odpowiedzialna za tokeny niewymienialne?

Tokeny niewymienialne często porównuje się do tradycyjnej sztuki oraz wytworów kultury, zarówno materialnej, jak i niematerialnej. Dlaczego? Ponieważ wszystkie te obszary mają jedną cechę wspólną: wyjątkowość.

Problem duplikacji pojawia się, gdy zaczynamy mówić o twórczości cyfrowej, która zyskała na popularności w ostatnich latach. Z pomocą przychodzi tokenizacja sztuki i kultury, która pozwala na uzyskanie swoistego „certyfikatu” oryginalności dzieła, a także jego własności.

Odpowiednikiem księgi rachunkowej jest w tym przypadku technologia blockchain, gdyż to w blokach zapisuje się dane na temat tokenów. Co więcej, mogą one też zawierać kontrakty smart z zasadami ewentualnych prowizji od sprzedaży dla twórcy tokenu.

NFT co to jest w kontekście kryptowalut?

Zdarza się, że nieświadomi użytkownicy blockchainu łączą pojęcia tokenów NFT z tokenami krypto. Tymczasem okazuje się, że jedyna wspólna cecha NFT i kryptowalut to technologia, na jakiej są one oparte.

Waluty cyfrowe są bowiem wymienialne (fungible), co pozwala na handel nimi w różnych parach kryptowalutowych. Ich zmienną wartość wyrażać można za pomocą walut fiat, np. dolara amerykańskiego. Natomiast 1 BTC zawsze będzie równy innemu 1 BTC.

Z kolei tokeny NFT są niewymienialne (non-fungible), a to oznacza, że nie da się ich zamienić na inne tokeny w ramach giełdy. Nawet w zakresie jednej kolekcji tokenów, wartość poszczególnych produktów może być diametralnie różna. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na unikatowy cyfrowy zapis, który decyduje o niepowtarzalności każdego NFT.

 

Ethereum i tokeny niewymienialne

Jeżeli wiesz już w ramach NFT co to i jak działają tokeny, warto spojrzeć na blockchain, który odpowiada za ich funkcjonowanie. Mowa tutaj o sieci Ethereum, która pozwala na budowę, zapis i korzystanie z tokenów. Dzieje się tak z kilku powodów:

  •       Ethereum działa w trybie 24/7, więc tokeny są dostępne całodobowo i codziennie.
  •       Handel NFT dzięki blockchainowi minimalizuje koszty związane z opłatami czy prowizjami.
  •       Cała sieć korzysta z tych samych zasobów back-end, co ułatwia kupno i sprzedaż tokenów na różnych platformach.
  •       Ethereum uniemożliwia dokonywanie manipulacji w kontekście danych oraz podrabiania własności tokenów.

 

NFT co to będzie w przyszłości?

Już dziś mnóstwo osób czerpie korzyści z cyfrowej własności stokenizowanych dóbr kultury, elementów kolekcjonerskich czy przedmiotów w grach. Jak się okazuje, możliwości wykorzystania NFT wykraczają jednak poza kolekcjonerstwo czy inwestycje zarobkowe. Inwestycja nft jest teraz w trendzie i możesz również zainwestować w nią pieniądze. Nft profit pomoże zadbać o Twoje potrzeby finansowe!

Już teraz coraz chętniej z technologii blockchain korzystają potężne światowe korporacje, ale również mniejsze lokalne biznesy. Przyszłość NFT związana jest z jeszcze ambitniejszym wejściem innowacji w nasze życie codzienne. Tokenizacja dokumentów czy też obsługa łańcuchów dostaw w świecie cyfrowym, znacznie usprawni logistykę milionów firm.

NFT to również szansa dla każdego użytkownika Internetu. Wraz z popularyzacją funkcjonalności Metaverse, tego typu tokeny będą dostępne o wiele szerzej. Dzięki technologii już teraz można stać się jedynym właścicielem cyfrowych zapisów oryginalnych produktów online.

Czas pokaże, czy NFT to bańka mydlana, a może jednak szansa na lepsze jutro.Autor |2022-08-10T18:19:57+01:0010 sierpnia 2022 18:19|Kategorie: Kryptowaluty, Newsy|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.