Jesteś tutaj:--, Poradniki-Jak dbać o drukarkę laserową?

Jak dbać o drukarkę laserową?

To jak długo będą służyć różne sprzęty, często zależy od sposobu, w jaki są użytkowane i konserwowane. Ta zasada dotyczy także drukarek laserowych. Wielu uszkodzeń możesz uniknąć, jeśli będziesz dbać o swoje urządzenie. Zobacz, jak przedłużyć życie drukarki laserowej!

Awarie drukarek należą chyba do najbardziej frustrujących sytuacji – zarówno w biurze, jak i w domu. Znasz to uczucie, kiedy pilnie potrzebujesz wydruku ważnych dokumentów, a sprzęt odmawia współpracy? Drukarka laserowa bywa też urządzeniem niezbędnym w codziennych sprawach. Dlatego warto dowiedzieć się co robić, aby zminimalizować ryzyko takich sytuacji. Sprawdź, czy prawidłowo dbasz o swoją drukarkę.

Odpowiednie miejsce

Jedną z podstawowych kwestii, o których należy pamiętać, jest ustawienie sprzętu w wygodnym miejscu i dbanie o warunki, w jakich się znajduje. Pomieszczenie nie powinno być nadmiernie wilgotne – wówczas może pojawić się np. korozja, a nawet zwarcia. Trzeba także zwrócić szczególną uwagę na kurz. Może on dostawać się do środka drukarki i powodować pogorszenie jej działania. W miejscu, gdzie stoi drukarka należy też zachować porządek. Drobne zanieczyszczenia i rozlane płyny mogą być przyczyną uszkodzenia sprzętu. Dla swojej drukarki wybierz miejsce, w którym nie będzie przeszkadzać innym osobom w poruszaniu się po pomieszczeniu – ciągłe szturchanie i przesuwanie także zwiększa ryzyko awarii.

Konserwacja drukarki laserowej

Aby dłużej cieszyć się bezawaryjnym działaniem drukarki laserowej, musisz wykonywać zalecane przez producenta prace konserwacyjne. Należy do nich dokładne czyszczenie drukarki – na zewnątrz i od środka. Pamiętaj, że używanie w tym celu detergentów lub odkurzaczy może trwale uszkodzić sprzęt. Jeśli zauważysz, że na drukowanych stronach powstają różne zanieczyszczenia, to należy oczyścić odpowiednie elementy:

  • duże, powtarzające się regularnie plamy świadczą o zabrudzeniu bębna z tonerem, którego kolor odpowiada powstającym plamom. Należy go ostrożnie wyjąć, zlokalizować zabrudzenie i wytrzeć przy pomocy delikatnej ściereczki.
  • małe, kolorowe lub białe plamki świadczą o konieczności czyszczenia zespołu bębna. Tę procedurę należy wykonać zgodnie z zaleceniami producenta, zawartymi w instrukcji obsługi.

Czyszczenie drukarki laserowej warto przeprowadzać profilaktycznie, najlepiej co kilka miesięcy.

Wybieraj dobrej jakości tonery

Na jakość wydruku ogromny wpływ ma zastosowany toner. Częstotliwość wymiany tych elementów zależy od intensywności, z jaką sprzęt jest użytkowany. Wymiany powinno się dokonywać w momencie, kiedy wydruki stają się mniej wyraźne. Najlepszą jakość uzyskasz, stosując produkty dedykowane do Twojego modelu drukarki.

Nie odwlekaj napraw

Kiedy zauważysz, że drukarka zachowuje się dziwnie, lub jakość wydruku jest pogorszona mimo wymiany tonera i regularnego czyszczenia, nie bagatelizuj problemu. Może się okazać, że naprawa jest bardzo prosta i możesz wykonać ją samodzielnie – wystarczy uważnie przeczytać instrukcję. Jednak jeśli czujesz, że nie poradzisz sobie z tym zadaniem, oddaj swoją drukarkę w ręce specjalistów.Autor |2022-08-09T17:58:32+01:009 sierpnia 2022 17:58|Kategorie: Newsy, Poradniki|1 komentarz

1 komenarz

  1. Roni 14 sierpnia 2022 w 00:18 - Odpowiedz

    Ja zamiast laserowej wybrałem urządzenie Hp Envy 6020e – akurat w media expert mieli dobrą ofertę, działa idealnie dla mnie!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.