Jesteś tutaj:-, PC i Laptopy, Poradniki-Ulepszamy komputer. Od czego zacząć i ile wydać?

Ulepszamy komputer. Od czego zacząć i ile wydać?

Komputer jest obecnie podstawą pracy wielu osób. W czasie wolnym może on również zapewniać rozrywkę. Aby jednak obsługiwał odpowiednio wymagające programy, konieczne jest wyposażenie go w konkretne podzespoły. Jak ulepszyć już posiadany komputer?

Kolejność ulepszania komputera

Komputera nie można ulepszać w przypadkowej kolejności. Trzeba bowiem pamiętać, że poszczególne elementy wchodzące w jego skład muszą być ze sobą kompatybilne. Istnieją np. połączenia płyt głównych i procesorów, które zupełnie do siebie nie pasują. Mowa tu m.in. o nieodpowiednich portach, uniemożliwiających wpięcie w siebie obu elementów.

Kompatybilne muszą być też kości RAM, karty graficzne czy nawet zasilacz. To właśnie dlatego najczęściej ulepszanie komputera rozpoczyna się od płyty głównej. Na tym etapie można wybrać model o odpowiednich złączach, kompatybilny z obecnie stosowanymi technologiami. Czasem bowiem podzespoły sprzed kilku lat mogą nie współdziałać z tymi najnowszymi.

Pierwszy krok, czyli płyta główna

Płyta główna jest elementem kluczowym dla działania każdego komputera. To właśnie do niej podpina się inne części, takie jak pamięć RAM, procesor czy karta graficzna. Płyta główna jest wyposażona w szereg różnych złączy. Na rynku znaleźć można dziesiątki wariantów takich produktów, dlatego kluczowe jest skupienie się na ich dokładnych parametrach.

Płyta główna musi pozwalać na podpięcie takich elementów, jakie będą Ci potrzebne. Z tego powodu warto wybierać modele z odpowiednimi złączami. Do płyt zwykle dołącza się także dodatkowe elementy zintegrowane, np. katy dźwiękowe, sieciowe czy graficzne. Pozwalają one na korzystanie z podstawowych funkcji komputera bez konieczności kupowania osobnych egzemplarzy. Wiele osób decyduje się jednak na dołożenie osobnej karty graficznej, która pozwoli na uzyskanie znacznie lepszych możliwości, zwłaszcza w przypadku najnowszych gier, filmów czy programów graficznych. Karty graficzne umożliwiające dołożenie do konkretnych wariantów płyt głównych znajdziesz m.in. tutaj: https://www.sferis.pl/karty-graficzne-2889.

Podsumowując, wszelkie prace mające na celu ulepszenie komputera należy zacząć od płyty głównej. Jeśli jest ona wystarczająco rozbudowana i pozwala na dołożenie np. większej pamięci RAM czy najnowocześniejszego procesora, można przejść do kolejnych kroków. Czasami jednak zmiana wielu elementów skutkuje także koniecznością zakupienia nowej, większej obudowy, zwłaszcza jeśli chodzi o wymianę dysków na SSD.

Ile kosztuje ulepszenie komputera?

Ulepszenie komputera poprzez wymianę jego poszczególnych elementów może być kosztowne. Znaczenie ma przede wszystkim to, na jakiej jakości komponenty się zdecydujesz. Na rynku znaleźć można m.in. płyty główne kosztujące nawet kilka tysięcy złotych. Podobnie jest też z największymi pamięciami RAM 64 GB czy wydajnymi kartami graficznymi, wykorzystywanymi przede wszystkim przez grafików komputerowych. Oznacza to, że obecnie można stworzyć niezwykle wydajne komputery nawet w cenie kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Koszt ulepszenia komputera i dopasowania jego parametrów do obecnych standardów może być więc różny w zależności od Twoich potrzeb. Jeśli korzystasz z mało skomplikowanych programów i gier, zwykle wystarczą podzespoły ze średniej półki. Wymiana pojedynczego elementu zazwyczaj to koszt kilkuset złotych. Jeśli jednak chcesz przeprowadzić szersze prace modernizacyjne, obejmujące także wymianę płyty główne i innych części, trzeba liczyć się ze znacznie wyższą ceną.Autor |2022-08-09T18:03:57+02:009 sierpnia 2022 18:03|Kategorie: Newsy, PC i Laptopy, Poradniki|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.