Firma Realme przyzwyczaiła nas już do dosyć dużej wydajności swojej serii GT. Najnowszy Realme GT Neo 3 pod tym względem nie odbiega od swoich poprzedników. Jest to telefon pozycjonowany na średnio-wysokiej półce cenowej i kupimy go za ok 3000 zł. Jedną z najciekawszych cech nowego telefonu jest super-szybkie ładowanie. O ile np. iPhone 13 Pro Max możemy ładować z mocą 20 watów, Huawei P50 Pro z mocą 66 watów,  to nowego Realme naładujemy z mocą do 150 watów. Przyjrzymy się tej funkcji bliżej w dalszej części testu.

Zawartość zestawu

W nowym zestawie znajdziemy oprócz telefonu instrukcję obsługi, szpilkę do otwierania slotu na karty SIM, kabel USB-C do ładowania, silikonowe etui ochronne oraz sporą ładowarkę o mocy 160W. Dołączony w zestawie kabel jest zauważalnie grubszy od standardowych kabelków USB-C, co jest oczywistą konsekwencją dosyć dużej mocy ładowania.

realme gt neo3 1

Zawartość zestawu

Wygląd i budowa

Pod względem wyglądu Realme GT Neo 3 150W nie odbiega od większości telefonów dostępnych na rynku. Przy wymiarach 163x76x8.2 mm można go zakwalifikować raczej do grupy dużych telefonów. Przekątna ekranu wynosi 6.7 cala. Waga tego modelu to 188 gramów. Nie jest to więc telefon, który bez problemu wciśniemy do małej kieszeni.

Neo GT 3 ma obudowę wykonaną ze specjalnego szkła. Jej wykończenie jest nieco matowe i jest ona bardzo przyjemna w dotyku. Nie widać na niej też odcisków palców. Wzdłuż obudowy biegną 2 białe pasy – trochę jak motywy na wyścigowych samochodach.

Z lewej strony znajdziemy przyciski do regulacji głośności a z prawej przycisk zasilania. W dolnej części umieszczono złącze ładowania USB-C, głośnik, mikrofon oraz slot na dwie karty SIM. W górnej części telefonu jest głośnik i mikrofon. Całość dobrze leży w dłoni a ułożenie przycisków sprawia, że telefon jest łatwy w użyciu.

realme gt neo3 3

Widok z boków

Parametry techniczne

  • rozmiar wyświetlacza: 6,7 cala, 1 mld kolorów
  • rozdzielczość ekranu: 1080 × 2412 px
  • typ ekranu: AMOLED, 120 Hz, FullHD+, HDR10+,
  • Ochrona ekranu: Corning Gorilla Glass 5
  • system operacyjny: Android 12, realme UI 3.0
  • pojemność baterii: 5000 mAh (wersja zwykła) i 4500 mAh (wersja superszybka 150W)
  • szybkie ładowanie: 80 W (wersja zwykła) lub 150 W
  • ładowanie indukcyjne: nie
  • ładowanie wsteczne: nie
  • obsługa standardu 5G
  • procesor: MediaTek Dimensity 8100, GPU Mali-G610 MC6
  • wielkość pamięci RAM: 8 lub 12 GB
  • pamięć wewnętrzna: 128 lub 256 GB
  • kamera tylna: trzy obiektywy — główny 50 Mpix, ultraszerokokątny 8 Mpix, makro 2 Mpix
  • kamera przednia: pojedyncza kamera 16 Mpix
  • 2x nanoSIM (Hybrid DualSIM)

Ekran

Ekran wykonany jest w technologii AMOLED z 10-bitowymi odwzorowaniem kolorów i ma przekątną  6.7 cali. Prędkość odświeżania można ustawić na 60 lub 120 Hz. Domyślnie włączona jest możliwość dynamicznej zmiany częstotliwości odświeżania w zależności od wykorzystywanych aplikacji. W mniej wymagających i dynamicznych aplikacjach jest to 60 Hz,  a w tych bardziej dynamicznych 120 Hz. Ekran obsługuje także HDR10+ i ma 100-procentowe pokrycie kolorów DCI-P3, co sprawia, że kolory są lepiej odwzorowane. Częstotliwość próbkowania dotykowego panelu wynosi 360Hz.

Pod wyświetlaczem znajduje się optyczny czytnik linii papilarnych, który nie sprawiał problemów podczas odblokowywania. Możemy też skorzystać z odblokowywania przy pomocy kamerki, która skanuje naszą twarz oraz bardziej tradycyjnych metod: kodu, hasła lub wzoru.

Podsumowując, wyświetlacz zapewnia ostry obraz i żywe kolory, oferując jednocześnie dobre kąty widzenia. Ekran GT Neo 3 jest dość szybki i responsywny, dzięki czemu dobrze nadaje się do gier.

Wydajność

Realme GT Neo 3 to jeden z pierwszych, jeśli nie pierwszy dostępny na rynku smartfon wyposażony w procesor MediaTek Dimensity 8100 5G. Uklad ten oferuje ok 20% większą prędkość niż poprzednik i jest przy tym bardziej oszczędny. Połowa rdzeni tego procesora (Cortex A78) taktowana jest z prędkościami do 2.85 GHz.  Także nowy układ graficzny Mali G610 MC6 daje więcej mocy.

Mediatek 8100 współpracuje z 12 GB pamięci RAM LPDDR5 i 256 GB pamięci masowej UFS 3.1. Realme wyposażył GT Neo 3 w dużą komorę parową z 9 warstwami dla optymalnego odprowadzania ciepła.

W  teście Geekbench, układ MediaTek w GT Neo 3 wypadł dobrze, przewyższając topowego Samsunga S21 Ultra w trybie jednowątkowym i wielowątkowym. Dodatkowo, przetestowałem także grę Call of Duty Mobile Season 5, która działała na wysokich ustawieniach graficznych z wysoką liczbą klatek na sekundę bez widocznych spadków. Test 3D Mark Wildlife pokazuje, że –  jeśli chodzi o wydajność graficzną – to telefon z uzyskanymi 3420 punktami, plasuje się w połowie stawki.

Screenshot 2022 06 08 15 47 24 75 2923542ffeefa041adc0c105fc5bf76c

Screenshot 2022 06 08 15 47 24 75 2923542ffeefa041adc0c105fc5bf76c

Funkcje fotograficzne

Realme GT Neo 3 posiada potrójny zestaw aparatów z 50 MP sensorem Sony IMX766 oraz optyczną stabilizacją obrazu. Głównej kamerze towarzyszy ultraszerokokątny obiektyw 8 MP i obiektyw 2 MP makro. Z przodu znajdziemy natomiast kamerę selfie 16 MP z przysłoną f/2.45.

Główny aparat w Realme GT Neo 3 wykonuje szczegółowe zdjęcia w świetle dziennym. Zdjęcia były ostre, a kolory w większości wierne, choć nasycenie wydaje się trochę za duże – ewidentnie jest ono podrasowane przez różne algorytmy.

Kamera ultraszerokokątna również dobrze radzi sobie w świetle dziennym, choć jest wyraźnie mniejsza szczegółowość i ostrość. Także w trybie tele, który daje max 20-krotne powiększenie widać zauważalne artefakty przy dużym powiększenia. Jest to jednak problem większości telefonów, które nie mają wbudowanego teleobiektywu.

Przełączenie na tryb nocny przy słabym oświetleniu daje więcej światła i szczegółów w scenach. Skutecznie zapewnia też dobre odwzorowanie kolorów i dobrą ekspozycję. Tryb nocny w ultrawide zależy od oświetlenia otoczenia w danej scenie, ale często może dawać niezadowalające zdjęcia. Aparat do selfie o rozdzielczości 16 MP wykonuje szczegółowe zdjęcia w jasnym świetle. Wykonuje także zdjęcia portretowe z dobrym wykrywaniem krawędzi i dobrą separacją obrazu.

Realme GT Neo 3 posiada również wiele różnych trybów aparatu, w tym Dual Video, Ultra Macro, Tilt-Shift i inne. Dostępny jest także tryb Pro, w którym wiele ustawień możemy wprowadzić samodzielnie.

Zdjęcia

Zdjęcia makro

Portrety

Zdjęcia tele

Zdjęcia nocne

Video

Główny aparat GT Neo 3 może również nagrywać filmy 4K z prędkością do 60 klatek na sekundę i obsługuje także OIS.

Bateria i czas pracy

W wersji 150W montowana bateria ma pojemność 4500 mAh. Telefon oferuje dobry czas pracy na baterii, który przy średnio intensywnym użytkowaniu wynosi ok 1.5 dnia.

Superszybkie ładowanie to funkcja, którą firma Realme bardzo podkreśla i sprawdziłem jak to wygląda w praktyce. Ładowanie z mocą 150W faktycznie jest nowością na rynku i nikt do tej pory tego nie oferował.  Jeśli zależy nam nam na czasie to możemy w pełni naładować baterię w nieco ponad 12 minut – a jeśli gdzieś wychodzimy i zapomnieliśmy o podpięciu telefonu do ładowarki,  to czas na ubranie się, zabranie wszystkich niezbędnych rzeczy wystarczy, żeby znacząco uzupełnić zapas energii – w 6 minut telefon doładuje baterię do połowy pojemności.

Szczegółowe czasy ładowanie poniżej:

Realme GT Neo 3 150W

  • 3 min – 21%
  • 6 min – 50%
  • 12 min – 100%

Oprogramowanie

Telefon działa pod kontrolą systemu Android 12 z nakładką systemową Realme UI 3.0. Realme UI jet dosyć prosta w użyciu i daje nam kilka przydatnych funkcji konfiguracji ekranu głównego i dostępu do aplikacji. Pulpit telefonu możemy skonfigurować tak, żeby tworzył siatkę ikonek od 3×5 do 5×6. To do 15 do 30 ikonek na jednym ekranie.  Możemy też w prosty sposób ustawić wyrównanie aplikacji do dołu lub do góry ekranu – całkiem wygodna funkcja – szczególnie przy dużym wyświetlaczu,  gdzie czasem trudno jest dosięgnąć palcami do górnej części ekranu. A jeśli domyślny styl ikonek nam nie odpowiada to zawsze możemy go zmienić na inny.

W trakcie testu widać działanie algorytmów oszczędzających energię. Niektóre aplikacje, które działają dłużej w tle są po prostu ubijane przez system. Żeby temu przeciwdziałać musimy wprowadzić odpowiednie modyfikacje w  ustawieniach oszczędzania energii dla wybranych programów.

Podsumowanie

Telefon dobrze sprawował się w całym teście. Mam tu na myśli zarówno stabilną pracę jak i zgodność z deklaracjami producenta odnośnie szybkości ładowania, która rzeczywiście jest imponująca. Na plus zasługuje tez dobrej jakości wyświetlacz i relatywnie długi czas pracy (choć nie jest to długodystansowiec). Funkcje fotograficzne są przeciętne. O ile główna kamera robi dobrej jakości zdjęcia, to w przypadku fotek szerokokątnych i makro nie spodziewajmy się cudów. Są dobre, ale znajdziemy wiele telefonów, które robią lepsze.  Wyposażenie sprzętowe – szybki procesor i spora ilość pamięci RAM oraz miejsca na składowanie danych – sprawiają, że telefonu posłuży nam długo i da sobie rade z wymagającymi aplikacjami i grami.

Zalety:

  • Superszybkie ładowanie pozwalające naładować do połowy baterię w 6 minut
  • Duża wydajność obliczeniowa procesora
  • Dobra kamera główna
  • Jasny i czytelny ekran
  • Wysoka częstotliwość odświeżania ekranu
  • Wysokiej jakości obudowa

Wady:

  • Przeciętna jakość zdjęć kamery ultra-szerokokątnej
  • Przeciętna wydajność układu grafiki