Co to jest API?

Dzisiaj coraz chętniej korzystamy z różnego rodzaju aplikacji. Nic dziwnego: ich funkcjonalności dostarczają sporo rozrywki lub pomagają w porządkowaniu codzienności, dlatego zdecydowana większość z nas ma w swoim smartfonie przynajmniej kilka ciekawych rozwiązań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb. To z kolei wpłynęło na intensywny rozwój technologii, które zwiększają sprawność działania nowoczesnych aplikacji.

Właśnie dlatego warto wiedzieć czym jest API, czyli Interfejs Programowania Aplikacji i dlaczego jego obecność ma kluczowe znaczenie dla Twojego komfortu korzystania z podobnych narzędzi. Wyjaśnimy definicję API oraz pomożemy Ci zrozumieć, dlaczego obecność tej technologii ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez różnego rodzaju aplikacje. 

API: definicja

API, jak już wspomnieliśmy, to Interfejs Programowania Aplikacji. Brzmi niezrozumiale? Najprościej wyjaśniając: API jest terminem użytkowanym w odniesieniu do rozwiązania, dzięki którym programy mogą nawiązywać między sobą łączność. To z kolei pozwala na współpracę w ramach określonych funkcjonalności. Jeżeli jesteś właścicielem smartfona i na co dzień korzystasz z różnego rodzaju aplikacji, prawdopodobnie korzystasz również z technologii API. Co to oznacza? To właśnie dzięki API aplikacja X nie musi tworzyć konkretnych funkcjonalności, ponieważ jest w stanie korzystać z możliwości, które daje aplikacja Y. To z kolei przekłada się na oszczędność czasu i przede wszystkim – pieniędzy, które trzeba by było przeznaczyć na ten cel. 

Efektem zastosowania API jest zdecydowanie większa przydatność i wszechstronność konkretnych aplikacji. Dzisiaj, kiedy ich wybór jest bardzo szeroki, odpowiednie współdziałanie aplikacji ma kluczowe znaczenie dla komfortu użytkownika, dlatego korzystanie z API jest powszechne. Innymi słowy, to właśnie dzięki API możliwe jest zintegrowanie kont w dwóch oddzielnych aplikacjach i połączenie ich funkcjonalności. 

Jak działa API?

Dla zrozumienia działania technologii API podstawą jest wiedza na temat tego, czym jest klucz API. Tym terminem określa się element kodu, dzięki któremu możliwe jest zintegrowanie dwóch oddzielnych aplikacji. To właśnie klucz API pozwala na sprawdzenie, która z aplikacji inicjuje interakcję pomiędzy dwoma narzędziami. Klucze API są bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa, dlatego należy je chronić przed osobami postronnymi.

Musisz mieć świadomość tego, że technologia API nie jest pojęciem jednorodnym. Do wyboru masz kilka jej rodzajów, a podjęcie ostatecznej decyzji na temat tego, które rozwiązanie będzie optymalne jest uzależnione od konkretnych potrzeb. API REST to rodzaj architektury API prosty w zastosowaniu i przede wszystkim – umożliwiający dopasowanie rozwiązania do własnych potrzeb. Z kolei API SOAP jest technologią zapewniającą wysoki poziom bezpieczeństwa, ale jednocześnie wymagającą w zastosowaniu. Na etapie wybierania odpowiedniego rozwiązania trzeba więc przede wszystkim skonkretyzować własne oczekiwania i preferencje. 

Podsumowując: trudno wyobrazić sobie dzisiaj sprawne korzystanie z aplikacji, które przecież w dużej mierze ułatwiają naszą codzienność i porządkują pracę, bez technologii API. To właśnie dzięki API możliwe jest podniesienie funkcjonalności dostępnych aplikacji, które nie muszą samodzielnie tworzyć konkretnych rozwiązań, poświęcając na to czas i pieniądze. API pozwala na ich skuteczną współpracę, upraszczając użytkownikowi korzystanie z potrzebnych programów i usprawniając ich funkcjonowanie w praktyce.  

Autor |2022-04-27T20:06:14+02:0027 kwietnia 2022 20:04|Kategorie: Bezpieczeństwo, Newsy, Oprogramowanie, Polecamy|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.