Jesteś tutaj:-, Newsy-Zakłócenia sygnału GPS na granicy Rosji i Finlandii

Zakłócenia sygnału GPS na granicy Rosji i Finlandii

Na granicy rosyjsko-fińskiej i w okolicznych rejonach Finlandii w ostatnich dniach zanotowano zakłócenie geopozycjonowania GPS – informuje fińska gazeta „Helsingin Sanomat”.

„W ostatnich dniach na wschodniej granicy Finlandii wystąpiły nieprawidłowości w pozycjonowaniu GPS, które miały wpływ na ruch lotniczy” – czytamy w komunikacie.

Fiński Urząd Bezpieczeństwa Ruchu, w tym lotniczego – Traficom –  wydał  komunikat alarmowy NOTAM dla linii lotniczych, w którym wskazano, że zakłócenia sygnału GPS występują we wschodniej części fińskiej przestrzeni powietrznej, praktycznie na całej wschodniej granicy Finlandii.

Jak wskazuje gazeta, linie lotnicze, obsługujące loty do miasta Savonlinna Transaviabaltika od trzech dni nie mogą wykonywać lotów na lotnisko w tym mieście z powodu utraty sygnału GPS.

 

Снимок экрана 2022 03 11 в 20.28.01

 

Skandal wokół GPS

We wtorek, Norweskie Ministerstwo Obrony wydało oświadczenie, że Rosja ingerowała w GPS podczas Trident Juncture (ćwiczeń wojskowych). Wskazano tam, że między 16 października a 7 listopada zaobserwowano zagłuszanie sygnału GPS i  że stoją „za tym siły rosyjskie na Półwyspie Kolskim”. W czwartek MSZ Finlandii opublikowało również zarzuty, że naruszenie sygnału pochodziło z terytorium Federacji Rosyjskiej.

Premier Finlandii Juha Sipila nie wykluczył możliwości, że Moskwa mogła stać za awarią GPS. Jednocześnie prezydent Finlandii Sauli Niinisto uważa, że ważne jest, aby najpierw zbadać awarię systemów nawigacji satelitarnej, które są używane w komunikacji lotniczej na północy Finlandii podczas ćwiczeń.

Rzecznik prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow powiedział, że Kremlowi nic nie wiadomo o problemach w nawigacji GPS podczas ćwiczeń NATO i że Rosja może mieć coś wspólnego z tymi awariami.

 

Problem z sygnałem GPS dotknęł też Polskę

Użytkownik Twittera John Wiseman, opublikował animację pokazującą, że system nawigacji satelitarnej w Litwie, Polsce, Kaliningradzie i na Łotwie został zakłócony. Wiseman napisał, że zakłócenia GPS w regionie Morza Bałtyckiego były najsilniejsze na świecie.

Autor |2022-03-14T17:14:35+01:0014 marca 2022 17:14|Kategorie: Bezpieczeństwo, Newsy|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.