Ticwatch Ultra 3 Pro to najnowszy zegarek firmy Mobvoi działający w oparciu o system operacyjny Google Wear OS. Testujemy jak ten inteligentny czasomierz sprawdza się w codziennym użytkowaniu.

Zawartość zestawu, budowa i wykonanie

W nowym zestawie znajdziemy (oprócz zegarka) kabelek USB typu A do ładowania i instrukcję obsługi.  Kabelek wyposażony jest w magnetyczny, dedykowany uchwyt. Zegarek ma elegancki,  dwuwarstwowy pasek, który od spodu wykonany jest z gumy a na widocznej stronie – z imitacji brązowej skóry. Jeśli zechcemy go w przyszłości zmienić to wystarczy wyjąć teleskopy i wstawić nowy.

Koperta Ticwatcha 3 Ultra wykonana jest ze wzmocnionego plastiku. Nie jest to feeling znany z droższych zegarków z tytanową lub inną szlachetną stalą, ale za to zegarek jest bardzo lekki. Koperta ma 48 mm średnicy, więc zegarek jest dosyć duży. Jego grubość udało się ograniczyć do 12.3 mm. Pod spodem znajduje się zestaw czujników do monitoringu naszej aktywności. Z boku obudowy znajdziemy natomiast 2 przyciski do sterowania pracą zegarka. Można je obracać, ale to wpływa to na sposób sterowania, bo obsługiwane są tylko naciśnięcia. Obsługa obracania przydałaby się np. do scrollowania ekranu. Między przyciskami umieszczono mikrofon a z drugiej strony znajdziemy dwa otwory z których wydobywa się dźwięk z wbudowanego głośniczka.

Producent deklaruje, że zegarek spełnia standardy wytrzymałości MIL STD-810G. Nie rzucaliśmy nim wprawdzie o ścianę, ale podczas pływania czy niektórych aktywności sportowych w zimie, zegarek pracował stabilnie. Na obudowie i chronionym szkłem Gorilla Glass, wyświetlaczu też nie dało się zauważyć żadnych rysek.

Pierwsze uruchomienie

Pierwsze uruchomienie zegarka było dosyć proste, ale wymagało wielu kroków, żeby doprowadzić zegarek do stanu używalności. Na iPhone z którego korzystałem przy testach,  konieczne było zainstalowanie aplikacji Google Wear, aplikacji producenta mobVoi, gdzie musimy założyć sobie konto a następnie skonfigurowanie połączeń Bluetooth, Wifi oraz – jeśli zamierzamy z tego korzystać – także LTE. Wstępnie skonfigurowany zegarek był  już widziany w systemie iOS i aplikacjach, ale nadal nie mierzył kroków. Dopiero wydanie zgód na monitoring każdej aktywności z osobna spowodował, że TicWatch zaczął zliczać kroki i mierzyć aktywność. Lepsze poprowadzenie przez proces instalacji oprogramowania z pewnością by się przydało – a tak to nie było wiadomo, czemu zegarek nie działa poprawnie.

Ekran

Wszystkie funkcje TicWatcha widzimy na 1.4-calowym ekranie,  …a w zasadzie na dwóch ekranach. Ten kolorowy, wykonany w technologii OLED i mający rozdzielczość 454×454 px aktywuje się tylko wtedy, gdy obsługujemy urządzenie.  Po kilku sekundach bezczynności kolorowy ekran się wyłącza a wtedy widzimy monochromatyczny wyświetlacz FSTN, który pokazuje tylko podstawowe funkcje. Cel takiego rozwiązania jest oczywisty – oszczędzanie energii  – kolorowy OLED pobiera jej znacznie więcej niż monochromatyczny wyświetlacz. Wadą jest natomiast to, że ekran FSTN jest mniej czytelny, szczególnie przy słabym oświetleniu i pod niewielkim kątem patrzenia. Wystarczy jednak obrócić rękę do twarzy a włącza się podświetlenie ekranu. Niestety, mimo włączenia trybu nocnego, podświetlenie zegarka włącza się czasem także w trakcie snu. Śpimy sobie spokojnie, podkładamy rękę pod policzek, żeby się wygodniej ułożyć na łóżku i nagle prosto w oczy świeci nam TicWatch….

Hardware i Software

Sercem zegarka jest procesor Qualcomm Snapdragon Wear 4100. W większości przypadków sprawnie obsługuje on wszystkie funkcje urządzenia, ale co jakiś czas widać niewielkie opóźnienia.  Procesor ma do dyspozycji 1 GB pamięci RAM i 8GB pamięci na dane. Możemy jej użyć np. do wgrania ulubionej muzyki w formacie MP3.

Ticwatch wyposażony został w szereg czujników i sensorów:

  • Żyroskop
  • Akcelerometr
  • Barometr
  • Mikrofon
  • NFC
  • Czujnik rytmy serca
  • Czujnik Sp02
  • Czujnik wykrywający noszenie na ręce
  • GPS
ticwatch 3 pro ultra tyl

Sensory

System operacyjny Google Wear w wersji 2.26 jest już trochę leciwy i został wprowadzony na rynek w 2020 roku. Google w międzyczasie wprowadził wersję 3.0, która ma nowy interfejs, pozwala m.in.  wyświetlać wskazówki nawigacji Google Maps, mierzyć poziom nasycenia krwi tlenem, mierzyć temperaturę skóry i monitorować sen. Mimo, że w w WearOS 2.2.6 tego nie ma, to producent umieścił w zegarku swoją aplikację Mobvoi, która daje dostęp do wielu dodatkowych funkcji i wypełnia tę lukę. O tym za chwilę. Mobvoi deklaruje też, że w połowie roku pojawi się aktualizacja zegarka do nowszej wersji Wear OS.

Jak obsługuje się Ticwatch Pro Ultra 3? Gdy jesteśmy na ekranie głównym to możemy wykonać jedną z 6 akcji:

  • Górny przycisk – aktywuje menu z listą aplikacji
  • Dolny przycisk – daje szybki dostęp do listy aktywności sportowych
  • Swipe w dół – dostęp do ustawień
  • Swipe w górę – dostęp do powiadomień
  • Swipe w prawo – dostęp do kart
  • Swipe w lewo – dostęp do asystenta Google

Dzięki obsłudze NFC i Google Pay, zegarka możemy użyć do płacenia w sklepie. Gdy dodać do tego autonomiczną pracę bez smartfona (po wgraniu karty eSIM) to zyskujemy zaawansowane urządzenie, które daje nam dostęp do SMS-ów, rozmów, map bez potrzeby noszenia ze sobą telefonu.

Bateria

Bateria zegarka ma pojemność 577 mAh. Energii starcza na ok 2, 3 dni pracy. A jeśli zdecydujemy się na pracę w trybie essential mode ( w którym kolorowy wyświetlacz i niektóre funkcje są wyłączone) to nawet na kilkadziesiąt dni. Ticwatcha naładujemy tylko przy pomocy dołączonego kabelka z magnetycznym uchwytem. Przydałaby się tutaj obsługa ładowania bezprzewodowego, które w połączeniu z niektórymi telefonami wyposażonymi w funkcje bezprzewodowego ładowania zwrotnego, pozwoliłoby zrezygnować z dodatkowego kabelka przy dłuższych podróżach.

Monitoring aktywności

Ticwatch daje nam szereg różnych funkcji do monitoringu organizmu:

  • TicHealth pozwala na szybki dostep do celów aktywności na bieżący dzień: liczby kroków, spalonych kalorii, czasu aktywności oraz tętna.
  • TicExercise to bardzo rozbudowana aplikacja do monitoringu aktywności sportowych. Do dyspozycji mamy kilkadziesiąt dyscyplin sportowych – nawet tak egzotyczne jak skoki bungee, curling, krykiet czy polo. W trakcie testów sprawdzałem jak zegarek sprawuje się przy joggingu, spacerach i pływaniu na basenie. W przypadku biegania zegarek poprawnie mierzył aktywność a w przypadku pływania pomylił styl dowolny z grzbietowym. Gdy zapomniałem wyłączyć trening pływania, to TicWatch przez kolejne 24 godziny go monitorował – w rezultacie 30 min pływania zostało zapisane poprawnie jako 30 basenów i 750 metrów ale ćwiczenie trwało  24 godziny a jego wydatek kaloryczny przekroczył kilka tys kalorii.  W trakcie pływania można też boleśnie odczuć brak działającego obrotowego pokrętła. Sterowanie zegarkiem z zamoczonym ekranem jest bowiem bardzo utrudnione. Postępy treningów przesyłane są do aplikacji MobVoi w telefonie. Jednak nie zawsze – z nieznanych przyczyn pływanie się w niej nie pojawiło.
  • TicSleep monitoruje nasz sen. Możemy dzięki niej sprawdzić fazy snu, średnie czasy snu. Aplikacja zaleca nam też, żeby kłaść się spać i budzić o stały porach. W trakcie testowania zegarka aplikacja poprawnie rozpoznała mój sen, ale gdy się zbudziłem koło 5 rano i potem zasnąłem koło godz. 6 to następne 2 godziny snu już nie zostały zapisane w pamięci. Jeszcze jedna dziwna sprawa: zegarek wyświetlił mi informacje o śnie, także wtedy gdy przez całą noc leżał na stole podpięty do ładowarki.
  • TicOxygen to aplikacja do mierzenia poziomu nasycenia krwi tlenem
  • TicZen – aplikacja mięrząca przy pomocy czujników poziom stresu
  • Aplikacja do ćwiczeń oddechowych
  • TicHearing – aplikacja do pomiaru hałasu. Gdy w trakcie testu ją włączyłem w cichym pomieszczeniu z włączonym w tle radiem, to pokazała mi, że jest to głośny hałas 120 db. Wydaje się, że trochę za dużo…
  • TicCare – pozwala śledzić członkom rodziny naszą aktywność. Przy pomocy kodu QR możemy udostępnić dane innym osobom, które następnie mają do nich dostęp w swojej aplikacji MobVoi.

Podsumowując różne funkcje monitorujące stan zdrowia i aktywność oferowane przez TicWatch można z pewnością docenić ich mnogość. Kilkadziesiąt dyscyplin, monitoring snu, nasycenie krwi, tętno. To może nam się przydać. Gorzej, że nie zawsze ten monitoring jest dokładny i nie zawsze wyniki pojawiają się w aplikacji MobVoi. Tutaj przydałaby się poprawa. Czasem zdarza się też, że zegarek jest połączony z telefonem przez Bluetooth, widoczny w aplikacji Google Wear,  ale w aplikacji MobVoi jego status jest określony jako „Disconnected”.

Jeśli zastanawiamy co dzieje się z naszymi danymi zdrowotnymi (które w polskim prawie traktowane są jako dane szczególnie wrażliwe) to możemy się zastanawiać dalej – aplikacji Mobvoi ma wprawdzie sekcję z polityką prywatności, ale zamiast jej treści wyświetla się tylko pusty ekran z chińskim nagłówkiem.

IMG 1299

Polityka prywatności

Podsumowanie

Długi czas pracy, dwa wyświetlacze, obsługa LTE i GPS oraz dużo funkcji monitorujących – to podstawowe zalety Ticwatcha Pro 3 Ultra. Ten lekki zegarek da nam pewien stopień autonomiczności – możemy przy jego pomocy rozmawiać, odpisywać na SMSy i płacić zbliżeniowo. System Wear OS nie jest w najnowszej wersji, ale lukę w niektórych brakach funkcjonalności wypełniają aplikacje Mobvoi.

I tutaj zaczynają się pewne komplikacje. Dane z zegarka nie są zawsze synchronizowane z aplikacją, zegarek nie wykrywa automatycznie zaprzestania danej aktywności sportowej i wyświetla nieprawidłowe dane o zużyciu kalorii a monitoring snu wyświetlił podsumowanie snu, gdy  TicWatch był podpięty do ładowarki. Miernik hałasu też wyświetlał nierealne pomiary. Zdarzało się też, że poprawnie podłączony przez bluetooth zegarek nie był widoczny w aplikacji MobVoi. P

Obsługa też wymaga przyzwyczajenia a we znaki daje się brak obrotowego przycisku, który przyspieszyłby przewijanie ekranu. Na basenie, podczas pływania, mokry ekran zegarka jest bardzo trudny w obsłudze.

Zegarek kosztuje ok 1600 -1700 zł. Nie jest to dużo jak na taką ilość funkcji i możliwości. Wypadałoby jednak, żeby producent usunął niektóre niedociągnięcia w działania sensorów i oprogramowania.

Zalety:

  • Długi czas pracy
  • Jasny i czytelny wyświetlacz AMOLED
  • Dostęp do rozbudowanego ekosystemu aplikacji Google
  • Lekka konstrukcja
  • Elegancki pasek
  • Obsługa LTE
  • Obsługa płatności Google Pay
  • Wodoodporność
  • Dużo wspieranych dyscyplin sportowych

Wady:

  • Brak ładowania bezprzewodowego
  • Wyświetlacz FSTN nie zawsze czytelny w słabszym oświetleniu
  • Problemy z synchronizacją ćwiczeń między zegarkiem a aplikacją MobVoi
  • Niepoprawne odczyty poziomu hałasu
  • Monitoring snu mógłby działać lepiej
  • Czasochłonny proces pierwszego uruchomienia zegarka