Jesteś tutaj:-, Rynek, Wydarzenia-Huawei wspiera Aquathon – pierwszy hackathon skupiający się na rozwiązywaniu problemów z gospodarką wodną w Polsce

Huawei wspiera Aquathon – pierwszy hackathon skupiający się na rozwiązywaniu problemów z gospodarką wodną w Polsce

Za nami finał Aquathonu – pierwszego w Polsce hackathonu skupiającego się na temacie wydajnego gospodarowania krajowymi zasobami wodnymi. Partnerem Głównym wydarzenia oraz sponsorem głównej nagrody był Huawei.

W wyzwaniu wzięło udział ponad 100 osób, a uczestnicy zebrani byli w 16 zespołów. Zaprezentowali oni własne koncepty związane ze sposobami oszczędzania wody w obliczu ogólnopolskiego problemu obniżania się poziomu wód gruntowych w Polsce.

Wśród uczestników znaleźli się reprezentanci sektora IT, programiści, graficy, UX-owcy, specjaliści marketingu i zarządzania, a także działacze społeczni. Ich prace wspierało 23 ekspertów, a końcowe efekty pięciu najlepszych drużyn zostały ocenione przez jury. Ostatecznie główną nagrodę w postaci 10 000 zł otrzymała grupa Infable za projekt Aqua City – platformę zrzeszającą urzędników, aktywistów i obywateli, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie retencyjne dla wybranej przez siebie okolicy. Drugie miejsce w hackathonie otrzymali twórcy koncepcji elektronicznego asystenta Raindrop – pomagającego w założeniu oraz zarządzaniu przydomowymi zbiornikami retencyjnymi wody deszczowej.

 

Technologia na straży zrównoważonego ekosystemu

Z ramienia Huawei grono mentorów i jurorów zasiliła Agnieszka Pietrzak – menadżerka ds. Współpracy Technologicznej w warszawskim Centrum Badawczo-Rozwojowym Huawei Polska. Jej wiedza i doświadczenie z zakresu ICT miały za zadanie wesprzeć uczestników w jeszcze lepszym wykorzystaniu technologii do poprawy jakości ekosystemu oraz walki z negatywnymi skutkami zmian klimatycznych. Zaangażowanie Huawei Polska w Aquathon wpisuje się w dotychczasową strategię firmy, która stoi po stronie budowania Zielonego Ładu.

 

Kryzys wodny nie jest już kwestią, która dotyczy wyłącznie miast takich jak Kapsztad czy Kair. W ciągu ostatnich 50 lat zapotrzebowanie na wodę w całej Europie stale rosło. W skutek tego odnawialne zasoby wodne na mieszkańca zmalały o 24%. Według Europejskiej Agencji Środowiska już ponad 100 milionów Europejczyków zmaga się z tym problemem. W Polsce rocznie na jednego mieszkańca przypada 1600 m3 wody, a w trakcie suszy ten współczynnik spada do 1000 m3. Dla porównania, w słonecznej Grecji każdego roku na osobę przypada aż 6700 m3. Wspieramy Aquathon, bo wierzymy, że technologia, w tym synergia pomiędzy 5G, sztuczną inteligencją i obliczeniami chmurowymi ma potencjał do przeciwdziałaniu temu negatywnemu trendowi. Innymi słowy, usprawnienie przepływu danych przyczyni się do umożliwienia przepływu wody w przyszłości. –Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska.

 

Huawei #Tech4All dla środowiska

Huawei współpracuje z proekologicznymi organizacjami pozarządowymi z całego świata. Finansowo wspiera fundację Kiwis for Kiwi, zajmującą się ochrona ptaków kiwi w Nowej Zelandii przed drapieżnikami. Razem z Rainforest Connection współtworzy innowacyjny system ochrony lasów deszczowych przy użyciu sztucznej inteligencji i upcyklingowanych smartfonów Huawei. Tak zwani „Strażnicy” chronią lasy deszczowe i zwierzęta przed nielegalnym wyrębem bądź kłusownikami. Obecnie projekt prowadzony jest w 10 krajach na 5 kontynentach. Z kolei w marcu 2021 w Irlandii został uruchomiony pierwszy projekt monitorowania akustycznego gatunków waleni (wielorybów, delfinów i morświnów).

 

5G na ratunek klimatowi

Przykładem jak technologie chmurowe czy te związane ze sztuczną inteligencją mogą wspierać działania ekologiczne jest najnowsze przedsięwzięcie realizowane w Austrii we współpracy z Uniwersytetem Wiedeńskim nad jeziorem Neusiedl w Parku Narodowym Seewinkel. Projekt ten będzie wykorzystywał ponad 70 inteligentnych czujników oraz algorytmy sztucznej inteligencji od Huawei do badania wpływu zmian klimatycznych na bioróżnorodność i do opracowania nowych mechanizmów ochrony lokalnego środowiska.

W ramach projektu zbadane zostaną krótko- i długoterminowe skutki wahań poziomu wody na warunki lęgowe różnych gatunków ptaków i płazów. Naukowcy sprawdzą również, jak różne warunki klimatyczne wpływają na śpiew ptaków. Największą zaletą wdrożonych technologii jest fakt, że nagrania głosu obserwowanych zwierząt mogą być natychmiast transmitowane przez sieć komórkową w dowolne miejsce na świecie, co oszczędza naukowcom wiele czasu i minimalizuje wpływ na zwierzęta.Autor |2021-11-18T09:40:32+02:0018 listopada 2021 09:30|Kategorie: Newsy, Rynek, Wydarzenia|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.