Nowa kryptowaluta Chia przyczyniła się do kolejnych zawirowań na rynku komponentów PC. Wcześniej narzekaliśmy na rosnące ceny kart graficznych, na który wpływ mieli minerzy ethereum a teraz także ceny pamięci masowych zaczęły szybko rosnąć.

Nie jest tajemnicą, że „uprawianie” chia może bardzo skrócić żywotność dysków SSD. Cały proces wygląda następująco: Najpierw tworzymy zbiory – plotting –  a następnie zbieramy żniwa – farming. W obu etapach całego procesu konieczna jest pamięć. W pierwszym jest to wydajny dysk SSD a w drugim pojemny dysk twardy na trzymanie zbiorów. Gdy już mamy zbiory, to możemy liczyć na łut szczęścia i zdobyć pierwsze monety Chia. Dla tych, którzy zdobyli już jakieś kryptowaluty lub planują je zdobyć,  pojawiło się szereg serwisów do handlowania takich jak Bitcoin Method

Plotting wymaga szybkiego dysku ponieważ w trakcie całego procesu tworzenia jednego pliku .plot zapisywanych jest ok 1.3 TB danych a pamięć tymczasowa może dojść do 256GB. Jeden gotowy plik plot ma wielkości 108 GB. Jeśli przemnożymy to przez liczbę plików jakie nowoczesny komputer jest w stanie wygenerować każdego dnia, to otrzymamy kilkanaście, kilkadziesiąt terabajtów zapisanych danych każdego dnia.

W tym momencie dochodzimy do pojęcia „write endurance” lub „TBW”, czyli ilości danych, jakie możemy zapisać na dysku w ramach gwarancji producenta. Niedrogie dyski konsumenckie o pojemności 1 TB mogą mieć wartość TBW na poziomie 300 terabajtów albo nawet mniej. Oznacza to, że możemy je zapisać do 300 razy a potem mogą pojawiać się błędy zapisu/odczytu danych.

W przypadku droższych dysków dla profesjonalistów wartości TBW są znacznie wyższe i mogą sięgać 1000 – 1500 TBW dla dysków 1 TB i ponad 3000 TBW dla dysków 2 TB. Jeszcze większy zapas mają dyski przeznaczone do centrów danych – np. Intel 905 Optane o pojemności 480 GB ma wartość TB wynosząco 8760 TB a większy P4800X o pojemności 1.5 TB aż 164 000 TB.

Jak widać, dysk z TBW na poziomie 300 TB starczy na wygenerowanie nieco ponad 200 plików a potem może odmówić współpracy.

W związku z rozwojem sytuacji na stronie Chia Network pojawiło się oświadczenie ze strony zespołu zarządzającego:

Zespół i społeczność Chia zalecają używanie dysków SSD klasy datacenter lub dysków konsumenckich przeznaczonych dla wysokiej klasy komputerów stacjonarnych i stacji roboczych o wysokim wskaźniku wytrzymałości TBW do procesu plotowania”, czytamy w wypowiedzi Jonmichaela Handsa, wiceprezesa ds. rozwoju działalności w zakresie pamięci masowej w Chia Network. „Jeśli użytkownik wybierze dysk SSD o wysokiej wytrzymałości przeznaczony dla centrów danych, może korzystać z niego nawet przez 10 lat, zanim urządzenie zużyje się podczas procesu plotowania„.

Biorąc pod uwagę te zalecenia można stwierdzić, że zakup tanich dysków z pamięcią TLC mija się z celem a zakup dysków QLC jest w ogóle bez sensu. Dyski te bardzo szybko odmówią współpracy. Z kolei zakup dysków typu datacenter, które będą pracowały bardzo długo, może nie być opłacalny z uwagi na bardzo wysokie koszty, dochodzące w przypadku pamięci Intel Optane do kilkudziesięciu tysięcy złotych.