Jesteś tutaj:-, Rynek-Bank BNP Paribas kontynuuje współpracę z Qair. 460 mln złotych na energetykę odnawialną

Bank BNP Paribas kontynuuje współpracę z Qair. 460 mln złotych na energetykę odnawialną

Bank BNP Paribas już po raz drugi będzie finansował zielone inwestycje firmy Qair Polska. W ramach konsorcjum banków wesprze budowę portfela aktywów z sektora energetyki odnawialnej o łącznej mocy 106 MW. Całkowita kwota finansowania to 460 mln złotych, a udział Banku BNP Paribas – 184 mln złotych.

W ramach inwestycji, w Polsce powstaną farmy fotowoltaiczne o mocy 29 MW oraz farmy wiatrowe o mocy 77 MW.

W maju Bank BNP Paribas podpisał pierwsze umowy kredytowe ze spółkami zależnymi Qair Polska oraz jej partnerów. W ramach konsorcjum z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) rozpoczął wówczas finansowanie inwestycji w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Wartość umów sięgała 630 mln złotych.

– Cieszymy się z szybkiego rozwoju współpracy z Qair. To dowód nie tylko na duże zaufanie ze strony Klienta, ale też potwierdzenie naszych ogromnych ambicji w obszarze finansowania proekologicznych inwestycji. Wspieranie rozwoju gospodarki niskoemisyjnej to jeden z filarów naszej polityki odpowiedzialności wobec środowiska. Dynamika, z jaką działa w Polsce Qair, potwierdza, że to również segment rynku o ogromnych perspektywach – mówi Andre Boulanger, Wiceprezes Zarządu Banku BNP Paribas odpowiedzialny za nadzór obszaru bankowości CIB.

– Rozwój Qair w Polsce nabiera tempa. Dzięki nowej umowie już wkrótce nasz portfel operacyjny przekroczy 300 MW instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych. Cieszymy się, że krajowe i międzynarodowe instytucje finansowe patrzą na współpracę z Qair Polska w perspektywie długoterminowej. Jako ostateczny inwestor wierzymy, że tylko takie podejście zapewni sprawną i przemyślaną transformację energetyczną w Polsce. Dziękujemy zespołowi Banku BNP Paribas za zaufanie i pomoc w strukturyzacji tej ważnej transakcji – mówi Krzysztof Wojtysiak, CEO Qair Polska.

W 2020 roku łączna wartość kredytów udzielonych przez Bank BNP Paribas w ramach zielonego finansowania przekroczyła 1,5 mld złotych. Bank rozwija swoją ofertę w tym zakresie już od 10 lat. Jedną z pierwszych inicjatyw była umowa z EBOR na Program Finansowania Zrównoważonej Energii w Polsce zawarta w 2011 roku. W 2018 roku nastąpiło znaczące przyspieszenie rozwoju oferty finansowania pro-ekologicznego. Wówczas Bank BNP Paribas znacząco rozbudował swój know-how, by jeszcze efektywniej wspierać procesy transformacji energetycznej u swoich klientów. Równolegle bank zdecydował o rezygnacji ze wspierania energetyki węglowej. Każda nowa decyzja o udzieleniu finansowania podejmowana jest w oparciu o analizę wpływu ekologicznego, społecznego i ekonomicznego działalności prowadzonej przez potencjalnego klienta.

Firma Qair to niezależny producent energii ze źródeł odnawialnych. W Polsce jest obecna od 2015 roku, gdzie posiada portfel projektów wiatrowych i fotowoltaicznych – 131 MW w fazie operacyjnej, 174 MW w fazie realizacji, a także blisko 2 000 MW na wczesnym etapie rozwoju. Zespół Qair Polska liczy blisko 60 pracowników.Autor |2021-02-08T09:53:40+01:008 lutego 2021 09:53|Kategorie: Newsy, Rynek|Tagi: , , , , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.