Jesteś tutaj:-, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie-Xblitz Go SE – test kamerki samochodowej

Xblitz Go SE – test kamerki samochodowej

Rejestratory samochodowe są coraz chętniej używane przez kierowców i przydają się nam w szczególności w sytuacjach kryzysowych, w których chcemy mieć np. film potwierdzający nieprawidłowe zachowania innych uczestników ruchu albo jakieś inne nieoczekiwane zdarzenie na drodze.

Xblitz od dawna produkuje kamerki samochodowe a ostatnio producent dostarczył nam do testów swój jeden ze swoich bardziej zaawansowanych modeli – GO SE , który – według zapowiedzi – ma szczególnie dobrze radzić sobie w zapisie nagrań w nocy.

Kamera wyposażona jest w nowy sensor Sony IMX323, rejestrujący obraz  HD z prędkością 30 klatek na sekundę. Zapisywane są one przy użyciu kodeka H.264 – taki format zapisu generuje nieco ponad 100 MB danych na minutę,  co w przypadku karty microSD 64 GB (maksymalna pojemność – kartę trzeba dokupić osobno) pozwoli nam na zapis 500-600 minut nagrań. Obiektyw kamerki ma kąt 170 stopni i wysoką jasność f/1.7, która powinna dać dobre nagrania w nocy.  Za obróbkę danych odpowiada procesor NTK 96658, który jest szybszy od tego stosowanego w poprzednim modelu Xblitz GO.

Xblitz GO SE ma wbudowany mikrofon, głośnik a dzięki czujnikowi ruchu może rejestrować filmy w przypadku kolizji i zabezpieczać je przed skasowaniem. Prostokątny ekran ma przekątną 2 cale i pozwala na podgląd zapisanych filmów oraz ułatwia dokonanie zmian w ustawieniach kamery.

Jak w praktyce sprawuje się kamerka Xblitz ? Całkiem dobrze – instalacja nie stanowi problemu. Przyczepiamy uchwyt przyssawką do szyby a dzięki systemowi montażu/demontażu,  kamerkę możemy zdemontować i zabrać do domu w razie potrzeby. Zasilanie jest bowiem podpięte do uchwytu i nie ma konieczności każdorazowego odpinania kabelka. Urządzenie zasilane jest z gniazda 12V samochodu a długi kabel pozwala na łatwy montaż w wybranym miejscu samochodu.

Kamerkę obsługujemy przy pomocy dwóch przycisków funkcyjnych,  dwóch klawiszy strzałek umieszczony na pod ekranem oraz przycisku „Menu” z boku obudowy. Obok niego umieszczono też przycisk włączania kamerki.

Przycisk „Menu” służy do wyboru trybu pracy urządzenia, które może działać jako kamera, aparat fotograficzny lub przeglądarka plików. W zależności od wyboru możemy np. włączyć nagrywanie, wykonać fotkę lub przeglądać zapisane  na karcie pamięci pliki.

Przycisk ustawień daje nam natomiast dostępu do menu ustawień. W tej sekcji możemy zmienić rozdzielczość filmów, włączyć tryb parkingowy, ustawić parametry działania sensora G, zmienić datę i dokonać szeregu innych ustawień kamerki.

Menu jest spolszczone.  Ponieważ w jakości HD pamięć kamerki szybko by się zapełniła to wszystkie pliki nagrywane są oczywiście w pętli co oznacza, że stare pliki zostaną automatycznie skasowane. Możemy wybrać czy klipy mają mieć 1, 3 czy 5 minut. Z poziomu menu kamerki możemy też zaznaczyć klipy, które mają zostać zabezpieczone przed skasowaniem.

Jakość nagrań jest jak na urządzenie w tej klasie cenowej całkiem dobra. Nagrania dzienne są wyraźne i nasycone, możemy na nich odczytać tablice rejestracyjne pojazdów. Kąt obiektywu – 170 stopni – zapewnia nam rejestrację obrazu przed maską pojazdu i po bokach. W przypadku nagrań nocnych widoczne są spore rozmycia obrazu w miejscu ostrych źródeł światła, jednak tablice rejestracji pobliskich pojazdów były dobrze widoczne. Także nagrania popołudniowe pozwoliły na odczyt tablic rejestracyjnych mimo faktu, że nagranie było rejestrowane pod zachodzące słońce.

 

Kamerka dostępna jest w EURO RTV AGD w cenie 249 pod linkiem https://www.euro.com.pl/rejestratory-jazdy/xblitz-go-se.bhtml.  W tej niskiej cenie otrzymuje urządzenie, które pozwoli nam na rejestrację filmów w rozdzielczości HD z dokładnością pozwalającą na odczyt tablic rejestracyjnych pobliskich samochodów.Autor |2020-11-27T17:38:00+01:0027 listopada 2020 10:30|Kategorie: Gadżety, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.