Artykuł sponsorowany

Uczestnictwo w Pracowniczych Planach Kapitałowych jest dobrowolne – pracownik może w każdej chwili odstąpić od uczestnictwa w programie. Prawo nakłada jednak szereg obowiązków na pracodawcę. Oto najważniejsze z nich. O czym musisz pamiętać?

Głównym celem Pracowniczych Planów Kapitałowych jest zapewnienie Pracownikom bezpieczeństwa finansowego po odejściu na emeryturę. Każda osoba, która przystąpi do PPK, gromadzi oszczędności na własnym rejestrze – pochodzą one od pracodawcy, państwa oraz z wpłat własnych pracownika.

PPK – obowiązki pracodawcy

Według przepisów do utworzenia PPK zobowiązana jest każda firma i instytucja, która zatrudnia przynajmniej jedną osobę. Pierwszym krokiem jest wybór instytucji, która będzie prowadziła indywidualne rejestry uczestników PPK i zarządzała zgromadzonymi na nich środkami. Do prowadzenia takiej działalności uprawnione są Fundusze Inwestycyjne zarządzane przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Fundusz Emerytalne zarządzane przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne lub Pracownicze Towarzystwo Emerytalne oraz Zakłady Ubezpieczeń. Jako pracodawca powinieneś skonsultować wybór z reprezentacją swoich pracowników. Wdrożenie PPK wymaga podpisania z wybraną instytucją dwóch umów: umowy o zarządzanie PPK oraz umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych.

Obowiązki informacyjne pracodawcy

Pracodawca powinien zawrzeć umowę o prowadzenie PPK w imieniu wszystkich pełnoletnich pracowników, którzy nie ukończyli 55. roku życia. Osoby z tego przedziału wiekowego są automatycznie włączane do Pracowniczych Planów Kapitałowych, ale w każdej chwili mogą zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK, składając pracodawcy odpowiednią deklarację. Począwszy od kwietnia 2023 roku wszyscy pracownicy, którzy zrezygnowali z dokonywania wpłat do PPK, zostaną automatycznie zapisani do PPK – na pracodawcę nałożony jest obowiązek poinformowania pracownika o tym fakcie, by w razie potrzeby mógł on złożyć ponowną deklarację dotyczącą rezygnacji. Pracownicy w wieku od 55 do 70 lat nie są domyślnie uczestnikami PPK, mogą przystąpić do Planu po złożeniu deklaracji. Jeżeli wyrażą oni wole przystąpienia do PPK Pracodawca zawrze również w ich imieniu umowę o prowadzenie PPK. Pracodawca ma obowiązek poinformowania pracowników w przedziale wiekowym 55 – 70 lat, że mogą dołączyć do PPK na własny wniosek.

Wpłaty na rejestr PPK

Środki, które trafiają na rachunek PPK pracowników, pochodzą z trzech źródeł. Każdy uczestnik otrzymuje z Funduszu Pracy jednorazową wpłatę powitalną w wysokości 250 zł. Co roku przysługuje również państwowa dopłata wysokości 240 zł. Drugim źródłem są wpłaty dokonywane przez pracodawcę – wysokość obowiązkowej, comiesięczne wpłaty wynosi 1,5% wynagrodzenia danego pracownika. Jako pracodawca możesz także zdecydować na dodatkową wpłatę w wysokości do 2,5% wynagrodzenia. Każdy uczestnik PPK może także dokonywać wpłat własnych – jeżeli zdecyduje się na to rozwiązanie, co miesiąc na jego rachunek trafi 2% jego wynagrodzenia. Pracownik może także zdecydować się na dodatkowe wpłaty własne w wysokości do 2 % wysokości wynagrodzenia.

Więcej informacji o obowiązkach pracodawcy wynikających z wprowadzeni PPK znajdziesz w poradniku przygotowanym przez ekspertów PKO: https://www.pkotfi.pl/ppk-z-pko-tfi/ppk-dla-pracodawcy/.