Jesteś tutaj:--, Poradniki-Jak zwalczyć stres przed ważnym egzaminem

Jak zwalczyć stres przed ważnym egzaminem

Chyba każdy z nas wie, czym jest stres przed egzaminem i jak bardzo może wpłynąć na nasze efekty i koncentrację. Dlaczego tak bardzo denerwujemy się przed ważnymi testami? Najczęściej obawiamy się, że nie mamy wystarczającej wiedzy, że zapomnimy odpowiedzi na jakieś pytania lub całkowicie zapomnimy, czego się nauczyliśmy. O ile odrobina stresu może być motywacją do pracy, to nadmiar stresu może powodować wewnętrzną blokadę i tym samym gorsze wyniki egzaminu.

 

Czym spowodowany jest stres przed egzaminem?

Jednym z głównych powodów stresu przed egzaminem jest obawa przed tym, iż nie jesteśmy wystarczająco dobrze przygotowani. Na szczęście, temu można w łatwy sposób zapobiec. Wystarczy przed egzaminem przygotować się na 100%. Jeśli potrzebujesz pomocy z przygotowaniem się do egzaminu, możesz skorzystać z pomocy korepetytora. Serwis BUKI umożliwia nauczycielom i uczniom na przeprowadzanie korepetycji online. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli jesteś uczniem i potrzebujesz pomocy w nauce, na przykład przygotowaniu do egzaminu z matematyki, wejdź na stronę https://buki.org.pl/, wybierz, w jakiej kategorii potrzebujesz pomocy, a następnie wybierz nauczyciela. To wszystko, gotowe. Możesz zacząć swoją przygodę z korepetycjami online.

 

Przydatne sposoby na zwalczenie stresu

Przejdźmy teraz do konkretnych technik i sposobów na to, jak pozbyć się stresu i jak zapanować nad stresem przed ważnymi wydarzeniami, jak egzamin. Stres, który odczuwasz przed klasówką, czy innym ważnym egzaminem, to tak zwany stres krótkotrwały, czyli taki, który szybko mija. Tego rodzaju emocje mają swoje zalety. Przede wszystkim poprawiają koncentrację, zdolności zapamiętywania, przyspieszają kojarzenie i ułatwiają odtwarzanie informacji, które mamy w pamięci. Jeśli jednak tego rodzaju stres nie mija po egzaminie lub innym ważnym wydarzeniu, to warto zastosować pewne techniki, które pomogą Ci i nauczą, jak się nie denerwować.

 

Metoda oddechowa

Najlepszy sposób na to, jak pozbyć się stresu, to skupienie się na swoim oddechu. Koncentruj się na głębokim wdechu i wydechu. Staraj się wypełnić całe płuca powietrzem, a następnie maksymalnie je opróżnij. Niech Twój oddech będzie płynny, powolny i stabilny. Nie wykonuj żadnych gwałtownych oddechów.

 

Skup się na otoczeniu, a nie na sobie

Kolejny sposób na to, jak się nie stresować, to odwrócenie uwagi od tego, co dzieje się w Twoim umyśle. Skup się na swoim otoczeniu. W stresowej sytuacji na pewno będzie to trudne, ale warto spróbować. Zacznij analizować, co znajduje się wokół Ciebie. Mogą to być przedmioty, które leżą na biurku przed Tobą, dekoracje na ścianach lub ubiór osoby siedzącej przed Tobą. Jeśli liczenie pomaga Ci się skupić, możesz liczyć gniazdka elektryczne w pomieszczeniu lub ilość pieprzyków na ramieniu.

 

Porozmawiaj z kimś z Twojego otoczenia

Możesz zacząć analizować, co znajduje się wokół Ciebie albo nawiązać rozmowę z osobami w Twoim otoczeniu. To znakomity sposób na to, aby opanować swoje emocje. Nie musi to być rozmowa na żaden konkretny temat. Możecie porozmawiać o pogodzie lub o filmie, który ostatnio widziałeś. Ważne, aby nie rozmawiać o samym egzaminie. To niestety najczęstszy temat wśród studentów przed egzaminem. Pamiętaj, powtarzanie materiału przed testem lub innym ważnym egzaminem w ostatniej chwili, z pewnością nie pomoże Ci uzyskać lepszych wyników. W ostatnich wolnych momentach postaraj się zrelaksować, odprężyć swój umysł.

 

 Autor |2020-07-20T10:43:58+02:0020 lipca 2020 10:43|Kategorie: Newsy, Poradniki|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.