Realme 6 pojawił się w Polsce  w drugim kwartale 2020 roku i ma konkurować z innymi smartfonami z Chin w kategorii 1300 zł.  Producent nadał temu telefonowi kilka unikalnych cech, wśród których wyróżnić możemy 4 kamery ( z czego jedna ma 64 Mpix)  oraz 90-cio hercowy wyświetlacz. Jak telefon radzi sobie w codziennym użytkowaniu ? Zapraszamy do testu.

Telefon wyposażono w 6.5-calowy wyświetlacz co pod względem wielkości stawia go w grupie średniej wielkości smartfonów. Jego wymiary to 162x75x9mm a masa to 191 gramów. Krawędzie ekranu są mają ok 3 milimetry a dzięki umieszczonej w otworze przedniej kamerze, wyświetlacz niemal wypełnia front obudowy. Obudowa Realme wykonana jest z plastiku i po jakimś czasie możemy znaleźć na niej zadrapania. Pewnie dlatego producent dostarcza ten model razem z silikonowym etui. Testowany model dostępny był w kolorze ciemno-niebieskim, który dzięki refleksom świetlnym sprawiał bardzo przyjemne wrażenie.

W obudowie znajdziemy gniazdko 3.5mm na słuchawki oraz złącze USB-C do szybkiego ładowania. W dolnej części obudowy znajdziemy też mikrofon oraz głośnik, który dobrze radzi sobie z odtwarzaniem dźwięku filmów i muzyki. Z boku umieszczono natomiast  czujnik linii papilarnych zintegrowany z przyciskiem zasilania. Działa ona szybko i dobrze, a jeśli nie chcemy korzystać z tej funkcji to możemy aktywować odblokowanie przy pomocy twarzy lub standardowy kod/pin wpisywany na ekranie telefonu.

Po wyjęciu gniazda SIM jesteśmy pozytywnie zaskoczeni, bowiem Realme 6 pozwala na jednoczesne włożenie dwóch kart nano-SIM oraz karty pamięci microSD.

Czego brakuje w wyposażeniu? Przydałaby się dioda do powiadomień.

Ekran

Wyświetlacz Realme 6 to jeden z wyróżników tego modelu. Ma on rozdzielczość 2400×1800 pikseli i przekątną 6.5 cala. Obraz jest w nim odświeżany 90 razy na sekundę co ma być szczególnie przydatne przy dynamicznych scenach – np. grach lub filmach. Jeśli ktoś widzi różnicę w stosunku do standardowych ekranów to gratuluję spostrzegawczości. Warto też podkreślić dobre kąty widzenia i odwzorowanie kolorów. Czytelność w jasnym słońcu mogłaby być jednak lepsza.

Ekran ma okrągły otwór na przednią kamerę i jest chroniony szkłem Gorilla Glass 3. W ustawieniach możemy włączyć tryb standardowy lub dark-mode a także tryb nocny, w którym ekran emituje mniej niebieskiego światła.

Hardware, szybkość

Smartfon Realme wyposażony jest w nowy procesor Mediateka G90T. Jest to 8-rdzeniowy układ  z dwoma rdzeniami Cortex A76 o częstotliwości 2,05 GHz i 6 rdzeniami Cortex A55 o prędkości 2 GHz. Układ jest produkowany w procesie 12 nanometrowym. Szybkość układu Mediateka plasuje ten model między telefonami Samsung Galaxy S9 a LG G7 Thinq (Antutu), więc jest całkiem dobrze. Jako jednostka graficzna używany jest układ Mali G76 MC4. Dobre wyniki w benchmarkach znajdują również odzwierciedlenie w wygodzie użytkowania – wszystkie aplikacje otwierają się szybko i nawet takie gry jak Asphalt 9 czy PUBG mogą być uruchamiane z wysokimi detalami bez spadków szybkości. Gry z obsługą 90Hz mogą oczywiście być również uruchamiane. Procesor ma do dyspozycji pamięć 8/128GB (są też wersje z mniejszą pamięcią). Wykorzystywana jest tu wysokiej jakości pamięć UFS, która osiąga bardzo dobre wartości transferu rzędu  523MB/s w odczycie i 202MB/s w zapisie.

Realme 6 wyposażono w system Android 10 z nowym interfejsem Realme UI. Jest on prosty i wygodny w użyciu. Inteligentny asystent wyświetla na ekranie najbardziej potrzebne funkcje, mierzy liczbę kroków i wyświetla pogodę. Zarządzanie aplikacjami i widgetami na pulpicie jest przy jego pomocy proste.

 

Funkcje Foto

Realme 6 wyposażony został w 4 kamery tylne umieszczone w wystającym na ok 2mm module na tyle obudowy. Główna kamera ma rozdzielczość 64Mpix z jasnością, f/1,8, kamera szerokokątna ma 8Mpix z jasnością f/2,3. Do tego dochodzą jeszcze czarnobiała kamera portretowa  2MP i kamera makro f/2,4: 4Mpix.

Zdjęcia robione głównym sensorem 64 Mpix są dobrej jakości. Ich maksymalna rozdzielczość to 9280×6944 piksele.  W przypadku pozostałych musimy iść na pewne kompromisy wynikające z ceny urządzenia. Ultraszerokokątny aparat 119°  o rozdzielczości 8 megapikseli to nadal dobra układ, ale w przypadku aparatów makro i portretowego nie należy się spodziewać cudów.

Jak można się spodziewać, Realme 6 robi bardzo ładne obrazy w świetle dziennym. Kolory są żywe, a dynamika jest również dobra w większości przypadków. W Realme 6 widoczna jest jednak agresywna redukcja szumu, co prowadzi do pewnego rozmycia konturów.

Nocne ujęcia Realme 6 są raczej średnie.

W przypadku zdjęć portretowych wykorzystywany jest czarno-biały sensor o rozdzielczości 2 megapikseli, który ma pomóc oddzielić twarz fotografowanej osoby od tła.

 

Kamera ultraszerokokątna o rozdzielczości 8 megapikseli spisuje się dobrze. Kolory są dobrze odtworzone, a zniekształcenia na krawędziach są nieco kompensowane przez oprogramowanie. W tym przedziale cenowym zdjęcia możemy uznać za całkiem dobre.

W przypadku zoomu widać stopniową utratę detali wraz z przybliżaniem obrazu. Pamiętajmy, że telefon ma tylko cyfrowy zoom.

Aparat makro służy do robienia zdjęć w szczególnie małej odległości od obiektu. Jednak jakość obrazu nie jest szczególnie imponująca. Jak widać na przykładowym zdjęciu, można rzeczywiście uzyskać lepsze ujęcia z głównego aparatu.

Kamera selfie

Realme 6 posiada przednią kamerę 16 megapikseli z przysłoną f/2,0. Jakość zdjęć jest wystarczająca do większości zastosowań, ale nie powala. W aplikacji kamery dostępne są tutaj efekty upiększania, tryb HDR, tryb panorama oraz efekt bokeh.

 

Łączność

Telefon wspiera następujące pasma LTE: 1/2/3/4/5/7/8/20/28/38/40/41, co pozwala na wygodne korzystanie z szybkiego transferu danych w Polsce. W sieci Orange Realme osiągnął wynik rzędu 120 Mbit/s – trzeba jednak zaznaczyć, że testowa lokalizacja jest dosyć blisko masztu operatora i większość urządzeń osiąga tutaj dobre wyniki.

Transfery są także dobre dla dwuzakresowego Wifi i Bluetooth 5.0. Do lokalizacji możemy wykorzystać pozycjonowanie przez GPS /AGPS / Glonass i Beidou. Telefon dysponuje czujnikami światła, odległości oraz przyspieszenia a także żyroskopem i kompasem.

Bateria

Bateria Realme 6 ma pojemność z 4300mAh. W praktyce wystarczy to na półtora do dwóch dni użytkowania w zależności od intensywności. Układ Helio G90T nie jest tak energooszczędny jak procesory Qualcomma, więc musimy się liczyć z tym, że telefon trzeba ładować nieco częściej. Do tego przyda nam się funkcja szybkiego ładowania VOOC o mocy 30 W – po pół godzinie mamy już ponad 50% naładowanej baterii a całkowity proces ładowania trwa ok. godzinę. Niewiele telefonów w tym przedziale cenowym ładuje się tak szybko.

 

Podsumowanie

Za cenę ok 1300 zł  dostajemy dobry telefon ze średniej półki. Szybki procesor Helio G90T  wspomagany przez 8 GB RAM a także wyświetlacz Full-HD 90 Hz przemawiają na korzyść tego urządzenia. Kamera też radzi sobie całkiem dobrze,  choć mnogość kamer nie idzie w parze z jakością zdjęć we wszystkich trybach. Jeśli jednak korzystamy głównie z kamery podstawowej 64 Mpix to będziemy zadowoleni. Dużym plusem jest też funkcja szybkiego ładowania 30W oraz atrakcyjna kolorystycznie obudowa, którą jednak musimy chronić przed zarysowaniami.