W zeszłym roku testowaliśmy jeden z konwertowalnych laptopów Lenovo Yoga a konkretnie model 730-15IKB. Tym razem do testów dostaliśmy model oznaczony symbolem S730-IWS, który jest jednym z najmniejszych, najlżejszych i najmocniejszych ultrabooków Lenovo. S730 nie jest, jak wiele innych urządzeń serii Yoga, konwertowalnym laptopem. To po prostu lekki i wydajny 13-calowy ultrabook, który w zamyśle twórców ma konkurować z takimi produktami jak Dell XPS 13 lub HP Envy w wersjach bez dotykowych ekranów.

Obudowa

Wykończenie tego ultrabooka jest na wysokim poziomie. Obudowa, mimo niewielkiej grubości 11.9mm, jest bardzo sztywna a dzięki aluminiowym elementom całość jest dosyć lekka.  Gdy otwieramy ekran Yogi,  nic tutaj się nie wygina i nie skrzypi. Laptop jest jak monolit – rzadko kiedy spotyka się tak sztywne konstrukcje. Także opór stawiany przez zawiasy jest prawidłowy i zapobiega przypadkowemu odchylaniu ekranu. Co ciekawe, ekran można odchylić o prawie 180 stopni – w rezultacie laptop z otwartą klawiaturą leży niemal płasko na stole.  Budowa Yogi jest – można powiedzieć –  standardowa: wszystko znajdujemy tam, gdzie powinno być. Nad ekranem umieszczono kamerę, ramki wokół ekranu mają grubość ok 5mm, przycisk włączania po prawej stronie a skaner linii papilarnych pod klawiaturą. Po prawej stronie obudowy znajdziemy 2 porty USB-C 3.1, które obsługują standard DisplayPort i Thunderbolt 3 a po lewej jeden port USB-C służący też do ładowania komputera (Power Delivery). Taka konfiguracja daje nam niemal nieograniczone możliwości podłączenia – o ile oczywiście będziemy dysponować kompatybilnymi urządzeniami i adapterami. Dzięki USB-C pamięć masowa podłączona do Yogi będzie działać naprawdę szybko a obraz przesyłany np. do telewizora może mieć rozdzielczość 4K . Komplet portów uzupełnia jeszcze analogowe wyjście 3.5 mm na słuchawki.

lenovo s730 2

Fot: Złącza dostępne są na bokach obudowy

Wymiary laptopa są następujące:

  • Wysokość: 11,9mm
  • Szerokość: 307mm
  • Głębokość: 210mm
  • Waga: ok 1,2 kg

W nowym zestawie dostajemy laptopa oraz ładowarkę USB-C z funkcją power-delivery o mocy 65 watów. W ciągu godziny jest ona w stanie naładować laptopa do ok 80% pełnej pojemności baterii. Funkcję tę docenią przede wszystkim te osoby, które dużo pracują „w biegu” a czas na wypicie kawy lub zjedzenie przekąski przy okazji wykorzystają do podładowania laptopa.

Jeśli chodzi o oprogramowanie to w nowym zestawie dostaniemy 30-dniową wersję pakietu Office i próbną wersję pakietu antywirusowego mcAffee. S730 dostarczony był w konfiguracji z systemem Windows 10 Home.

 

Klawiatura i gładzik

Osoby, które dużo piszą powinny być zadowolone. Skok klawiszy jest mały a klik delikatnie słyszalny. Możemy też włączyć podświetlenie klawiszy (dostępne w 2 poziomach jasności) co przyda się, gdy korzystamy z laptopa w nocy. Podobnie jak w większości konstrukcji na górze umieszczono zestaw klawiszy funkcyjnych, które służą też do sterowania pracą laptopa: np. regulacji głośności, włączania trybu samolotowego lub regulacji jasności ekranu. Zawsze, gdy zaczynamy pisać na nowym urządzeniu wymagany jest pewny czas na adaptację, przyzwyczajenie się do nowego układu klawiszy i nowej konstrukcji klawiatury. W przypadku Yogi był on bardzo krótki.

Umieszczony pod klawiaturą gładzik obsługuje multitouch i ma wymiary 105x70mm. Jest on wykonany ze szkła a jego rozmiar pozwala na wygodną pracę i zastąpienie myszki.

Ekran

Ekran Yogi ma rozdzielczość Full HD, czyli 1920×1080 pikseli i wykonany jest w technologii IPS. Jego jasność to 290 cd/m2. O ile liczby często nic nam nie mówią, o tyle można stwierdzić, że wystarczy to do pracy nawet przy silnym świetle. W pomieszczeniu w którym pisałem ten tekst – na poddaszu w dzień jest naprawdę dużo światła -. Yoga S730 spisywała się znakomicie. Jeśli wyjdziemy z laptopem na zewnątrz, żeby np. popisać coś przy kawiarnianym stoliku to też będziemy zadowoleni, chociaż w tym wypadku matowa matryca byłaby lepsza.

lenovo s730 3

Ekran Yogi S730 jest czytelny także w trakcie pracy na zewnątrz, ale  pamiętajmy, żeby ustawić maksymalną jasność.

Dźwięk

Na początku trudno było mi dostrzec miejsce montażu głośników. Dopiero włączenie filmu pozwoliło namierzyć dwie niewielkie perforowane powierzchnie na spodzie obudowy. Mimo niewielkich rozmiarów głośniki Yogi dają radę. Dźwięk jest mocny i klarowny a dzięki algorytmom Dolby Atmos niemal otacza użytkownika.

Procesor, pamięć, wydajność

Yoga S730 wyposażona jest w procesor Intela 8-ej generacji. W testowym modelu był to Core i7 8565U, który pracuje z bazową prędkością 1.8 GHz i 3.2 GHz w trybie turbo. Jego 4 rdzenie zapewniają płynność w większości zadań.  Procesor ma do dyspozycji 8GB pamięci LPDDR3.

Wyniki testów plasują laptop Lenovo na równi z droższymi Dell XPS 13 czy też HP Envy. W czasie pracy pod pełnym obciążeniem po chwili włącza się wentylator a komputer mocno się nagrzewa na spodniej stronie.

W testach S730 osiągnął wynik Cinebench R20 na poziomie punktów 1203 punktów i PC Mark 10 w wys 4167 punktów.

Procesor Core i7 8565U posiada zintegrowaną grafikę Intel UHD 620. Wystarczy ona do zagrania w starsze gry przy zmniejszonej dokładności detali. Nowsze gry są zbyt wymagające. Krótką mówiąc – laptop z procesorem i7 8565U bez dedykowanej karty graficznej to nie jest laptop do gier.

Dysk wyprodukowany został przez Hynixa i jest to model HFS256GD9TNG PCIe NVM o pojemności 256 GB. Jego prędkość sięga wg. Atto Disk Benchmark 2.43 GB przy odczycie i 777 MB/s przy zapisie.

atto yoga

Atto disk benchmark

 

Dla tych co szukają większej wydajności dostępne są też konfiguracje z procesorem Core i7, 16GB RAM i dyskiem 1TB. Pamięć jest wlutowana, więc jeśli potrzebujemy jej więcej, to trzeba się zdecydować przed zakupem.

Bateria, czas pracy

Yoga S730 wyposażona została w baterię o pojemności 42 Wh, która wystarcza na max 10 godzin pracy. W trakcie testów laptop pracował ok 7-8 godzin. Przy tych wymiarach i wadze jest to dobry wynik. Pełne naładowanie baterii zajmuje nieco ponad godzinę a jeśli nie mamy czas to w ciągu 30 min naładujemy go do 40%. Warto też dodać, że do ładowania konieczna jest ładowarka z obsługą USB Power Delivery. Podpięcie 40-watowej ładowarki USB-C od telefonu Huawei nie spowoduje, że laptop zostanie naładowany.

 

Komunikacja, łączność

Laptop Lenovo wyposażony został w kartę bezprzewodową Intela oznaczoną numerem 3165 1×1 i  wspierającą standard AC,  działającą w pasmach 2.4 oraz 5GHz. Transfery osiągane przy jej pomocy zależały oczywiście od lokalizacji laptopa i jego odległości od routera. W przypadku pracy na poddaszu w dużej odległości od routera laptop przesyłał dane z dysku sieciowego z prędkością dochodzącą do 50 Mbit/s. W bezpośredniej odległości od routera wartości te zwiększyły się do 500 Mbit/s

Do połączenia z innymi urządzeniami możemy też wykorzystać bluetooth. Dzięki temu standardowi, do laptopa podepniemy np. bezprzewodową mysz, słuchawki, głośniki a także połączymy go z telefonem komórkowym. S730 wspiera bluetooth 4.1

 

Podsumowanie

Yoga S730 to wysokiej klasy 13-calowy ultrabook  z czterordzeniowym procesorem, który wystarczy nam do większości zadań. Na uwagę zasługuje bardzo dobra jakość wykonania, zwarta i lekka konstrukcja oraz spora – jak na ultrabooki – wydajność. Na plus możemy też zaliczyć długi czas pracy i funkcję szybkiego ładowania, dzięki której w ciągu godziny naładujemy laptopa niemal do pełna. Jasny ekran jest czytelny nawet, gdy korzystamy z urządzenia na zewnątrz w świetle słonecznym.

Osoby, które korzystały z konwertowalnych urządzeń Yoga powinny jednak pamiętać, że S730 to nie tablet i nie ma dotykowego ekranu. Yoga S730 to po prostu wysokiej klasy ultrabook, który doskonale przyda się w codziennej pracy. W cenie 3700-3800 zł (stan na czerwiec 2020) laptop jest dobrą alternatywą dla droższych ultrabooków Dell XPS 9380 lub HP Envy 13 i doskonale sprawdzi się do pracy i do rozrywki.