Połączenia VoNR (Voice/Video on New Radio) przeprowadzono we współpracy z firmami Ericsson i MediaTek. Wykorzystany został w tym celu, nieco zmodyfikowany, komercyjnie dostępny smartfon OPPO, wyposażony w układ Dimensity 1000 SoC od MediaTeka, przy użyciu kompletnej, w pełni funkcjonującej sieci 5G, obsługiwanej przez produkty i rozwiązania Ericsson Radio System.
VoNR to podstawowa usługa telefoniczna, która w pełni oparta jest o sieć 5G (architekturę SA). W porównaniu do wcześniejszych rozwiązań, VoNR gwarantuje znacznie mniejsze opóźnienia, idealną jakość dźwięku i obrazu, a co za tym idzie perfekcyjne wrażenia dla użytkowników.
Architektura SA to jedno z najważniejszych rozwiązań przyszłej sieci 5G, już dziś aktywnie wdrażane przez globalnych operatorów telekomunikacyjnych. OPPO, będąc jednym z pierwszych producentów telefonów, które obsługują połączenia VoNR w architekturze SA, stara się zapewnić nawet pasjonatom technologii możliwie najbardziej kompletne doświadczenie 5G.
Wdrożone rozwiązania umacniają także pozycję OPPO jako partnera dla operatorów i dostawców sprzętu komunikacyjnego, którzy tworzą sieci 5G na całym świecie. Najnowsze technologie komunikacyjne wymagają bowiem zastosowania w smartfonach znacznie bardziej zaawansowanych technologii.
Andy Wu, Vice President and President of Software Engineering Business Unit w OPPO powiedział: „Jako wiodąca na świecie firma technologiczna, OPPO podejmuje aktywne działania, aby przyspieszać wprowadzanie sieci 5G na szeroką skalę. Współpraca z firmami Ericsson i MediaTek przy rozwiązaniu VoNR to krok w kierunku budowania ścisłych partnerstw, skrojonych na miarę rzeczywistości 5G. Chcemy stać się idealnym partnerem branży, aby wdrażać rozwiązania 5G na całym świecie, a jednocześnie niestrudzenie gwarantować użytkownikom coraz lepsze doświadczenia”.
Wspólny, zakończony sukcesem test przeprowadzono w środowisku sieci 5G SA, dostarczonym przez spółkę Ericsson z siedzibą w Sztokholmie. Po wybraniu numeru telefony połączyły się ze sobą niemal natychmiast i płynnie za pomocą jednego przycisku nawiązały wideorozmowę w wysokiej jakości obrazu.
Hannes Ekström, Head of Product Line 5G RAN w firmie Ericsson, skomentował: „Uczestniczyliśmy we wdrażaniu sieci 5G na świecie, a teraz szykujemy się na kolejny etap: samodzielne usługi 5G. Wykorzystując ericssonowską sieć end-to-end 5G Standalone, opartą na komercyjnym osprzęcie i oprogramowaniu, a także urządzenia naszych partnerów z OPPO i MediaTeku, udowodniliśmy, że poza rozwiązaniami dużych szybkości które niesie ze sobą sieć 5G, jesteśmy także gotowi realizować połączenia głosowe i wideorozmowy, które pozostają szalenie ważne dla konsumentów. Sukces, który odnieśliśmy, potwierdza, że dokładamy wszelkich starań, aby dostawcy usług mogli dzięki nam oferować użytkownikom wyjątkowe i pełne doświadczenie korzystania z sieci 5G”.
„MediaTek stawia sobie za cel, by umożliwiać czerpanie wyjątkowych korzyści z sieci 5G dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym. Jako strategiczny partner OPPO pomagamy zapewniać unikalne doświadczenia podczas korzystania ze sprzętu, który obsługuje połączenia i wideorozmowy 5G” – powiedział JS Pan, general manager of Wireless System Design and Partnership w MediaTek.
OPPO utrzymuje wiodącą pozycję na świecie w obszarze tworzenia i wdrażania technologii 5G. W 2019 r. OPPO stanęło ramię w ramię z partnerami, aby wspólnie przeprowadzić pierwsze połączenie wideo oparte na technologii Dynamic Spectrum Sharing (DSS). Według stanu na luty 2020 r. OPPO złożyło wnioski obejmujące przeszło 2900 rodzin patentów na całym świecie i zgłosiło do Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych (ETSI) ponad 1000 rodzin Standardów Istotnych dla Spełnienia Normy (SEP) na rozwiązania 5G. Co więcej, OPPO przekazało przeszło 3000 opracowań dotyczących standardów 5G do 3GPP, czyli jednej z czołowych międzynarodowych organizacji normalizacyjnych na świecie.
Źródło:
oppo.pl