Jesteś tutaj:--, Top7-Dla kogo inteligentny dom?

Dla kogo inteligentny dom?

Producenci urządzeń typu smart zdają się prześcigać ze sobą, a ostatnio prezentowane gadżety szokują nawet największych wielbicieli technologii. Mówiąc o ostatnich osiągnięciach technologii, zawsze pojawia się temat robotów. Ostatnio przybrały one formę przemiłych piesków, które oprócz umilania czasu domownikom, będą im pomagać. Pomogą włączyć pralkę czy telewizor i, jak na najlepszego przyjaciela człowieka przystało, ostrzegą, gdy ktoś obcy zbliży się do domu. Wszystko to sterowane za pomocą głosu.

Pies-robot to z pewnością ciekawa alternatywa dla tych, którym nie chce się zwlekać z łóżka na poranne spacery. Wystarczy, że posiadają… 12 tysięcy złotych. Zakładając, że nikogo już nie zdziwi pies-robot, szokujący może wydać się widok osoby wystukujące litery na niewidzialnej klawiaturze. Spokojnie, to prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości będzie fan technologii smart, używający aplikacji do telefonu, która za pomocą projektora rzuca na stół niewidoczną klawiaturę. Póki co rozwiązanie to jest testowane na razie w wersji demo. W co jeszcze będzie mógł zainwestować smart fan? Interesująca wydaje się kuchenka mikrofalowa ze wsparciem dla Netflixa czy Spotify. Umożliwić może ona zdalne obserwowanie przyrządzanego dania oraz… skontaktowanie się ze znajomymi. Można wywnioskować, że wszystko, co mogło stać się smart, takim się stało, włączając w to kuwetę dla kotów czy deskę klozetową. Tylko czy aby na pewno wszystkie tego typu gadżety są niezbędne?

 

 

Czym kierować się podczas wyboru smart urządzeń?

Na co powinno się zwracać uwagę, wybierając urządzenia smart home, aby naprawdę były one funkcjonalną pomocą, a nie tylko fanaberią? Jako główne kryterium powinniśmy przyjąć integrację urządzeń, a więc możliwość łączenia się ich ze sobą oraz to, aby nie wymagały wysiłku w użytkowaniu ani konfiguracji. W ostatnim czasie ważną kwestią stała się również redukcja zużycia energii elektrycznej, nie tylko w kontekście zmniejszania rachunków, ale również troski o ekologię. Inteligentne urządzenia powinny więc przede wszystkim ułatwiać nam codzienne czynności, redukować koszty i przy okazji dbać o środowisko. Początkowo nie trzeba inwestować w drogie sprzęty, których zalet jeszcze nie rozumiemy. Rozsądnym rozwiązaniem, jest wypróbowanie małych produktów, których korzyści zobaczymy od razu. W tym zakresie świetnie sprawdzą się inteligentne gniazdka, które umożliwią użytkownikowi zdalne włączanie i wyłączanie podpiętych do nich sprzętów oraz ustawianie trybów ich funkcjonowania. Takie rozwiązanie proponuje ezviz, który  na polski rynek w ubiegłym roku wypuścił smart plug T31. Kontroluje zużycie prądu podpiętych do niego urządzeń, jak i włączanie i wyłączanie jest możliwe z poziomu aplikacji. To wygodne, jak i korzystne dla ekologii i portfela rozwiązanie.

 

 

Smart bezpieczeństwo

Dobrze, gdy producenci urządzeń smart home swoimi rozwiązaniami technologicznymi potrafią odpowiedzieć na inną ważną dla domowników potrzebę, jaką jest bezpieczeństwo. Inteligentne kamery to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcieliby zabezpieczyć swój dom na wypadek wizyty niechcianych gości. To tańsza oraz łatwiejsza w montażu i obsłudze opcja niż tradycyjny monitoring. W tym wypadku producent ezviz również proponuje użytkownikom swoje rozwiązanie. Ciekawą opcją wydaje się kamera C3A, która używana może być zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Posiada szeroki kąt widzenia oraz tryb nocny, dzięki któremu obraz świetnie rejestrowany jest również, kiedy jest ciemno. C3A można podłączyć bezpośrednio do Wi-Fi lub stacji bazowej przewodowo podpiętej do routera. Przydatna jest m.in. opcja dwukierunkowego audio, szczególnie jeśli kamera umieszczona będzie na zewnątrz drzwi wejściowych domu. W tej roli sprawdzi się również inteligentny wizjer drzwiowy ezviz DP1, który łączy w sobie opcję wizjera, dzwonka oraz kamery. Posiada dotykowy  wyświetlacz LCD i kamerę HD, ale to nie koniec. DP1 wyposażony jest w funkcję automatycznego wykrywania obecności osób znajdujących się przed wejściem do domu i w czasie rzeczywistym przesyła alerty na telefon użytkownika. Urządzenie zapewnia również komunikację z osobą stojącą przed wizjerem. Tego rodzaju sprzęty, to przykłady na to, jak technologia smart może ułatwić codzienność oraz zadbać o bezpieczeństwo.

 

W którym kierunku będzie rozwijać się technologia smart i w jaki sposób będziemy ją wykorzystywać? Można przewidywać, że oprócz kwestii takich jak zoptymalizowanie codziennej pracy i obowiązków domowych, bezpieczeństwo i troska o członków rodziny będzie jeszcze częstszą pobudką do sięgania po urządzenia smart. Prawdopodobnie inteligentne urządzenia będą chętniej wykorzystywane jako wsparcie dla osób starszych, monitorując ich samopoczucie i ułatwiając funkcjonowanie. Co jeszcze zaproponują twórcy inteligentnych rozwiązań? Z pewnością wszyscy entuzjaści nowinek technologicznych będą śledzić rynek smart urządzeń, który jeszcze nie raz zaskoczy użytkowników.

Autor |2020-01-23T16:14:37+01:0023 stycznia 2020 16:14|Kategorie: Newsy, Top7|Tagi: , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. Naat 16 lutego 2020 w 22:53 - Odpowiedz

    Na pewno dla ludzi zapracowanych. 8 godzin pracy, potem stanie w korkach i człowiek pada na nos po przekroczeniu progu domu. Dobrze, że przynajmniej mam odkurzone, iRobot Roomba sprząta gdy mnie nie ma. Luksus!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.