W drugiej połowie września w Polsce zadebiutowała nowa Motorola One Zoom. Model ten wnosi nową jakość do segmentu smartfonów, oferując technologię czterech aparatów fotograficznych oraz innowacyjne, satynowane wykończenie ze szkła w przyciągających wzrok barwach. To właśnie aparaty wzbudzają najwięcej emocji. Smartfon został wyposażony w 48-megapikselową matrycę aparatu, technologię Quad Pixel, podwójną optyczną stabilizację obrazu (OIS), tryb nocnych zdjęć (Night Vision), specjalny 8-megapikselowy teleobiektyw, 16-megapikselowy obiektyw o ultraszerokim kącie widzenia i funkcje wspierane przez sztuczną inteligencję.

Przez ostatnie 3 tygodnie mogłam użytkować ten telefon. Jak Motorola One Zoom wypada w rzeczywistości? Zapraszam do recenzji.

 

Specyfikacja techniczna

  • System operacyjny – Android™ 9 Pie
  •  Procesor – Procesor Qualcomm® Snapdragon™ 675
  • Pamięć (RAM) – 4 GB
  • Pamięć wewnętrzna – 128 GB
  •  Czytnik kart microSD (do 512 GB)
  •  Bezpieczeństwo – Odblokowywanie za pomocą rozpoznawania twarzy, czytnik linii papilarnych
  •  Czujniki – Akcelerometr, magnetometr (kompas), żyroskop, czujnik zbliżeniowy, czujnik światła otoczenia, GPS, czujniki ultradźwiękowe, NFC, FPS
  •  Bateria

o Wielkość baterii – 4000 mAh

o Czas pracy baterii – Do 2 dni*

o Szybkość ładowania 15 W

o Ładowarka TurboPower™ 18 W

  • Wyświetlacz – 6,4”, Full HD+ (2340 x 1080 p), 19:9

o Pojemnościowy ekran dotykowy Max Vision OLED z wycięciem w kształcie kropli.

o Stosunek wielkości ekranu do przedniej części urządzenia – 85%

o Cechy wyświetlacza: szkło 2,5D Panada King (przód)

  • Budowa:

o Wymiary – 75 x 158 x 8,8 mm

o Odporna na zachlapania nano-powłoka P2i

o Waga -190 g

o Polerowana ramka aluminiowa serii 6000

o szkło 3D Gorilla Glass 3 (tył)

o Dwustronne złącze USB 3.1 (Typ C), wyjście słuchawkowe 3,5 mm

o Kolory – Szary, Fiolet

  •  Aparat główny

o Aparat 48 MP z wyjściową rozdzielczością 12 MP, technologia quad pixel, f/1,7, 1,6 um, OIS, PDAF; szerokokątny obiektyw 16 MP (117 stopni); teleobiektyw 8 MP, 3x zoom optyczny, optyczna stabilizacja obrazu – OIS; sensor z czujnikiem głębi 5 MP, podwójna lampa błyskowa LED ze skorelowaną temperaturą barwową (CCT)

o Rejestracja wideo tylnym aparatem – Zapis wideo do 1080 p (30 fps)

  •  Przedni aparat

o 25MP, f/2.0, 0,9um; tryb słabego oświetlenia ze wsparciem technologii quad pixel dla rozdzielczości wyjściowej 6,25 MP 1,8um; ekranowa lampa błyskowa

o Rejestracja wideo przednim aparatem – Wideo do 4K Ultra HD (30 fps)

  • Głośnik mono
  •  Mikrofony – 3 mikrofony
  • Gniazdo słuchawkowe – 3,5 mm złącze słuchawkowe
  •  Radio FM – Tak
  • Akcje

o Asystent Google

o Inteligentniejszy ekran – Wyświetlacz Moto: automatyczny ekran nocny, uważny ekran, szybka odpowiedź, zbliż się, aby obudzić, sterowanie multimediami

o Szybkie gesty – Akcje gestów Moto: sterowanie multimediami przy wyłączonym ekranie za pomocą przycisków głośności, zrób zrzut ekranu za pomocą trzech palców oraz edytuj zrzutu ekranu, nawigacja jednym przyciskiem, włącz lampę błyskową dwukrotnym potrząśnięciem nadgarstkiem, obróć nadgarstkiem, aby zrobić szybie zdjęcie, przeciągnij palcem po ekranie, aby go zmniejszyć, podnieś telefon, aby przestał dzwonić, szybko obróć ekranem do dołu, aby włączyć funkcję „nie przeszkadzać”

  •  Łączność

o Sieci + pasma:

2G: GSM band 2/3/5/8

3G: band 1/2/4/5/8

4G: LTE band 1/2/3/4/5/7/8/12/17/20/28/38/40/41/66

o Karta SIM – 3 w 2 (2 karty SIM lub 1 karta SIM + 1 MicroSD)

o Technologia Bluetooth® – BT 5.0

o NFC

o Usługi lokalizacji – GPS, AGPS, GLONASS, Beidou (tylko w ChRL), Galileo

o Wi-Fi – WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, podwójne pasmo 2.4 i 5 GHz, hotspot

  •  W zestawie

o Urządzenie Motorola One Zoom

o Ładowarka TurboPower(TM),

o kabel USB-C

o pin dla karty SIM, instrukcja, zestaw słuchawkowy, etui ochronne

 

 

Po otwarciu opakowania, to co pierwsze rzuca się w oczy, to wyjątkowe plecki Motorola One Zoom, które zostały wykonane z satynowanego szkła 3D Gorilla Glass 3 oraz wyposażone w poczwórny aparat, który umieszczono na środku obudowy. Tuż pod aparatami pojawiło się logo producenta, które z pozoru wydaje się zwyczajne. I tu niespodzianka – logo, to ukrywa w sobie diodę powiadomień, co zapewne ucieszy niejednego fana tej funkcji. Jedyne co na początku wzbudziło we mnie małą niepewność, to fakt, że dioda została umieszczona na pleckach telefonu. Po dłuższym użytkowaniu jednak wyzbyłam się tych uprzedzeń i przyznam, że to bardzo ciekawe rozwiązanie. Przecież w momencie, gdy telefon odwrócimy ekranem na górę, to mamy powiadomienia na ekranie, wiec z przodu dioda jest zbędna. Ale gdy tylko położymy telefon pleckami na górę, np. na spotkaniu biznesowym, to tak umieszczona dioda informuje nas np. o nadchodzącym połączeniu czy przybyłym SMS. Całość obudowy dopełnia polerowana ramka aluminiowa. Do wyboru mamy dwa kolory: szary oraz fioletowy. Nasz testowany model jest szary. Przyznam, że wygląda bardzo modnie i elegancko. A co najważniejsze obudowa praktycznie nie zbiera odcisków palców. To dobra wiadomość, dla osób, które nie lubią umieszczać telefonu w etui. Nie mniej producent pomyślał również o tym i w opakowaniu znajdziemy przeźroczyste plecki. Etui jest bardzo dobrze dopasowane i kryje lekko wystające aparaty. Nie musimy się zatem obawiać, że je porysujemy, kiedy położymy telefon na płasko. Producent deklaruje również, że obudowa jest odporna na zachlapania – nano-powłoka P2i. Nie jest to jednak żadna norma wodoodporności. Zatem uważałabym, aby nie zalać telefonu, a już na pewno telefon nie został zaprojektowany do zanurzania w wodzie lub poddawania go działaniu wody lub innych cieczy pod ciśnieniem.

 

Motorola One Zoom – najlepszy smartfon w portfolio producenta

 

Wymiary Motoroli One Zoom to 75 x 158 x 8,8 mm, a waga 190 g. Telefon nie należy do najmniejszych, ale mimo wszystko dobrze leży w dłoni.

 

Na obudowie telefonu znajdziemy odpowiednio:

  • Na prawym boku:

o Włącznik / wyłącznik

o Przyciski głośności

  •  Na dole:

o Mikrofon

o Gniazdo USB C

o Wyjście na słuchawki – 3,5 mm

  • Na górze:

o Dodatkowy mikrofon oraz głośnik (trochę nietypowe położenie)

o Szufladka na 2 karty SIM ( jedno SIM na wymianę z kartą pamięci)

 

Podsumowując wszystkie klawisze zostały umieszczone dokładnie tam gdzie się ich spodziewamy, a co więcej mają wyraźny, odpowiedni skok.

Urządzenie zostało wyposażone w głośnik mono i jak już wspomniałam wyżej jest na górnej krawędzi, czyli troszeczkę nietypowo. Nie mniej muzyka płynąca z tego telefonu jest wystarczająco głośna, a jakość nie odbiega od standardów w tym segmencie cenowy. Krótko mówiąc jest dobrze. Do dyspozycji mamy również w opakowaniu słuchawki, które podobnie wydają dobrej jakości dźwięk. Na pewno wystarczą nam do oglądania filmików na YouTube, rozmów czy słuchania muzyki.

Nie mam również zastrzeżeń co do prowadzonych rozmów. Moi rozmówcy słyszeli mnie dobrze i wyraźnie. Podobnie ja ich. Nie zauważyłam również, aby telefon tracił zasięg tam gdzie nie powinien. Co więcej u góry widać klasyczną maskownicę głośnika, który podczas rozmów spisywał się bez zarzutu.

 

Motorola One Zoom została wyposażona w pojemnościowy ekran dotykowy Max Vision OLED (6,4”, Full HD+ (2340 x 1080 p), 19:9) z wycięciem w kształcie kropli, w którym umieszczono aparat. Wyświetlacz został wykonany ze szkła 2,5D Panada King i pokrywa 85% przedniej części urządzenia. Plus za ekran OLED, ale szkoda tylko, że nadal zostały tak grube ramki. Nie mniej wyświetlany przez niego obraz cechuje się bardzo dobrą ostrością i nasyceniem barw, a kolory są naturalne. Możemy je oczywiście dostosować do własnych potrzeb wybierając jedną z dostępnych opcji – kolory naturalne, wzmocnione lub nasycone. Co do kątów widzenia, to są one aż nadto wystarczające. Nie miałam żadnego problemu, aby doczytać z ekranu treść nawet w słoneczny dzień. Wielodotyk, który tutaj działa wręcz wzorowo, i reaguje nawet na najdelikatniejsze muśnięcia palcem. Czytnik linii papilarnych również został umieszczony w ekranie – do jego działania nie mam większych uwag. Działał wystarczająco szybko i dobrze – poza sporadycznymi przypadkami, gdy musiałam przyłożyć palec 2 razy. Oprócz odblokowania telefonu czytnikiem linii papilarnych. Mamy również do dyspozycji opcje odblokowania twarzą, która również działa wystarczająco dobrze i w miarę szybko (poza przypadkami przy słabym oświetleniu), ale za to jest mniej bezpieczna, o czym nawet przestrzega sam producent.

 

 

W Motorola One Zoom, podobnie jak w innych telefonach producenta nie zabrakło oczywiście rozbudowanych Moto Gestów. Możemy np. dwukrotnie obrócić nadgarstek, aby włączyć aparat, lub potrząsnąć dwukrotnie nadgarstkiem, aby włączyć latarkę, skorzystać z nowej wersji nawigacji jednym przyciskiem lub zrób zrzut z ekranu jednym dotknięciem. Pod ekranem znajdziemy dotykowe przyciski, widoczne po wybudzeniu smartfona. Telefon udostępnia także użytkownikom przydatne innowacje Androida, takie jak Asystent Google oraz funkcję do odpowiedzialnego korzystania z urządzenia – Cyfrową równowagę (Digital Wellbeing), która pomaga skoncentrować się na tym, co najważniejsze, umożliwiając blokowanie tego, co rozprasza uwagę.

W Motorola One Zoom do dyspozycji otrzymujemy moc procesora Qualcomm® Snapdragon™ 675, 4 GB RAM-u oraz 128 GB pamięci wewnętrznej, którą można rozszerzyć za pomocą karty microSD o kolejne 512 GB. Taka konfiguracja sprawia, że urządzenie zadowoli większość użytkowników urządzeń mobilnych. Smartfon płynnie odtwarza multimedia i w zupełności wystarcza do codziennego użytku. Bez mniejszego problemu mogłam działać na kilku włączonych aplikacjach z mediami społecznościowymi, pocztą, przeglądarką oraz aparatem. Benchmark AnTuTu, którego używam do testów wyświetlił ponad 212 tys. punktów.

Wymiary Motoroli One Zoom to 75 x 158 x 8,8 mm, a waga 190 g. Telefon nie należy do najmniejszych, ale mimo wszystko dobrze leży w dłoni.

 

Motorola One Zoom pracuje pod kontrolą systemu Android 9 Pie. Nie należy jednak do programu Android One, jak inne smartfony z serii Motorola One, co może być nieco mylące i nie daje gwarancji tak częstych

aktualizacji jak w programie. Warto też podkreślić, że zamiast zbędnych, instalowanych fabrycznie aplikacji wystarczą najważniejsze aplikacje systemu Android oraz ulepszenia moto. W ten sposób telefon działa płynnie, oferując więcej miejsca w pamięci oraz więcej opcji kontroli nad jego działaniem. Optymalizacja systemu jest poprawna, dzięki czemu telefon działa bardzo płynnie i stabilnie. Fabrycznie zainstalowanych jest kilka narzędzi od Motoroli, które usprawniają obsługę urządzenia i sprawiają, że smartfon przewiduje, co użytkownik chce zrobić i robi to za niego.

Pomimo upychania do współczesnych telefonów coraz większej ilości różnych gadżetów, to o łączność jest najwięcej zapytań do testowanych urządzeń. Motorola One Zoom pod tym względem niczego nie brakuje. Smartfon ma wbudowany szybki modem 4G/LTE oraz dwuzakresową kartę Wi-Fi IEEE 802.11 a/b/g/n/ac, moduł Bluetooth 5.0, NFC, a także odbiornik GPS. Z łącznością za pośrednictwem Wi-Fi nie miałam najmniejszego problemu. Moduł sieci bezprzewodowej Wi-Fi zaimplementowany w telefonie ma standardowy dla tego typu urządzeń zasięg. Odbiornika GPS ze wsparciem dla A-GPS oraz GLONASS i Galileo używałam głównie podczas wędrówki po mieście i również działał stabilnie.

 

 

Motorola podkreśla, że pojedyncze ładowanie powinno zapewnić nam nawet 2 dni pracy. A jak jest w rzeczywistości? Przyznam, że również jest nieźle. Motorola One Zoom wyposażona jest w baterię o wielkości 4000 mAh, która przy standardowym użytkowaniu (trochę mediów społecznościowych, kilka zdjęć i rozmów) rzeczywiście spokojnie wystarczy nam nawet na 2 dni pracy. Przy bardziej hardkorowym użytkowniku telefon starczy spokojnie na 1 dzień. PC Mark pokazał aż ponad 13 godzin pracy na włączonym ekranie. Co ciekawe producent podaje, że smartfon obsługuje ładowanie 15 watowe, a w opakowaniu znajdziemy ładowarkę TurboPower 18 W.

 

I na koniec wisienka na torcie czyli kamera i aparat. W Motoroli One Zoom znajdziemy:

  • Aparat główny

o Aparat 48 MP z wyjściową rozdzielczością 12 MP, technologia quad pixel, f/1,7, 1,6 um, OIS, PDAF; szerokokątny obiektyw 16 MP (117 stopni); teleobiektyw 8 MP, 3x zoom optyczny, optyczna stabilizacja obrazu – OIS; sensor z czujnikiem głębi 5 MP, podwójna lampa błyskowa LED ze skorelowaną temperaturą barwową (CCT)

o Rejestracja wideo tylnym aparatem – Zapis wideo do 1080 p (30 fps)

  • Przedni aparat

o 25MP, f/2.0, 0,9um; tryb słabego oświetlenia ze wsparciem technologii quad pixel dla rozdzielczości wyjściowej 6,25 MP 1,8um; ekranowa lampa błyskowa

o Rejestracja wideo przednim aparatem – Wideo do 4K Ultra HD (30 fps)

Jeżeli chodzi o funkcje w aplikacji aparatu, to znajdziemy tutaj odpowiednio:

  •  W tylnym aparacie znajdziemy: tryb nocnych zdjęć, optymalizacja ujęcia, automatyczne wykrywanie uśmiechu, oświetlenie portretowe, inteligentna kompozycja, kolor sportowy, ruchome zdjęcia (kinografika), aktywne zdjęcia, portret, wycinek zdjęcia, filtr na żywo, panorama

 

  • W przednim aparacie natomiast znajdziemy: Optymalizacja ujęcia, automatyczne wykrywanie uśmiechu, oświetlenie portretowe, inteligentna kompozycja, kolor sportowy, ruchome zdjęcia (kinografika), aktywne zdjęcia, grupowe selfie, filtry na żywo, portret

 

Tyle z parametrów, a jak wygląda to w rzeczywistości?

I tutaj musze przyznać, że jest całkiem nieźle. Przy ładnej pogodzie zdjęcia wychodzą bardzo dobrze – są wyraźne o ładnych i naturalnych kolorach. Nieco gorzej jest w przypadku aparatu szerokokątnego. Tutaj tracimy nieco szczegółów i zdjęcia są czasami lekko niedoświetlone. Na plus zasługuje również zoom optyczny x3 (od którego powstała nazwa) – zdjęcia są równie wyraźne i szczegółowe. Ponad to znajdziemy w nim również tryb nocny (tylko z głównego aparatu, nie ma go w szerokokątnym), z którego również możemy otrzymać wyjątkowe i ostre fotografie. Krótko mówiąc zdjęcia nie odbiegają znacząco od tej klasy telefonu i na pewno spokojnie wystarczą nam do codziennego użytku i wykonaniu pamiątkowych zdjęć z rodzinnych wypraw. Zresztą zobaczcie sami:

Co do filmów, to również nie jest najgorzej, chociaż nie idealnie. Przy włączonej stabilizacji otrzymamy całkiem przyzwoite filmy, które spokojnie mogą posłużyć jako nasze pamiątki z rodzinnych wypraw czy wakacji, ale nic poza tym.

 

Podsumowanie

Motorola One Zoom, to bardzo ciekawa pozycja na rynku i chyba jeden z najładniejszych modeli tego producenta. Telefon powinien zadowolić niejednego użytkownika, chociaż obiektywnie muszę przyznać, że ma mocnego konkurenta w postaci Xiaomi Mi 9T, Mi 9T Pro czy Mi 9.

Na plus można zaliczyć:

· Elegancki wygląd

· Szklana obudowa, która nie łapie paluchów i brudów

· Czysty Android 9

· Rozbudowane Moto Gesty

· Dobrej jakości wyświetlacz Max Vision OLED

· Dobrze działający czytnik linii papilarnych w ekranie

· Gniazdo słuchawkowe – mini Jack 3,5 mm

· USB C

· Etui w zestawie

· Dobrej jakości dźwięk płynący z głośników

· Odporność na zachlapanie (chociaż nie jest to wodoodporność)

· Obsługa NFC

· Spora ilość pamięci wewnętrznej i możliwość jej rozszerzenia (karta do 512 GB)

· Dobra jakość zdjęć

· Dobrej jakości zoom optyczny x3

· Dobrej jakości zdjęcia nocne – tryb nocny

· Optyczna stabilizacja obrazu – OIS

· Szeroki kąt

· Możliwość nagrania filmów w 4K z głównego aparatu

· Dobre podzespoły pozwalające na płynną pracę telefonu

· Długi czas pracy na baterii

· Dioda powiadomień – na pleckach w postaci logo producenta

 

Na minus:

· Mocne podzespoły, ale nie tak mocne jak oferuje konkurencja w tym segmencie cenowym np. Xiaomi Mi 9T posiada Snapdragon 730, czy Xiaomi Mi 9 / Mi 9T Pro – Snapdragon 855

· Brak przynależności do programu Android One

· Brak ładowania indukcyjnego

· Brak klasy wodoodporności

· Głośnik mono

TECHNOSenior