Jesteś tutaj:--, Top30, Top7-Badania IDC – rynek smarthome eksploduje, Polska i sąsiedzi liderami wzrostu

Badania IDC – rynek smarthome eksploduje, Polska i sąsiedzi liderami wzrostu

Czy żelazko jest wyłączone?” – dobrze zapamiętajcie to pytanie, niedługo przestanie wywoływać jakiekolwiek emocje. Zgodnie z danymi IDC, w pierwszym kwartale tego roku rynek inteligentnych domów wzrósł w Europie o 23,9%.

Smarfony bez trudu zdominowały nasze kieszenie, wypychając z nich komórki, mp3, a ostatnio nawet portfele. To nie koniec, lada moment staną się kluczem do każdego domu. Ich zaawansowanie i popularność okazały się mocnym fundamentem do budowy rewolucji smart home.

Zmiana pokoleniowa

Niezależna firma analityczna IDC (International Data Corporation) w lipcu  opublikowała najnowszą edycję swojego technologicznego kwartalnika Smart Home Device Tracker. Zgodnie z danymi IDC, w pierwszym kwartale tego roku rynek inteligentnych domów wzrósł w Europie o 23,9%, osiągając 21,3 miliona dostarczonych sztuk. Czy to niespodzianka?

 • Rynek smartfonów hamuje, według raportu firmy Gartner, w I kwartale br. wyniki były mało satysfakcjonujące dla producentów. W skali roku ilość dostarczonych do sklepów smartfonów spadła o 2,7%. A w międzyczasie sektor inteligentnych domów rozgrzewał się.” – tłumaczy Marcin Kotarski, Product Manager w Rettig Heating, które pod marką Purmo, produkuje systemy Smart Home, i dodaje: – “Konsumenci przerzucają swoją uwagę na smart home. nasycany dobrodziejstwami ze świata IoT. Wszystko dokoła nas jest smart. Dlaczego dom nie mógłby być smart?”.

 

inteligentny dom Amazon google home

 

Europa dwóch prędkości, ale Centralna część rozwija się szybciej

Według raportu IDC ponad 88% europejskiego rynku smart home należy do zachodniej części Starego Kontynentu. Jednak to region Polski i krajów sąsiednich, tj. Europy Środkowej i Wschodniej odnotowały większy wzrost, wynoszący 31,2% rdr.

A jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość? – “IDC prognozuje, że rynek inteligentnego domu osiągnie w tym roku zawrotną wielkość 107 mln dostarczonych sztuk, a to z kolei oznacza wzrost o 1/5 w porównaniu z 2018. Biorąc pod uwagę dane Eurostatu, które mówią, że w UE mamy 220 mln gospodarstw domowych, oznacza to że co drugi europejski dom, jest już Smart!”– tłumaczy Emilia Dudek, Marketing Manager w Rettig Heating, światowego lidera branży grzewczeji dodaje: –“Sytuacja zaczyna wyglądać jeszcze bardziej interesująco, gdy pod uwagę weźmiemy rok 2023, wówczas ilość dostarczonych urządzeń osiągnie 183,9 mln sztuk. Tak imponująca wartość to zasługa rozrywki wideo i inteligentnych głośników, które mają być głównymi kategoriami w tej przestrzeni.

Kwestia dogadania

Przyszłością inteligentnych domów są asystenci głosowi, zauważają analitycy IDC. Technologia ta wykorzystywana jest w “smart” głośnikach, których rynek kontroluje Amazon, Google i Apple. Inteligentne głośniki wzrosły o 58,1% do 3,35 mln dostarczonych egzemplarzy, co odpowiada za 15,8% całego rynku smart home. To czyni tę kategorię drugą co do wielkości grupą produktową. Blisko 90% konsumentów wybiera pomiędzy Amazon Echo, a Google Home, z niewielką przewagą tego drugiego.

Oświetlenie, bezpieczeństwo domu/monitoring i termostaty stanowiły 20,8% rynku inteligentnych domów w 1 kw. 2019. Oczekuje się, że między 2019, a 2023 rokiem te trzy połączone kategorie zwiększą swój udział w rynku o 9,5 p.p. ze złożoną roczną stopą wzrostu (CAGR) wynoszącą 27,11%. Kategorie te będą rosły w wyniku wzmożonego zainteresowania inteligentnymi głośnikami przez coraz liczniejszą grupę konsumentów, którzy będą ciekawi, jak steruje się domem za pomocą głosu.Autor |2019-07-08T14:41:44+02:008 lipca 2019 15:00|Kategorie: Newsy, Top30, Top7|Tagi: , , , , , |7 komentarzy

7 komentarzy

 1. Tomasz K. 8 lipca 2019 w 21:59 - Odpowiedz

  Możemy być dumni, że liderami tego rynku są dwie polskie firmy – Grenton i Fibaro!!!

  • Przemek 8 lipca 2019 w 22:29 - Odpowiedz

   Exta Life i Supla również nie siedzi z założonymi rękami. 🙂

 2. Maras 9 lipca 2019 w 10:53 - Odpowiedz

  Zgadza się. Fibaro niedawno opublikowało taki materiał:
  https://www.money.pl/gielda/fibaro-zanotowalo-47-wzrostu-sprzedazy-r-r-w-2018-r-6364282815924353a.html
  Inne firmy jak Grenton, Ampio też radzą sobie coraz lepiej.

 3. Robert 17 lipca 2019 w 22:59 - Odpowiedz

  Teraz to nawet sprzątanie jest łatwiejsze. Zona ma irobota roombę i wszystkim steruje z poziomu aplikacji. Jak wracamy z pracy to podłogi już są ogarnięte.

 4. Przykro się czyta komentarze nie mówiące o Nexwell. Gdzie w ubiegłym roku pozostał bezkonkurencyjny wobec firm takich jak ampio czy grenton 10 sierpnia 2019 w 18:50 - Odpowiedz

  Przykro się czyta komentarze nie mówiące o Nexwell. Gdzie w ubiegłym roku pozostał bezkonkurencyjny wobec firm takich jak ampio czy grenton

  • Janek 25 sierpnia 2019 w 00:04 - Odpowiedz

   Bez kitu. Nexwell jest w odwrocie od kilku lat. Wystarczy popatrzeć na statystyki w google, trends, adwordsach. Liczby i zapytania w necie nie kłamią. W Polsce na 1 miejscu Fibaro, 2 razy mniejszy jest Grenton, ok. 3 razy mniejsze od Grentona jest Ampio, a Nexwell tak jeszce 3 razy mniejszy niż Ampio. Więc w czym był bezkonkurencyjny ???

 5. Tomek 28 sierpnia 2019 w 20:21 - Odpowiedz

  W tym zestawieniu zdecydowanie brakuje Supli.
  Grenton, Ampio, Nexwell, Exta Life, Exta Free, BleBox, Mobilus, Orno, Proxi, Gira, RomapNeo.
  Wszystko to jest daleko za Fibaro i Suplą patrząc na ilość instalacji aplikacji wg. google Play.
  To samo widać w Google Trends. Wystarczy porównać.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.