Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Orange, Top7-TVP Info – zatrzymania pracowników Orange i Huawei pod zarzutem szpiegostwa przemysłowego.

TVP Info – zatrzymania pracowników Orange i Huawei pod zarzutem szpiegostwa przemysłowego.

Jak podaje TVP Info, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwóch zatrudnionych w Orange i Huawei pracowników pod zarzutem szpiegostwa przemysłowego. ABW weszła też do domów obu podejrzanych. Są oni podejrzani o współpracę z chińskim wywiadem, lecz nie przyznają się do winy.

Sąd wyraził zgodę na ich areszt, który potrwa co najmniej 3 miesiące. Do akcji doszło na zlecenie Mazowieckiego Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej.

Zatrzymany Piotr D. był funkcjonariuszem ABW do roku 2011. W Agencji był wiceszefem Departamentu ds. Bezpieczeństwa Teleinformatycznego. Później zajmował się bezpieczeństwem teleinformatycznym w Wojskowej Akademii Technicznej, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej oraz Orange. Zatrzymany miał też związek z system Sieci Łączności Rządowej – to wewnętrzny system komunikacji pomiędzy najważniejszymi osobami w państwie, który pozwala na tajną komunikację.

Orange wydał do prasy oświadczenie w tej sprawie. „We wtorek funkcjonariusze ABW przeprowadzili czynności polegające na wydaniu rzeczy jednego z pracowników. Nie mamy żadnej wiedzy czy ma to jakikolwiek związek z pełnionymi przez niego obowiązkami służbowymi. Pozostajemy do dyspozycji ABW i jesteśmy gotowi udzielić wszelkich informacji, o jakie wystąpi do firmy.

Z kolei obywatel Chin – Weijing W. – był zatrudniony w Huawei i odpowiadał za public relations tej firmy w Polsce. W 2017 roku został dyrektorem sprzedaży Huawei a jego głównym zadaniem była sprzedaż produktów firmy Huawei w sektorze publicznym.

Huawei także wydał oświadczenie w sprawie zatrzymań:

„Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje. Na razie nie udzielamy komentarza w tej sprawie. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność. Ponadto od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały.”

Sprawa odbiła się głośnym echem w światowych mediach. Informowały o niej już m.in BBC oraz austriackie radio publiczne.

 

Źródło: TVP Info

 

 Autor |2019-01-11T15:24:41+02:0011 stycznia 2019 12:17|Kategorie: Bezpieczeństwo, Inne, Newsy, Orange, Top7|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.