Choć obecnie większość telefonów działa pod kontrolą zaawansowanych systemów operacyjnych, osoby starsze najczęściej nie potrzebują takiej ilości funkcji. Dlatego interfejs Blaupunkt BS 02 również nie sprawia żadnych problemów, bo został ograniczony do minimum. Opcja konfiguracji menu w praktyce oznacza możliwość dostosowania zawartości menu telefonu do potrzeb używającej go osoby. Dla kogoś, dla kogo natłok funkcji telefonu jest problematyczny, wybawieniem jest możliwość schowania wielu nieużywanych funkcji i pozostawienie jedynie tych najbardziej potrzebnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą się cieszyć jeszcze bardziej przejrzystym menu. Nawigacja po menu telefonu została maksymalnie uproszczona.

Główny ekran menu składa się z zaledwie z ośmiu działów: Książka telefoniczna, Wiadomości, Historia połączeń, Narzędzia, Aparat, Galeria, Multimedia i Ustawienia. Zaletą jest wyświetlanie dużych napisów i ikon, dzięki czemu obsługa telefonu należy do przyjemnych i komfortowych.

To, co wyróżnia BS02 na tle podobnych urządzeń, to między innymi estetyczna podstawka, pełniąca funkcję stacji bazowej. Dzięki temu telefon można przechowywać oraz ładować w widocznym i stabilnym miejscu, by zawsze pozostawał w zasięgu.  Ładowanie telefonu jest banalnie proste, wystarczy odłożyć model na stację. W zestawie znajduje się również ładowarka do tradycyjnego ładowania.

Nawiązanie połączenia odbywa się poprzez naciśnięcie odpowiedniego klawisza, którego numer widnieje w menu przy zdjęciu danej osoby. W trakcie wybierania numeru telefonicznego aktywować można głośne potwierdzenie wbijania danej cyfry – opcja przydatna dla osób niedowidzących. O nieodebranym połączenia informuje komunikat na wyświetlaczu telefonu. Telefon obsługuje także podstawowe profile, które pozwalają na zdefiniowanie dźwięku połączeń lub SMSów. W trakcie trwania połączenia można aktywować tryb głośnomówiący. Wiele starszych osób ma problemy ze słuchem. Dlatego jest bardzo istotne, by telefony komórkowe dla seniorów miały bardzo dobre głośniki, które pozwolą dobrze zrozumieć osobę „po drugiej stronie” słuchawki. Jeżeli chodzi o tę funkcję, to akustyka, zarówno po stronie odbiorcy jak i samego telefonu, wypada w naszych testach pozytywnie – zrozumiałość mowy oraz dźwięk są dobre. Funkcja głośnomówiąca sprawdzała się także w głośnym otoczeniu. Ogólnie można powiedzieć, że telefon jest bardzo głośny i nawet przy najniższym poziomie dźwięki są wyraźnie słyszalne z dużej odległości.

bs02

Funkcjonalność Blaupunkt BS 02 uzupełnia szereg przydatnych rozwiązań. Wbudowany moduł radiowy FM działa niestety, tylko po podpięciu słuchawek jako anteny.  Dostępny jest moduł łączności Bluetooth, co umożliwia na przykład połączenie z zestawem słuchawkowym. Ponadto urządzenie obsługuje karty micro SD do 32 GB. W kalendarzu można podejrzeć aktualną datę lub sprawdzić różne, dowolne daty i dni. Możliwość rozbudowania pojemności telefonu za pomocą dodatkowej karty pamięci, pozwala na przechowywanie w telefonie większej ilości zdjęć czy plików mp3, które odtworzymy za pomocą zainstalowanych odtwarzaczy. Funkcja odtwarzania muzyki, dla niektórych seniorów może okazać się rozwiązaniem doskonałym.

Aparat cyfrowy, choć w smartfonach jest obecnie standardem, w urządzeniach kierowanych do seniora często jest pomijany. Jak się jednak okazuje, nic tak nie cieszy, jak zdjęcia wnuków, które można wykorzystać, by pokazać sąsiadom, lub w każdej chwili je obejrzeć. BS02 2 został wyposażony w cyfrowy aparat 1,3MP. O jakości zdjęć i filmów trudno w tym przypadku mówić, dlatego ograniczę się tylko do informacji.

Najczęstszą bolączką użytkowników zaawansowanych telefonów jest krótki czas funkcjonowania urządzeń na baterii. Mocny akumulator to jeden z podstawowych elementów wyposażenie telefonu komórkowego dla seniora. Blaupunkt BS 02 posiada litowo-jonową baterię o pojemności 1000 mAh, która pozwala na dwa tygodnie pracy. W praktyce nie udało się osiągnąć tego wyniku, ale przy standardowym użytkowaniu, telefon wytrzymał ponad tydzień. Jest to bardzo dobry wynik.