Jesteś tutaj:-, Newsy, Operatorzy, Rynek, T-Mobile, Top7-T-Mobile zrezygnuje ze sprzętu od Huawei, żeby kupić amerykańską sieć Sprint ?

T-Mobile zrezygnuje ze sprzętu od Huawei, żeby kupić amerykańską sieć Sprint ?

O fuzji T-Mobile USA i operatora Sprint mówiono od jakiegoś czasu. Jednak do tej pory nie było na nią oficjalnej zgody ze strony władz USA na tę – wartą 26 mld USD  – fuzję. Jak dowiedziała się agencja Reuters,  Amerykanie uzależniali wydanie pozwolenia od zmiany polityki T-Mobile w zakresie zakupów infrastruktury telekomunikacyjnej od firm z Chin – w szczególności od Huawei. Reuters podaje, że właściciele T-Mobile USA i Sprint – Deutsche Telekom i Softbank – doszli już do porozumienia z władzami USA i zadeklarowali, że nie bedą kupować wyposażenia od Huawei.

Amerykanie już od dłuższego czasu mają na pieńku z chińskimi dostawcami infrastruktury telekomunikacyjnej, których oskarżają o celowe wprowadzenie do swojego oprogramowania luk w zabezpieczeniach pozwalających uzyskać dostęp do poufnych danych. Z uwagi na coraz większe ryzyko poważnego konfliktu handlowego między USA i Chinami, rosną też obawy Amerykanów związane ze szpiegostwem przemysłowym, dostępem do zastrzeżonych informacji i budowaniem na tej podstawie przewagi konkurencyjnej. Oprócz USA, także Australia i Nowa Zelandia wykluczyły Huawei z dostaw a ostatnio także Czechy wydały w tej sprawie ostrzeżenie, mówiąc że oprogramowanie Huawei stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa informatycznego.

Huawei zaprzecza wszelkim oskarżeniom o celowe tworzenie luk w zabezpieczeniach. Według chińskiego giganta telekomunikacyjnego są one bezpodstawne. Aresztowanie dyrektor finansowej koncenru – Meng Wanzhou – która jest córka twórcy Huawei i którą oskarżono o naruszenie zakazu handlu z Iranem, dodatkowo zaostrzyło konflikt między Chinami a USA i Kanadą. Chińczycy w odwecie aresztowali dwoje kanadyjskich obywateli.

Jeżeli T-Mobile i Softbank porozumieją się z rządem USA, to rodzi się pytanie, jakie skutki dla polityki zakupowej infrastruktury 5G to porozumienie będzie miało w innych krajach? W Polsce T-mobile ogłosiła niedawno start testowej sieci 5G, która została zbudowana na sprzęcie pochodzącym właśnie od Huawei.

 

 Autor |2018-12-18T15:36:01+02:0018 grudnia 2018 15:36|Kategorie: 5G, Newsy, Operatorzy, Rynek, T-Mobile, Top7|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.