Smart Indoor Air Quality Monitor to niewielkie urządzenie, w kształcie walca) pozwalające na pomiar pyłów od 0 do 5000 ppm w wybranej przez nas lokalizacji (na przykład w pokoju dziecka). Urządzenia tworzą kompleksowy ekosystem wykorzystując chmurę do analizy i przetwarzania zebranych danych. Sprawdzanie stanu jakości powietrza jest możliwe z dowolnego miejsca. Wystarczy dostęp do Internetu, smartfona, lub tabletu aby w dowolnej chwili zapoznać się z wynikami pomiaru. Zaletą inteligentnego czujnika jakości powietrza jest jego praktycznie bezobsługowe działanie, w myśl filozofii „uruchom i zapomnij”. Urządzenie wykorzystuje prosty system notyfikacji bazujący na kolorach. Pulsująca dioda LED sygnalizuje aktualny poziom komfortu, zmieniając barwę w czasie rzeczywistym – wystarczy więc rzucić okiem na urządzenie, by zorientować się czy nasze otoczenie jest dla nas zdrowe. A całość nie trzeba chować przed oczami naszych gości. Zaś wykorzystane materiały (aluminium i plastik) sprawiają, że długo nam będzie służył. Dotyczy to też zewnętrznej Stacji Pogodowej.

Rozwiązanie jest proste w instalacji, gotowe do użycia tuż po wyciągnięciu z pudełka i krótkiej konfiguracji – instrukcja graficzna pomaga nam to zrobić bezproblemowo. Do standardowych funkcji urządzenia należy kompleksowa weryfikacja różnego rodzaju parametrów, takich jak stężenie CO2, wilgotność powietrza, temperatura wewnętrzna i zewnętrzna, a także ogólny poziom hałasu w mieszkaniu. Czujnik pyłu, fabrycznie skalibrowany szybko reaguje na zmiany zanieczyszczenia powietrza, co przetestowałem rozpalając biokominek. Już po paru minutach przyszedł pierwszy komunikat o podwyższonej wartości w powietrzu dwutlenku węgla (CO2). W takiej sytuacji asystent zasugeruje nam byśmy sami przejęli inicjatywę i otworzyli okno lub wyszli z pomieszczenia, aby się przewietrzyć.

 

Miernik jakości powietrza w ostatnim czasie stał się popularnym urządzeniem. Dlaczego? Znajomość jakości wdychanego powietrza to bardzo ważne zagadnienie. Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (U.S. Environmental Protection Agency) powietrze w pomieszczeniach może być od dwóch do pięciu razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Wielu z nas spędza nawet 90% swojego czasu w pomieszczeniach. Za jego pomocą ocenimy stan powietrza – dowiemy się, jaki jest poziom pyłów w powietrzu, które wydychamy. Inteligentny czujnik jakości powietrza to nie tylko dobre narzędzie dla astmatyków i osób cierpiących na choroby związane z płucami, ale także i zwykłych domowników, dla których niebezpieczeństwo płynie ze źle wentylowanego domu.

Inteligentny czujnik Netatmo może sprawować kontrolę komfortu w sypialni, monitorując w czasie rzeczywistym otoczenie i generując raporty, które pozwolą nam stworzyć bardziej optymalne dla naszego samopoczucia warunki.   Przykładowo, mając informacje nt. średniej temperatury w sypialni, możemy ustawić taką, która będzie bardziej przyjazna dla zdrowego snu – w przypadku większości domów i mieszkań, zwykle oznacza to przykręcenie kaloryfera. Mając dane z asystenta możemy również pokusić się o zakup nawilżacza i kontrolowanie wilgotności w sypialni, co może mieć znaczenie szczególnie w zbliżającym się sezonie grzewczym.

W ostatnim czasie w wielu miastach Polski normy jakości powietrza zostały przekroczone nawet o kilkaset procent. Rząd ogłosił rozpoczęcie prac nad projektem, który ma polepszyć sytuacje. Niektóry samorządy już przygotowują uchwały antysmogowe. Nowoczesne technologie mogą być dodatkowym narzędziem w walce o zdrowie obywateli. Asystent od Netatmo to również warte uwagi narzędzie dla rodziców, którzy martwią się zdrowiem swoich dzieci. Wysoki poziom dwutlenku węgla wpływa nie tylko na jakość snu, ale także na ogólny komfort mieszkania – obniża koncentrację, powoduje zmęczenie i może wpływać np. na efektywność nauki. W przypadku bardzo małych dzieci, warunki otoczenia mogą rzutować także na ich samopoczucie – dziecko może budzić się nocy, gdy będzie mu zbyt gorąco, niemal na pewno zrywając z łóżka rodziców.

Czujnik jakości powietrza pozwala w każdej chwili sprawdzić czy najmłodsi mają wokół siebie odpowiednie warunki. Jest to o tyle wygodne, że dzieci lubią zamykać się w swoich pokojach i niekoniecznie pamiętają o regularnym wietrzeniu. Urządzenie zaalarmuje rodzica, gdy konieczna będzie interwencja w dziecięcym pokoju.