Każdego roku w samej Francji generowanych jest ponad milion ton odpadów elektronicznych. Na rynek w sumie trafia 710 milionów smartfonów, tabletów i innych nowych urządzeń. Opierając się na tych danych, francuski start-up Back Market (www.backmarket.com) rozpoczął misję ograniczania wpływu elektroodpadów na nasze środowisko, tworząc internetową platformę handlową, która daje drugie życie używanym i odnowionym produktom elektronicznym.

Czym jest Back Market?

Platforma umożliwia dostawcom sprzedaż używanej, ale gruntownie sprawdzonej i odnowionej elektroniki, na którą dostawca daje minimum 6 miesięcy gwarancji. W odróżnieniu od innych platform, Back Market przedstawia kupującym ofertę na dany produkt tylko od jednego dostawcy, którego ogólna ocena jakości i ceny jest najbardziej optymalna dla klienta końcowego. Dzięki temu dostawcy na platformie nie walczą wyłącznie na cenę.

„Zależy nam na zdrowej konkurencji i wysokiej jakości nie tylko samych produktów, ale również całego procesu sprzedażowego i ewentualnej obsługi posprzedażowej. Dlatego nasz algorytm, który wyświetla ofertę danego dostawcy, bierze pod uwagę nie tylko najniższą cenę, ale również takie czynniki jak wskaźnik zwrotów, czas dostawy, wskaźnik anulacji zamówień…itd,” mówi Andrzej Krzysztofowicz, który jest odpowiedzialny za rozwój platformy na polskim rynku.

Back Market powstał w 2014 roku, a w czerwcu tego roku pozyskał 48 milionów dolarów na dalszy rozwój, od takich inwestorów jak m.in. Bernard Arnault (czwarty najbogatszy człowiek świata i najbogatszy Europejczyk wg. rankingu Forbes).

Sprzedaż odnowionego sprzętu przez Back Market – jak to działa?

Sam proces odnawiania i gruntownego sprawdzania używanego sprzętu elektronicznego przed sprzedażą pozostaje w centrum działalności Back Market, chociaż platforma sama się tym nie zajmuje. Back Market to rynek, który działa jako zaufana trzecia strona między kupującymi, a sprzedającymi. Start-up opracował standard opisujący stan oferowanych produktów. Pięć „stopni”, które pozwalają szybko ocenić stan ogólny sprzętu:

  • Shiny: jak nowy.
  • Złoty: niewidoczne rysy z odległości ponad 20 cm.
  • Srebrny: drobne rysy widoczne w odległości ponad 20 cm.
  • Brązowy: lekkie, ale prawie niezauważalne pęknięcia i mikro-zadrapania na ekranie, widoczne gdy jest on włączony.
  • Stallone: widoczne pęknięcia

Sprzęt jak i oprogramowanie są zawsze w 100% sprawne.

Okazuje się, że platforma spotkała się z takim zainteresowaniem ze strony kupujących, że zaczęło brakować dostawców i oferowanego sprzętu, głównie w kategorii smartfonów. W tej chwili platforma zaprasza polskich dostawców, którzy handlują sprawdzonymi, używanymi smartfonami, żeby załatać lukę w podaży.

„W związku z bardzo dużym popytem na używane, sprawdzone smartfony, które są sprzedawane z gwarancją dystrybutora, szukamy nowych dostawców z Polski, którzy chcą zwiększyć sprzedaż oraz szybko i bez ryzyka wejść na takie rynki jak Francja, Hiszpania, Włochy i Niemcy, gdzie marże i poziom sprzedaży są wyższe” mówi Andrzej Krzysztofowicz, dodając „Jesteśmy w stanie w tej chwili zaproponować dostawcom naprawdę wyjątkowo dobre warunki współpracy.”

Pierwszym krokiem jest nawiązanie współpracy z najlepszymi dostawcami z Polski, a następnie start- up planuje otworzyć drzwi swojej platformy również dla klientów indywidualnych z naszego kraju, którzy będą chcieli kupić używane smartfony, tablety czy konsole.