Artykuł sponsorowany 

Xperia to popularna seria smartfonów marki Sony. Pierwszy telefon sygnowany tą nazwą, pojawił się na rynku ponad 10 lat temu. Od tego czasu, Sony wypuściło na rynek kilkadziesiąt modeli z tej serii. I choć pomiędzy pierwszym – Xperia X1, a najnowszym – Xperia XZ2 są diametralne różnice, premiera każdego z nich umożliwiała użytkownikom korzystanie z nowoczesnych – jak na owe czasy – udogodnień oraz dawała możliwość dostępu do technologii niedostępnych w telefonach innych marek.

Xperia Pureness – pierwszy telefon z krystalicznym ekranem

Pierwszy smartfon, który ukazał się pod szyldem Sony, w serii Xperia to X1. Model pojawił się na rynku we wrześniu, 2008 roku, a jego cechy charakterystyczne to: 512 MB wbudowanej pamięci, aparat cyfrowy o rozdzielczości 3,15 Mpx oraz silna bateria, umożliwiająca 580 godzin czuwania i 600 godzin rozmów. X2, która została wypuszczona na rynek rok później, miała już dwa razy lepszy aparat – 8,1 Mpx oraz dostęp do takich funkcjonalności, jak GPS i Wi-Fi. Wydany jako kolejny – Xperia Pureness, był swego rodzaju rewolucją na rynku telekomunikacyjnym. To pierwszy telefon na świecie, który miał przejrzysty, ciekłokrystaliczny wyświetlacz LCD. Telefon wyróżniał się eleganckim i nowatorskim designem – jego klawisze były ukryte i podświetlały się jedynie pod wpływem dotyku.

Xperia X10 – początki Androida

Na początku 2010 roku, na rynku ukazał się smartfon Sony Xperia X10, który był pierwszym telefonem z serii, wyposażonym w system Android (wcześniejsze modele działały na systemie Windows Mobile). Opisywany model został doceniony za projekt, ale nie doczekał się zbyt wielu zwolenników – wszystko przez przestarzałą wersję Androida. Xperia X10 działał z systemem Android 1.6, kiedy modele konkurencyjnych marek były wyposażone w system Android 2.1. Wersja systemu w smartfonie X10, początkowo była aktualizowana do opcji 2.1, a następnie do wersji 2.3, jednak zmiany następowały z opóźnieniem. Wszystko przez nakładkę Timescape, która podczas pobierania aktualizacji, wymagała przeprogramowywania. Opisywany model nie posiadał również opcji nagrywania wideo w jakości HD oraz cyfrowego zoomu.

Xperia S – ostatni model pod szyldem Sony Ericsson

Jeszcze do 2011 roku, telefony z serii Xperia, były wydawane pod szyldem Sony Ericsson. Pierwszy model, który ukazał się na rynku pod skróconą nazwą – Sony – to Xperia S, wydana na początku 2012 roku. Niespełna rok po premierze, w ofercie Sony pojawił się kolejny smartfon – Xperia Z, do dziś uznawany za czołowy model marki. To właśnie przy okazji tego modelu, Sony zaprezentowało zupełnie nową stylistykę – Omnibalance. Sony Xperia Z był pierwszym telefonem Sony wykonanym w całości z metalu i szkła. Od premiery pierwszego smartfona z serii Z, kolejne ukazywały się co pół roku, aż do premiery telefonu Z5, który został po raz pierwszy pokazany na targach IFA 2015.

Xperia Z – w wersji standardowej i kompaktowej

Smartfony z serii Z zaczęły ukazywać się na rynku na początku 2013 roku, a do 16 roku, co 6 miesięcy na rynku ukazywał się nowy model z tej serii. Najdroższy telefon z serii – Sony Xperia Z5 Premium, był pierwszym telefonem na świecie z wyświetlaczem o przekątnej 5,5 cala i rozdzielczości na poziomie 4K. Co ciekawe, firma Sony zdecydowała się wypuścić modele Z1, Z3 i Z5 w wersji standardowej i kompaktowej. Żaden inny producent, nie podjął się oferowania flagowych modeli w mniejszej wersji. To spowodowało, że Sony miało w swojej ofercie unikalne modele telefonów.

Xperia XZ – godny następca Xperii Z

We wrześniu 2016 roku, Sony zaprezentowało pierwszy smartfon z serii XZ, będący następcą popularnego modelu Z5. Z kolei początek 2018 roku, przyniósł model XZ2, w którym Sony zerwało z dotychczasową stylistyką – Omnibalance, na rzecz nowej – Ambient Flow. W smartfonach z serii Xperia XZ2, które można znaleźć w tym sklepie: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=telefony_xperia, wykorzystywane są najnowocześniejsze technologie Sony, dzięki czemu, użytkownicy tych telefonów, mogą oglądać filmy w jakości HDR, słuchać muzyki w najwyższej rozdzielczości oraz tworzyć wyjątkowe zdjęcia, dzięki zaawansowanemu aparatowi.