Jesteś tutaj:-, Prawo, Rynek, Top7-Od dziś do auta bez dowodu rejestracyjnego i OC – to musisz wiedzieć

Od dziś do auta bez dowodu rejestracyjnego i OC – to musisz wiedzieć

Od 1 października 2018 roku nie musisz zabierać ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i potwierdzenia posiadania polisy OC.

Od dziś (1 października 2018) dowód rejestracyjny i polisę OC możesz zostawić w domu. W razie kontroli – za brak przy sobie tych dokumentów – nie dostaniesz mandatu.
Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji (MC) nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym i podpisania przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu w tej sprawie.
– To zmiany, na które czeka wielu kierowców. Mam nadzieję, że dzięki nim nieco ułatwiamy im życie – mówi Minister Cyfryzacji Marek Zagórski. – Właśnie o tym myśleliśmy przygotowując nowe przepisy – dodaje.

Ważne:

  1. brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC NIE oznacza, że nie będziemy kontrolowani. Będziemy. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Podczas kontroli uprawnione służby (np. Policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK – Centralnej Ewidencji Pojazdów.
  2. brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC NIE oznacza, że w ogóle nie musimy ich mieć. Musimy. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC.
  3. nadal musisz mieć przy sobie prawo jazdy! Po wejściu w życie nowych przepisów możesz spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.).
  4. nadal musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie, jeśli będziesz prowadzić pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.

Zmiany, zmiany, zmiany

źródło: Ministerstwo CyfryzacjiAutor |2018-10-01T10:13:36+02:001 października 2018 08:26|Kategorie: Newsy, Prawo, Rynek, Top7|Tagi: |1 komentarz

1 komenarz

  1. magdalena 1 października 2018 w 23:20 - Odpowiedz

    od dziś możemy pojechać bez dowodu i polisy, a od wczoraj jazda z yanosikiem jeszcze nikomu nie zaszkodziła

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.