Setki dzieci oraz ich rodzice przez najbliższe dwa lata będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach programowania w otwartych w ostatnich dniach Klubach Młodego Programisty w Nysie i Siedlcach.

– Nasz cel to stworzenie przestrzeni do przybliżenia nauki programowania dzieciom i rodzicom z miast średniej wielkości. Chcemy, by dowiedzieli się, że nie jest to zajęcie dla wybranych, a świetny sposób na wspólne spędzanie czasu – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski podczas oficjalnego otwarcia Klubu Młodego Programisty w Nysie. – Już dziś zachęcam wszystkich do zapisania się na nasze warsztaty. Warto – dodał.

Kluby Młodego Programisty to punkty warsztatowe, w których dzieci i młodzież w wieku szkolnym (z klas 1-6) będą mogły uczyć się programowania. Za darmo, w specjalnie zaaranżowanych salach, wyposażonych w pomoce dydaktyczne, takie jak: tablety, zestawy robotów edukacyjnych, czy maty edukacyjne do nauki programowania. Zajęcia prowadzić będzie wykwalifikowana kadra, najczęściej nauczyciele.
Dla każdej grupy wiekowej (1-3 oraz 4-6) zorganizowane zostanie kilkanaście cykli warsztatów, przy czym jedna seria to 10 jednogodzinnych zajęć, prowadzonych na czterech poziomach trudności.
16 Klubów w 16 miastach

Nyski Klub Młodego Programisty jest drugim – po siedleckim – klubem  z 16, które powstaną na terenie całej Polski.  Wkrótce ruszą Kluby w Lubinie, Inowrocławiu, Zamościu, Żarach, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Sączu, Przemyślu, Suwałkach, Kwidzynie, Żorach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Ełku, Gnieźnie i Stargardzie. Punkty warsztatowe, w zależności od miasta, powstaną w takich instytucjach jak domy kultury, centra nauki, ośrodki edukacyjne, biblioteki, czy świetlice.

– Celowo wybraliśmy takie lokalizacje – miasta średniej wielkości. Ich mieszkańcy, w odróżnieniu od osób z większych ośrodków, do tej pory mieli ograniczony dostęp do tego rodzaju zajęć. Chcemy to zmienić, tym samym wyrównując szanse edukacyjne tutejszych dzieci – mówił minister Marek Zagórski. – Chcemy, aby o zaletach programowania i zabawie, jaka może mu towarzyszyć, wiedzieli wszyscy – dodał.

Siedziba nyskiego Klubu Młodego Programisty to budynek Bastionu Królowej Jadwigi w Punkcie Informacyjno-Turystycznym przy ul. Piastowskiej 19. Podobnie jak wszystkie 16 Klubów, będzie działał przez najbliższe dwa lata – do października 2020 r. W tym czasie zostanie w nim zorganizowanych 215 warsztatów (w sumie 260 godzin) dla minimum 2580 dzieci.

Jeśli rodzice chcą zgłosić swoje dziecko na warsztaty, to należy wejść na stronę www.klubmlodegoprogramisty.pl i wypełnić dostępny tam formularz.
Ważne, by wybrać odpowiedni poziom (tj. przeznaczony dla uczniów klas 1-3 lub dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych). O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń, które będą przyjmowane do wyczerpania miejsc w danym cyklu szkoleniowym. Zgłoszenia na warsztaty należy dokonać najpóźniej na dwa dni robocze przed dniem rozpoczynającym serię warsztatów. Po przesłaniu danych przez formularz zgłoszeniowy, na podany  adres email, wysłane zostanie potwierdzenie zgłoszenia. To jednocześnie potwierdzenie zakwalifikowania na warsztaty.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji