Jesteś tutaj:-, Newsy, Rynek, Top7, Wydarzenia-CYBERSEC 2018 – IV Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa oficjalnie otwarte

CYBERSEC 2018 – IV Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa oficjalnie otwarte

Bliska współpraca państw Europy Środkowo-Wschodniej w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, zwiększenie potencjału cyfrowego Unii Europejskiej i mocne relacje transatlantyckie w tym zakresie – to główne tematy rozpoczynającego się w Krakowie IV Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC 2018. Organizowana przez Instytut Kościuszki konferencja to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych problematyce cyberbezpieczeństwa w Europie.

Forum CYBERSEC to dwa dni intensywnych debat, ponad 140 prelegentów i blisko 1000 uczestników z całego świata. Podobnie jak w latach ubiegłych, debaty odbywają się w ramach czterech ścieżek tematycznych: Państwo, Obrona, Przyszłość i Biznes. Tematy dyskusji skoncentrują się m.in. na zaufaniu w cyberprzestrzeni, cyfrowej autonomii, technologii blockchain, czy komputerach kwantowych. Poruszona zostanie także, aktualna w kontekście przepisów RODO, kwestia ochrony danych osobowych w cyfrowym świecie.

Po tych czterech latach CYBERSEC to nie tylko dwudniowa konferencja. To już „wspólnota CYBERSEC”, która łączy ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa z całego świata; naszą wspólną misją jest stanie na straży zaufania, na którym powinna się opierać cyberprzestrzeń. Jest to naszym obowiązkiem, jako tych, którzy wiedzą, jak wrażliwa jest to struktura. Misją tej edycji CYBERSEC jest właśnie nawoływanie do budowania zaufania w cyberprzestrzeni. W tym tworzenia bezpiecznych produktów ICT, wymianie informacji o cyberzagrożeniach, współpracy międzynarodowej i myślenia o cyberbezpieczeństwie, jako gwarancie i jednocześnie warunku cyfrowej rewolucji – mówiła, podczas otwarcia tegorocznej konferencji, Izabela Albrycht, Prezes Instytutu Kościuszki – głównego organizatora Forum.

Jednym z najważniejszych tematów poruszanych w trakcie tegorocznego forum jest bez wątpienia zapoczątkowana przez Instytut Kościuszki Inicjatywa Cyfrowego Trójmorza i współpracy państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Geopolityczne napięcia w naszym regionie świata generują zagrożenia, które coraz częściej znajdują swoje odzwierciedlenie w cyberprzestrzeni. Nasz region narażony jest nie tylko na ataki skierowane na kluczowe systemy teleinformatyczne, ale i na działania dezinformacyjne, manipulacyjne prowadzone z wykorzystaniem Internetu. – mówi dr Joanna Świątkowska, Dyrektor Programowa CYBERSEC. Jak dodaje, z tego punktu widzenia, bardzo istotna jest współpraca państw naszego regionu z partnerami z UE oraz z NATO  – Zagrożenia stojące przed Europą Środkowo-Wschodnią, w tym Polską, są w pewnym stopniu zbieżne z resztą Europy, ale region ten jest także poligonem doświadczalnym dla wielu nowych typów ataków, które mogą być następnie powtarzane wobec innych graczy.   – dodaje.

CYBERSEC odbywa się kilkanaście dni po ostatnim Szczycie Państw Trójmorza w Bukareszcie, na którym kwestie współpracy państw regionu w wymiarze cyfrowym zostały bardzo wyraźnie zaakcentowane. Kilka dni temu, administracja Prezydenta Donalda Trumpa przyjęła z kolei „National Cyber Strategy”, pierwszy od 2003 roku dokument administracji amerykańskiej, całościowo opisujący cyberstrategię USA w tym międzynarodowy plan współpracy z krajami sojuszniczymi „.Cyber Deterrence Initiative” – Uważamy, że strategiczne zaangażowanie rządu USA w Europie Środkowo-Wschodniej w wymiarze cyberbezpieczeństwa jest konieczne nie tylko po to, by zwiększyć możliwości kompetencje w zakresie cyberbezpieczeństwa w regionie, ale także by zwiększyć odporność cybernetyczną w USA – dodaje Izabela Albrycht.

Wyrazem szczególnej wagi, jaką organizatorzy CYBERSEC przywiązują do relacji transatlantyckich w obszarze cyberbezpieczeństwa, jest uhonorowanie byłej doradczyni George’a W. Busha i Baracka Obamy ds. cyberbezpieczeństwa, Melissy Hathaway nagrodą European CYBERSEC Award.  – CYBERSEC jest jedną z najważniejszych platform cyberbezpieczeństwa w Europie, cieszę się, że mogę być jego częścią – mówiła odbierając nagrodę Hathaway.

Nagroda dla Melissy Hathway to także wyraźny sygnał, że to rola kobiet w rozwoju sektora ICT jest jednym z ważnych i zauważanych trendów światowej debaty na temat cyberbezpieczeństwa, nie zabrakło jej więc w programie tegorocznego Forum CYBERSEC. – Kobiety w cyberbezpieczeństwie muszą trzymać się razem i sobie pomagać. Jest nas coraz więcej – podkreślała w trakcie swojego wystąpienia Mary-Jo de Leeuw, współzałożycielka i wiceprezes Women in Cyber Security Foundation.

W tegorocznej konferencji biorą udział m.in. Antonio Missiroli – zastępca sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa (będzie to pierwsza jego wizyta w naszym kraju); Jadwiga Emilewicz – Minister Przedsiębiorczości i Technologii; Marek Zagórski – Minister Cyfryzacji; Tomasz Zdzikot – Wiceminister Obrony Narodowej odpowiedzialny za cyberobronność, John Frank – wiceszef Microsoft; Ambassador Marina Kaljurand – była minister spraw zagranicznych Estonii, przewodnicząca Global Commission on the Stability of Cyberspace; a także Ambasador Sorin Ducaru – były zastępca sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa; pracownik naukowy Hudson Institute, Katie Moussouris – najbardziej znana hackerka i pionierka bug bounty, mających na celu szukanie luk bezpieczeństwa w oprogramowaniu komputerowym, założycielka i CEO Luta Security; Edna Conway – Chief Security Officer, Global Value Chain w Cisco; Pablo Chavez – wiceprezes Google Cloud.

Organizatorem Forum CYBERSEC jest Instytut Kościuszki

Autor |2018-10-08T14:48:51+02:008 października 2018 14:48|Kategorie: Bezpieczeństwo, Newsy, Rynek, Top7, Wydarzenia|Tagi: |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.