Jesteś tutaj:-, Prawo, Rynek, Top7-Rząd – od 1 października jeździmy bez dowodu rejestracyjnego i OC

Rząd – od 1 października jeździmy bez dowodu rejestracyjnego i OC

Nadszedł dzień, na który od dawna czekało wielu kierowców! W poniedziałek 1 października dowód rejestracyjny i polisę OC możesz zostawić w domu. W razie kontroli – za brak przy sobie tych dokumentów – nie dostaniesz mandatu.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji (MC) nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym i podpisania przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu w tej sprawie.

To zmiany, na które czeka wielu kierowców. Mam nadzieję, że dzięki nim nieco ułatwiamy im życie – mówi minister Marek Zagórski. –  Właśnie o tym myśleliśmy przygotowując nowe przepisy – dodaje szef MC.

To musisz wiedzieć!

Ważne:

 1. brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC NIE oznacza, że nie będziemy kontrolowani. Będziemy. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Podczas kontroli uprawnione służby (np. Policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK – Centralnej Ewidencji Pojazdów.
 2. brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC NIE oznacza, że w ogóle nie musimy ich mieć. Musimy. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC.
 3. nadal musisz mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty! Po wejściu w życie nowych przepisów możesz spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.).
 4. nadal musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie, jeśli będziesz prowadzić pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.

Zmiany, zmiany, zmiany

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. Od 1 października 2018 r. – w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego – uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma – podobnie jak dotychczas – pokwitowanie.

Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

źródło: Ministerstwo CyfryzacjiAutor |2018-09-26T15:46:29+02:0026 września 2018 15:26|Kategorie: Newsy, Prawo, Rynek, Top7|Tagi: |6 komentarzy

6 komentarzy

 1. Luk 26 września 2018 w 16:32 - Odpowiedz

  ileż można było na to czekać 😀 ubezpieczenie już miałem w telefonie, bo z pay how yu drive, ale to jak musieliśmy z żoną kombinować z dowodem jak się na mieście wymienialiśmy autem to masakra…

 2. MrX 26 września 2018 w 18:19 - Odpowiedz

  Po co mam mieć przy sobie dowód osobisty? Przecież jak mam prawo jazdy to powinno wystarczyć.

 3. Tomasz 26 września 2018 w 19:14 - Odpowiedz

  I teraz przy byle stłuczce, którą można by załatwić oswiadczeniem trzeba będzie czekać godzinami na patrol policji, bo ktoś w majestacie prawa nie będzie miał przy sobie dokumentów od samochodu. A patrol przy okazji zarobi na mandacie za stluczkę. Świetnie.

 4. Wojtek 27 września 2018 w 08:24 - Odpowiedz

  Tomasz – prosta sprawa – jesli nie jesteś winny niech się tym przejmuje osoba, która Cię stuknęła i niech na niej zarabiaja jesli nie będzie miała przy sobie dokumentów i nie będzie można dogadać się po chichu, jesli Ty będziesz chciał tego uniknąć w przypadku Twojej winy to po prostu woź ze sobą dokumenty i wszystko będzie tak jak do tej pory. To tak jak z eutanazją – to że nie będziemy jej zakazywać nie znaczy, że sami musimy się jej poddawać 🙂 Wolność rządzi :))))))

 5. Tomasz 27 września 2018 w 08:41 - Odpowiedz

  Wojtek, zwyczajnie bredzisz w oderwaniu od realiów. Sprawca będzie się przejmował moim odszkodowaniem. Żart roku.

 6. gosc 27 września 2018 w 20:12 - Odpowiedz

  tysiące co jeżdżą bez dokumentów wydanych i bez opłacania składek oc – pewnie się nie przejmą

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.