Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Top7-Przedsiębiorstwa mają problem z zarządzaniem bezpieczeństwem

Przedsiębiorstwa mają problem z zarządzaniem bezpieczeństwem

Nie ma wątpliwości, że w ostatnich latach wzrosła świadomość znaczenia cyberbezpieczeństwa dla pomyślnego rozwoju firm. Stało się tak dzięki nagłośnieniu wielu przypadków wycieku danych. Sytuacja wcale jednak nie wygląda różowo. W raporcie z badań, które w tym roku przeprowadziła Marsh & McLennan Agency, ujawniono, że ze świadomością nie idzie w parze zrozumienie zjawisk i mechanizmów powodujących zagrożenia.

Umiejętne radzenie sobie z zagrożeniami, w tym również cybernetycznymi, może mieć znaczący wpływ na rozwój przedsiębiorstwa. Według wydanego na początku tego roku przez firmę konsultingową PwC raportu „Zarządzanie ryzykiem a rozwój w erze innowacji”, zaledwie 60% wyższego szczebla menedżerów zarządzających ryzykiem uznało, że z zagrożeniami niesionymi przez innowacje radzi sobie dobrze lub bardzo dobrze. Tę grupę ankietowanych nazwano „adapterami” (ang. adapters).

Przewaga „adapterów” nad pozostałymi przedstawicielami badanej społeczności ujawnia się w kilku obszarach:

  • Od samego początku angażują się w procesy innowacyjne, uczestnicząc w nich przez cały okres trwania. Dwukrotnie częściej (w sensie statystycznym) zgłaszają własne uwagi do projektów, jeszcze przed przystąpieniem do ich realizacji.
  • Podejmują wiele działań mających na celu minimalizowanie ryzyka towarzyszącego wprowadzaniu innowacji.
  • Dbają o sensowną równowagę między spodziewanymi korzyściami a ryzykiem towarzyszącym nowym inicjatywom.
  • Stale poszerzają swoje umiejętności i kompetencje. Promują nowe narzędzia usprawniające procesy innowacyjne.
  • Monitorują i oceniają efektywność zarządzania ryzykiem, wykorzystując równolegle kilka różnych metodologii. Więcej niż połowa z nich zwraca się do podmiotów niezwiązanych z firmą prosząc o obiektywną ocenę swoich kompetencji w zarządzaniu ryzykiem

Zgodnie z wypowiedzią Jasona Petta, lidera zajmującego się w PwC ryzykiem, wprawdzie organizacje wykorzystują potencjał nowych technologii, takich jak big data, sztuczna inteligencja i internet rzeczy, to jednak zaniedbują zagadnienia związane z zarządzaniem ryzykiem. Jedynie “adapterzy” stanowią tu chlubny wyjątek.

 „Przedsiębiorstwa powinny zdawać sobie sprawę, iż innowacyjne technologie i wzrost cyberzagrożeń zawsze idą w parze. Świadomość tego faktu jest bardzo ważna i pozwala odnieść sukces w szybko zmieniającym się otoczeniu biznesowym”.– komentuje Błażej Pilecki, Bitdefender Product Manager z firmy Marken.

źródło: BitdefenderAutor |2018-09-15T08:08:24+01:0015 września 2018 08:08|Kategorie: Bezpieczeństwo, Inne, Newsy, Top7|Tagi: |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.