Jesteś tutaj:-, Inne, Internet, Newsy, Top7-Spoofing – prymitywna i bardzo skuteczna metoda wyłudzania informacji

Spoofing – prymitywna i bardzo skuteczna metoda wyłudzania informacji

Nie od dziś wiadomo, że największe tajemnice zdradzamy tylko tym, których dobrze znamy. Najlepszym sposobem uzyskania poufnych danych jest więc podanie się za kogoś, kto wzbudza zaufanie. Cyberprzestępcy postanowili skorzystać z tej powszechnie znanej metody. W Internetowym świecie nazywa się ona spoofing.

Wyłudzanie prywatnych informacji przez hakerów nie jest niczym, nowym, jednak w ostatnim czasie proceder ten znacznie się nasilił. Jednym z czynników motywujących przestępców do tego rodzaju działań jest postęp technologiczny i fakt, że większość dużych firm i instytucji przeniosła swoją pracę do sieci. Przykładem mogą być reklamy – dziś już nie są wysyłane pocztą, a e-mailem. Na czym dokładnie polega spoofing? O tym w dalszej części tekstu.

 

Podejrzane maile od dużych firm

 

Spoofing to zbiorowy termin określający spoofing IP – polegający na wysyłaniu e-maili z adresu, który sprawia wrażenie zaufanego źródła, oraz spoofing e-mailowy czyli podrabianie nagłówka e-maila, aby wyglądał, jakby pochodził od innej osoby lub z innego źródła, niż faktycznie.

Do tego rodzaju oszustwa wykorzystuje się wizerunek dużych marek, które są znane wśród ludzi – np. firmy kurierskie. Ich maile są ogólnodostępne i w prosty sposób można podrobić użyty szablon graficzny. Jedyne co je różni, to strona, do której jesteśmy przekierowani po kliknięciu w podany link. Na pierwszy rzut oka, wiadomość wygląda identycznie jak oryginał, dlatego nic dziwnego, że nie zwracamy uwagi na szczegóły. Sprawdzając podawany przez hakerów adres, możemy pobrać na swój sprzęt złośliwe oprogramowanie. Ransomware, malware czy keylogger – to zazwyczaj ukrywają pod linkami cyberprzestępcy. Głównym celem hakerów jest pozyskanie danych osobowych – najlepiej podanych przez nas samych. Strony często wymagają podania imienia, nazwiska, daty urodzenia, a czasem nawet numeru dowodu osobistego czy karty płatniczej. Opcji może być wiele, w zależności do czego, mają służyć informacje. Po czym można poznać, że ktoś próbuje nas oszukać? Przede wszystkim, żadna rzetelna firma nie prosi o podawanie swoich poufnych danych, a jej adres e-mail jest widoczny i da się go sprawdzić.

Jak uchronić się przed spoofem?

Najważniejsza jest nasza czujność. Jeśli dostaniemy maila, który wymaga od nas podania danych osobowych, powinniśmy zwrócić na niego uwagę. Należy dokładnie sprawdzić adres, z którego dostaliśmy wiadomość – wpiszmy adres firmy w wyszukiwarkę, bez klikania w link. Pomóc mogą nam również oprogramowania antywirusowe. Takie programy ma w swoim asortymencie firma G DATA. – Wszystkie nasze antywirusy są wyposażone w moduł antyspamowy, który umożliwia skuteczne filtrowanie niechcianych wiadomości. Funkcja bazuje na poszukiwaniu w skrzynce cech charakterystycznych dla niechcianych wiadomości. Bazując na regułach Bayesa oblicza prawdopodobieństwo czy dana wiadomość powinna trafić do spamu, czy do adresata – opowiada Robert Dziemianko, ekspert z G DATA Polska.

Pamiętajmy jednak, że żaden program nie zastąpi naszej spostrzegawczości, więc zawsze bądźmy ostrożni, przeglądając skrzynkę pocztową.

źródło: G DATA

Autor |2018-06-06T08:44:28+02:006 czerwca 2018 08:44|Kategorie: Bezpieczeństwo, Inne, Internet, Newsy, Top7|Tagi: , , , |1 komentarz

1 komenarz

 1. wlo 6 czerwca 2018 w 09:25 - Odpowiedz

  Szczerze mówiąc, nie ogarniam już tych wszystkich odmian ataków via e-mail… Większość z nich mnie śmieszy niż przeraża…
  W tym tygodniu tylko już dostałem coś podobnego:

  Czesc,
  Ma to potwierdzic, ze Twój towar zostal dostarczony w poniedzialek, 04 czerwiec 2018
  05:57:24 +0200.
  Prosze sprawdzic zalacznik, aby uzyskac szczególowe informacje!
  Wielkie dzieki.
  Arlena Keegan – Poczta Polska

  oraz:

  Witamy,
  Przesylamy fakture Orange Polska w wersji elektronicznej za lipiec 2018.
  Twoja faktura wynosi 105,44 PLN
  Dla Twojej wygody zalaczylismy kopie twojego rachunku na twoja poczte.
  Aby go wyswietlic, otwórz zalacznik
  Pozdrawiamy,
  Orange

  Najciekawsze jest, że na początku czerwca już za lipiec chcą zapłaty 😉 Jakaś inna strefa czasowa czy co? 😉

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.