Jesteś tutaj:-, Newsy, Oprogramowanie, Rynek, Top7-Polska spółka wykorzystuje sztuczną inteligencję odnosząc sukcesy na świecie

Polska spółka wykorzystuje sztuczną inteligencję odnosząc sukcesy na świecie

Od ponad dwóch lat spółka Future Processing opracowuje i wdraża rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję (Artificial Intelligence – AI) oraz uczenie maszynowe. Stworzone przez inżynierów z Gliwic narzędzia znajdują zastosowanie między innymi w obszarze inteligentnych miast czy przemyśle motoryzacyjnym, ale także w branży medycznej i kosmicznej. Z opracowanych przez Polaków rozwiązań korzystają firmy z całego świata.

Innowacyjny monitoring miast; wizyjna kontrola jakości i automatycznego wykrywania defektów oraz anomalii występujących w produktach; rozwiązania algorytmiczne pozwalające na podnoszenie rozdzielczości zdjęć wykonywanych przez satelity starszej generacji czy analiza i przetwarzanie obrazów medycznych wspomagających pracę lekarzy – to przykłady rozwiązań gliwickiej firmy technologicznej.

FP Space (1)

FP Space

Kiedy rozpoczynaliśmy pracę nad pierwszymi projektami wykorzystującymi sztuczną inteligencję, było to zjawisko które określano mianem trendu przyszłości. Obecnie AI czy automatyzacja codziennych zadań to teraźniejszość, która otacza każdego z nas – mówi Michał Czarybon, General Manager Adaptive VisionJesteśmy przekonani, że dzięki nowym technologiom lepsza przyszłość jest na wyciągnięcie dłoni. Postrzegamy nowoczesne technologie jako narzędzie, którego celem jest szeroko rozumiane wsparcie ludzi. Rozwijamy je, by nasze życie było bezpieczniejsze, wygodniejsze i bardziej ekonomiczne – dodaje.

Podczas tegorocznej edycji konferencji infoShare, jednego z najważniejszych spotkań branży nowoczesnych technologii w Europie Środkowej, opublikowany został raport redakcji Polityka Insight dotyczący sztucznej inteligencji. Jednym z opisanych w dokumencie rozwiązań opracowanych przez polskie firmy jest Adaptive Vision. Stworzony przez specjalistów Future Processing system umożliwia wizyjną kontrolę jakości, automatycznego wykrywania defektów i anomalii występujących w produktach. Tworzone przez inżynierów systemy, oparte na produktach Adaptive Vision, znajdują również zastosowanie m.in. w inspekcji paneli fotowoltaicznych, segmentacji zdjęć satelitarnych (np. w celu automatycznego wykrywania budynków i dróg), w poszukiwaniu defektów w splotach różnego rodzaju tekstyliów w fabrykach Chinach, Japonii, Korei, Niemczech czy USA.

Future Processing (1)

Future Processing 

–  Sztuczna inteligencja nie jest Świętym Graalem biznesu, jednak z całą pewnością narzędziem pozwalającym lepiej zrozumieć wszystkie procesy zachodzące w organizacji. Ułatwia podejmowanie decyzji dzięki agregowaniu wniosków z coraz bardziej złożonej rzeczywistości. Dzięki temu łatwiej budować przewagę konkurencyjną, bo odkrycie ukrytych wzorców, związków czy trendów pozwala na podejmowania lepszych decyzji. AI nie zastąpi intuicji, ale pomoże w wyborze racjonalnych, opartych na faktach kierunków działania – mówi Adrian Pietrzak, BizDev Manager Future Processing.

Innym rozwiązaniem gliwickiej spółki zaprezentowanym podczas infoshare jest CIVICO. To system analizy obrazu wykrywający odbiegające od ustalonej normy zachowania, np. osoby leżące na ulicy, panikę grupy osób, człowieka znajdującego się w zakazanej strefie. Inteligentne rozwiązanie uczy się prawidłowych zachowań, a następnie samodzielnie analizuje obraz z kamer i sygnalizuje wykryte odstępstwa w formie powiadomienia, tym samym redefiniując tradycyjny monitoring wizyjny
w narzędzie o naturze prewencyjnej przyczyniające się do poprawy bezpieczeństwa na ulicach miast całego świata.

Inżynierowie Future Processing pracują również nad rozwiązaniami dedykowanymi dla branży kosmicznej. Spółka, w ramach konsorcjum FP Space, współtworzonego z FP Instruments i KP Labs, rozwija program kosmiczny. Jego elementem jest SISPARE – projekt, którego celem jest opracowanie rozwiązań algorytmicznych pozwalających na podnoszenie rozdzielczości obrazów satelitarnych. Przetwarzanie danych już na pokładzie satelity to innowacyjny pomysł w porównaniu do obecnie istniejących i budowanych na świecie urządzeń. Projekt jest realizowany na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Dzięki projektowi SISPARE będziemy mogli dłużej wykorzystywać istniejące satelity. Zamiast wysyłać nowe urządzenie o lepszych parametrach technicznych, będziemy korzystać ze zdjęć satelitarnych wykonywanych przez już wykorzystywane satelity, wyposażone w przyrządy optyczne starszej generacji. Nasze rozwiązanie pozwoli na uzyskanie znacznie większej ilości szczegółów niż by to mogło wynikać z samego zdjęcia – wyjaśnia Karolina Trzcionka, Engagement Manager Future Processing.

Konsorcjum FP Space pracuje nad budową satelity Intuition-1, którego wystrzelenie zaplanowano na 2022 rok. Satelita wyposażony zostanie w najbardziej wydajny na świecie komputer pokładowy. Celem jego misji będą obserwacje Ziemi z wykorzystaniem kamery hiperspektralnej i zaawansowanym przetwarzaniem danych na pokładzie opartym o głębokie sieci neuronowe. Dzięki temu będzie możliwe np. interpretowanie stanu zdrowia roślin, lasów, a także prognozowanie plonów czy tworzenie mapy zanieczyszczeń miast. Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Future Processing wspiera również budowę czwartego polskiego satelity PW-Sat2.

Kolejnym przykładem innowacyjnych rozwiązań są przeznaczone dla branży medycznej projekty ECONIB oraz Cardio4D.

Ideą ECONIB (ang. Enhancing the diagnostic efficiency of dynamic Contrast-enhanced imaging in personalised Oncology by extracting New and Improved Biomarkers – ECONIB) jest zwiększenie skuteczności diagnostycznej obrazowania dynamicznego po wzmocnieniu kontrastowym w spersonalizowanej onkologii, poprzez ekstrakcję nowych i ulepszonych biomarkerów. Projekt jest realizowany we współpracy z Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach oraz grupą badawczą w Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Celem Cardio4D jest stworzenie platformy obliczeniowej umożliwiającej lepszą analizę obrazów medycznych, ułatwiającej lekarzom diagnozowanie oraz podejmowanie decyzji związanych
z leczeniem chorób serca. Rozwiązanie pozwoli lekarzom skupić się na diagnozie pacjenta, a nie na żmudnym przeglądaniu zdjęć. Future Processing prowadzi projekt we współpracy ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

###

Future Processing (w skrócie FP) to gliwickie przedsiębiorstwo informatyczne wytwarzające specjalistyczne oprogramowanie komputerowe na potrzeby międzynarodowego handlu, przemysłu i usług.

Autor |2018-06-04T07:20:54+02:004 czerwca 2018 07:20|Kategorie: Finanse, Newsy, Oprogramowanie, Rynek, Top7|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.