Jesteś tutaj:-, Praca, Rynek, Top7-Polscy programiści w światowej czołówce

Polscy programiści w światowej czołówce

Według badania HackerRank Polska zajęła 3 miejsce na liście krajów dysponujących najlepszymi programistami. Co nas wyróżnia na tle innych narodów? W czym jesteśmy lepsi od Francuzów, Japończyków, Szwajcarów czy znajdujących się poza pierwszą dziesiątką Amerykanów? Co zrobić, by zdobyć pracę w najbardziej prestiżowych międzynarodowych firmach?

To, co nas wyróżnia

Cyfrowa luka nie jest problemem jedynie polskiego rynku IT. Do 2022 roku na świecie ma brakować aż miliona programistów. To z pewnością ogromna szansa dla polskich specjalistów, którzy chcą zdobywać doświadczenie zawodowe w międzynarodowych korporacjach. Rodzimi programiści, chętni do rozwoju i świadomi profitów, jakie czekają ich w międzynarodowych firmach, dokładają więc wszelkich starań, by wybić się na tle zachodnich konkurentów. Zagraniczni pracodawcy chwalą Polaków za zaangażowanie, sumienność, a także wysokie kompetencje. Szczególnie doceniani są specjaliści Java, którzy w przywołanym raporcie zajęli pierwsze miejsce na świecie.

Za granicą już nie znaczy lepiej?

Nie jest tajemnicą, że wielu polskich programistów szuka pracy za granicą głównie ze względów finansowych. Choć specjaliści pracujący w kraju nie narzekają na zarobki – ich pensje wahają się średnio od 5 do 10 tys. złotych na rękę, zachodni rynek kusi wynagrodzeniami nawet 4 krotnie wyższymi. Polacy emigrują także po to, by zdobyć doświadczenie pracując w międzynarodowym środowisku, realizując różnorodne projekty dla prestiżowych marek. Zachodnie firmy technologiczne oferują im dostęp do najnowszych technologii, a także dają możliwość pracy przy wykorzystaniu innowacyjnych narzędzi i metod pracy. Zgodnie z wynikami raportu Antal „IT@PL – Rynek pracy IT w Polsce” najczęściej wybieranymi kierunkami emigracji są Francja, Niemcy i Wielka Brytania, w dalszej kolejności Kanada, Stany Zjednoczone i kraje skandynawskie. Jednak aby rozwijać swoje kompetencje w międzynarodowych projektach wcale nie trzeba jednak opuszczać granic naszego kraju. Zachodnie firmy doceniają potencjał polskich programistów i coraz chętniej inwestują u nas w placówki badawczo-rozwojowe. Tam to właśnie Polacy tworzą takie innowacyjne technologie, takie jak automatyczne samochody czy Internet nowej generacji. Jak podaje ABSL, 80 proc. firm IT działających w Polsce świadczy usługi dla Europy Zachodniej, zaś co druga realizuje usługi dla Ameryki Północnej.

Idealny kandydat do międzynarodowego projektu

Kandydaci, którzy odnajdą się w międzynarodowym środowisku zachodnich firm IT muszą przede wszystkim znać najnowsze trendy technologiczne. Pracodawcy najczęściej potrzebują specjalistów Javy, JavaScript, Pythona czy języków z grupy C. Rekruterzy i managerowie międzynarodowych firm stawiają na tych kandydatów, którzy potrafią pracować w zespole i mają doświadczenie w pracy projektowej. Nie da się więc ukryć, że szanse na dobrą pracę w zachodniej firmie mają Ci, którzy już na etapie zdobywania wiedzy o kodowaniu wykształcili powyżej opisane umiejętności. Gdzie znaleźć odpowiedniego kandydata, który odnajdzie się w międzynarodowym środowisku pracy, również tym działającym w Polsce? – ,,Dobry programista, który ma szansę na karierę w najbardziej prestiżowych firmach powinien wyróżniać się zdolnością kreatywnego, samodzielnego myślenia, umiejętnością rozwiązywania problemów, a także chęcią do poznawania najnowszych trendów i nowinek technologicznych. Musi być także osobą, która nie boi się pracy w grupie i posiada umiejętności miękkie tzw. ,,soft skills”. Tego właśnie uczą polskie szkoły programowania, takie jak Codecool, których absolwenci gotowi są podjąć wyzwanie, jakie stawia im rynek pracy” – komentuje Jerzy Mardaus, manager regionalny ze szkoły programowania Codecool. Kandydaci muszą wykazać się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego – niezależnie od kraju, w którym siedzibę ma firma język ten jest powszechnie stosowany w branży IT. Wielu programistów swoją karierę zaczyna od stażu. Marki takie jak. Google, IBM czy Apple proponują kandydatom możliwość rozwoju przy prestiżowych projektach, co stanowi doskonały start w tym zawodzie.

Oferty pracy zagranicznych firm kuszą profitami, możliwościami rozwoju i konkurencyjnym wynagrodzeniem. Wszyscy Ci, którzy jednak nie zdecydują się ich przyjąć również nie będą stratni. Nasz rodzimy rynek IT rozwija się w dynamicznym tempie, a na kandydatów czeka coraz więcej atrakcyjnych, dobrze płatnych stanowisk.

Autor |2018-06-27T18:36:54+02:0028 czerwca 2018 09:33|Kategorie: Newsy, Praca, Rynek, Top7|Tagi: , |1 komentarz

1 komenarz

  1. Mateusz 17 lipca 2018 w 21:07 - Odpowiedz

    Super! Rynek się rozwija 🙂 Zarobki też ładne są więc warto: https://nofluffjobs.com/jobs?criteria=salary%3EPLN20000M

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.