Jesteś tutaj:-, Oprogramowanie, Rynek, Top7-Uczenie maszynowe pozwoli każdemu znaleźć prywatny raj na ziemi

Uczenie maszynowe pozwoli każdemu znaleźć prywatny raj na ziemi

Znalezienie raju na ziemi nie jest łatwym zadaniem, gdyż dla każdego „raj” oznacza co innego. Preferencje odnośnie panującego klimatu czy sposobów spędzania wolnego czasu są tak odmienne, że trudno o wytypowanie miejsca, w którym każdy bez wyjątku czułby się komfortowo. Specjaliści z firmy SAS wykorzystali uczenie maszynowe do stworzenia konfiguratora umożliwiającego znalezienie prywatnego raju na ziemi.

nalitycy SAS wyszczególnili 8 kategorii, którym można przypisywać określone wartości: edukacja i kariera, rodzina, kultura, natura, bezpieczeństwo i infrastruktura, koszty życia, restauracje i sklepy oraz zdrowie.

Na podstawie informacji, które z kategorii są szczególnie istotne dla danego użytkownika, systemy analityczne wybierają miejsce idealnie dopasowane do jego indywidualnych potrzeb. Znając preferencje, komputer może określić, na czym najbardziej zależy danej osobie i wskazać lokalizację, która jest dla niej optymalnym miejscem do życia. Nie byłoby to możliwe bez wykorzystania technologii machine learning – metody samouczenia się maszyn w oparciu o analizę danych i odnajdywanie zawartych w nich wzorców. System samodzielnie łączy informacje pochodzące z różnych źródeł i na ich podstawie dokonuje wyboru.

Gdzie jest raj?

Idea „konfiguratora raju na ziemi” stanowi kontynuację projektu „Paradise Found”. W ciągu 3 miesięcy firma SAS przeanalizowała ponad 5 milionów danych pochodzących z 1124 źródeł, wliczając w to rankingi najatrakcyjniejszych miast, archiwa UNESCO, WTO (Światowej Organizacji Handlu) czy social media (m.in. portale TripAdvisor oraz Yelp). Według analizy SAS, idealnym miejscem do zamieszkania okazało się miasto Perth w zachodniej Australii. Wynika to m.in. z faktu, że panuje tam niemal idealny (ciepły i jednocześnie suchy) klimat, jest wiele terenów zielonych i piękne plaże. Średnia temperatura wynosi około 19 stopni Celsjusza, a w roku jest aż 320 słonecznych dni. Perth to miasto tętniące życiem, w którym znajduje się ponad 200 restauracji, barów i klubów. Co roku odbywa się tu około 450 różnego rodzaju festiwali i imprez. Miasto posiada cztery uniwersytety i oferuje swoim mieszkańcom bezpłatny transport miejski, wydając na ten cel 15,3 milionów dolarów rocznie. Perth przyciąga również liczne startupy, jest australijskim zagłębiem technologicznym i posiada największy odsetek milionerów przypadających na jednego mieszkańca.

Gdy ogłosiliśmy wyniki przeprowadzonej z wykorzystaniem technologii SAS analizy, według której Perth w Australii okazało się idealnym miejscem do życia, rozgorzała dyskusja. Jest to uśredniony wynik i znalazły się osoby, które nie godziły się na taki wybór i wskazywały zupełnie inne miejsca. Na przykład osoby posiadające dzieci zwracały uwagę na inne aspekty niż single. Ta sytuacja zmotywowała nas do stworzenia „konfiguratora raju na ziemi”, który umożliwia wytypowanie optymalnej lokalizacji na podstawie subiektywnych preferencji użytkownika. Jest to ciekawy i inspirujący przykład wykorzystania zaawansowanych technologii do analizy ogromnych ilości danych, w szczególności nieustrukturyzowanych, pochodzących z otwartych, ogólnodostępnych źródełtłumaczy Kamil Konikiewicz, Analytics Practice Lead, Middle East & Eastern Europe, SAS

Konfigurator raju na ziemi jest dostępny na stronie – http://www.paradise-configurator.com/ Narzędzie to dokonuje analiz i wskazuje prywatny raj na ziemi, wykorzystując systemy SAS Visual Data Mining and Machine Learning oraz SAS Visual Analytics. Więcej informacji o projekcie Paradise Found.

źródło: SAS InstituteAutor |2018-05-29T15:46:41+01:0029 maja 2018 15:23|Kategorie: Newsy, Oprogramowanie, Rynek, Top7|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.