Jesteś tutaj:-, Opinie ekspertów, Rynek, Zdrowie-Zdrowie w chmurze – Polska nie wypada najgorzej

Zdrowie w chmurze – Polska nie wypada najgorzej

Wielka Brytania jest kolebką systemu publicznej służby zdrowia i dla wielu państw wzorem do naśladowania. Jednak pod względem technologicznego zaawansowania pozostaje w tyle. Podczas gdy polska służba zdrowia powoli wdraża e-recepty i e-zwolnienia, tylko niecałe 30 proc. brytyjskich przychodnich i szpitali zaufało nowych technologiom, m.in. chmurom obliczeniowym.

Jak wynika z raportu firmy SolarWinds, aż 79 proc. z tych placówek medycznych, tylko częściowo przeniosło swoje dane do chmur. Co więcej, szefostwo tylko 17 proc. placówek, które wdrożyły cloud computing, wierzy, że inwestycja ta pomoże zaoszczędzić im jakiekolwiek pieniądze. W badaniu irlandzkiego dostawcy oprogramowania dla firm przepytano przedstawicieli ponad 200 jednostek medycznych działających w ramach brytyjskiej służby zdrowia (NHS – National Health Service).

Większość ankietowanych wskazała, że największą barierą utrudniającą adaptację chmury obliczeniowej jest ryzyko związane z bezpieczeństwem danych (61 proc.). Wynik ten jest niejako porażką władz brytyjskiego odpowiednika NFZ. Jeszcze w tym roku oficjalnie zachęcano placówki medyczne do cloudowej migracji. Dyrektor ds. informatyki w NHS Shaun Fletcher twierdził, że to konieczny element rozsądnego zarządzania ryzykiem, który kładzie nacisk na bezpieczeństwo.

– Potwierdza się zasada, że obawy przed chmurą obliczeniową są najsilniejsze w administracji publicznej, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z rynkiem rozwiniętym, czy nie. Dla porównania, w sektorze prywatnym ponad 88 proc. brytyjskich firm wdrożyło cloud computing, dostrzegając w tej technologii bezpieczeństwo i szybki zwrot z inwestycji. W Polsce jest podobnie – zdecydowanie częściej na chmurę decydują się przedsiębiorstwa niż urzędy, choć widoczne jest coraz większe zainteresowanie outsourcingiem. Przełomowa była decyzja o przetwarzaniu Jednolitego Pliku Kontrolnego w chmurze, dzisiaj widać ożywienie także w sektorze ochrony zdrowia – tłumaczy Jakub Bryła z Atmana, lidera rynku data center w Polsce.

W Polsce informatyzacja służby zdrowia trwa już od kilku lat, ale obecny rok może okazać się kluczowy dla cyfrowej reformy. Od lutego lekarze z Siedlec i Skierniewic biorą udział w pilotażu e-recepty. Od lipca obligatoryjne w całym kraju staną się e-zwolnienia, automatycznie przesyłane do ZUS. Dane obu typów dokumentów elektronicznych mają być przechowywane w chmurze. Na 2020 rok zakładane jest uruchomienie wszystkich funkcji hurtowni danych i analiz typu data mining.

– Od cyfryzacji w ochronie zdrowia nie ma ucieczki. Biorąc pod uwagę brak specjalistów na rynku IT, rosnące koszty pracy i skalę cyberzagrożeń, próba zagwarantowania własnymi siłami bezpieczeństwa wrażliwych danych i ciągłego dostępu do danych, staje się karkołomnym zadaniem. Zwłaszcza w kontekście zmian prawnych i nowych regulacji takich jak RODO – przekonuje Jakub Bryła z Atmana.

Wraz z wejściem w życie rozporządzenia RODO placówki medyczne będą musiały zapewnić zgodności stosowanych przez siebie praktyk z nowym prawem. Wraz z pojawieniem się nowych metod zarządzania danymi pacjentów wzrasta jednocześnie zapotrzebowanie na narzędzia umożliwiające elastyczne zarządzania dużym wolumenem wrażliwych danych.

– Warto zauważyć, że decyzja o migracji do chmur nie musi oznaczać rewolucji. Łączenie wirtualnych zasobów z tradycyjną infrastrukturą IT w formie własnych serwerów w kolokacji lub serwerów dedykowanych może stanowić odpowiedź na obawy i kwestie natury prawnej – konkluduje Jakub Bryła z Atmana.

Sektor ochrony zdrowia jest niezwykle interesujący pod względem trwającej informatyzacji. Według IDC to najszybciej rosnący rynek IT spośród wszystkich branż. Do roku 2019 ma on rosnąć w tempie około 5,5% rok do roku.

źródło: AtmanAutor |2018-04-22T08:22:06+02:0022 kwietnia 2018 08:22|Kategorie: Newsy, Opinie ekspertów, Rynek, Zdrowie|Tagi: , , , , , , |2 komentarze

2 komentarze

  1. remember password 10 grudnia 2018 w 07:08 - Odpowiedz

    Must be glad for the given this great article for me it is the very nice way to see remembered passwords in microsoft edge and secure the all data in system to set password.

  2. livedealers.team 5 lipca 2021 w 20:38 - Odpowiedz

    Strategie są na ogół bardziej zaangażowane niż podstawowe zasady gry, więc równie ważne jest przećwiczenie, zanim zdecydujesz się grać na prawdziwe pieniądze – chociaż możesz dość szybko przyswoić zasady, strategie mogą być bardzo złożone, szczególnie strategia, która daje masz optymalną szansę na wygraną. Kiedy już poczujesz się wystarczająco pewnie w swoim stylu gry, nadszedł czas, aby przetestować swoją wiedzę.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.