Jesteś tutaj:-, e-Czytnik, Sprzęt, Testy i opinie, Top7-Test inkBOOK Prime HD – czytnik zmienia czytanie

Test inkBOOK Prime HD – czytnik zmienia czytanie

Pierwszy czytnik e-booków kosztował krocie, a wgrane na niego książki znikały po dwóch miesiącach. Wiele urządzeń, który potrafią wyświetlać tekst może służyć jako e-czytnik, ale tylko niewiele z nich może być nazwane czytnikami e-booków. inkBOOK Prime HD – elegancki gadżet elektroniczny polskiego producenta właśnie trafił do naszych rąk.

20200130 115440

inkBOOK Prime HD

Technologia elektronicznego papieru, podobnie jak idea cyfrowej książki, narodziła się na początku lat 70-tych. Michael S. Hart, w ramach Projektu Gutenberg, stworzył pierwszego e-booka – cyfrową wersję Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Nad pierwowzorem e-papieru pracowała wtedy firma Xerox, licząc na to, że zrewolucjonizuje on monitory komputerowe. O niewielkich urządzeniach, które byłyby w stanie zastąpić papierowe książki, marzyli wtedy nie naukowcy, ale pisarze i twórcy filmów science-fiction. Dopiero trzy dekady później, w 2004 roku, udało się połączyć mobilność, e-papier i cyfrowe książki w jeden wątek. Tak powstał pierwszy czytnik e-booków. Nazywał się LIBRIé i trafił do sprzedaży pod marką Sony. Dostępny był jedynie w Japonii, a stworzony dla niego mechanizm ochrony praw autorskich (DRM) sprawiał, że zakupione na niego e-booki w formacie BBeB miały swoisty termin ważności. Po 60 dniach były automatycznie usuwane z e-czytnika, co dziś kojarzyć się może z autodestrukcją dokumentów znaną z powieści szpiegowskich. Od debiutu Sony LIBRIé czytniki e-booków przeszły daleką drogę. Zmieniło się również podejście wydawców do samych cyfrowych książek. Ostrą konkurencję stanowią dla e-czytników tablety (głównie iPady i urządzenia z systemem Android), do których dostosowują swoją ofertę wszystkie rodzime księgarnie internetowe. Czy warto zainteresować się elektroniczną książką? Postanowiłem przejrzeć ofertę firmy Arta Tech i zaprezentować jedną z pozycje, z bogatej oferty tego producenta inkBook Prime HD.

20200201 170136

inkBOOK Prime HD

Czym jest czytnik e-booków?

Czytnik e-booków, to urządzenie dedykowane do czytania cyfrowych książek. Prawdziwy czytnik musi spełniać najważniejsze wymagania:

 • Ekran w technologii e-papieru firmy E Ink. Zapewnia najlepsze doświadczenia z czytania (zbliżone do czytania książki papierowej).
 • Otwiera najbardziej popularne formaty e-książek tj. EPUB (międzynarodowy standard), PDF, MOBI oraz inne (np. pliki Microsoft Word).
 • Wspiera zabezpieczone książki (System zabezpieczeń DRM firmy Adobe o nazwie ADEPT).

To są najważniejsze 3 punkty, które każdy czytnik e-booków musi spełniać. Testowany czytnik, mimo że nie spełnienia marzeń o książce idealnej, jednak daje sporo radości z obcowania z książką.

Wygodny dla seniorów, przyjazny dla juniorów, możemy go używać przy każdej pogodzie. Pozwala nosić przy sobie kilkaset książek, tych, które zawsze chcemy mieć pod ręką.  Dzięki zastosowaniu w nim odpowiednio dostosowanego systemu Android, urządzenie obsługuje wszelkie formaty e-książek i dokumentów oraz ogromną liczbę najróżniejszych serwisów i sklepów z elektroniczną literaturą.

20200207 081336

20200207 081336

Czytnik działa dzięki systemowi operacyjnemu inkBOOK OS (kompatybilny z Android 4.2 Jelly Bean), mamy, więc też możliwość instalowania na nim różnych aplikacji. O stabilną pracę dba czterordzeniowy procesor, oparty o architekturę Cortex A9 z zegarem 1.6 GHz wspomagany przez 512 MB pamięci RAM. Nieujawniony z nazwy procesor zapewnia całkiem komfortowe działanie. Czytnik może nie jest demonem szybkości, przyzwyczajeni do szybkich procesorów stosowanych, chociażby w smartfonach, możemy trochę czuć się zawiedzeni wolnym działaniem e-czytnika. Na każdą reakcję musimy jednak trochę poczekać i to warto brać pod uwagę kupując takie urządzenie. Czytając e-książkę nie potrzebujemy szybkości, a stabilności działania. Za to otrzymujemy bardzo dobrze wykonany sprzęt, sprawdzający się w podczas długich podróży. Urządzenie posiada wbudowany dysk o pojemności 8 GB, który pomieści ok. 3000 e-bookówa. Mamy też możliwość zainstalowania zewnętrznej karty pamięci o pojemności do 32GB Micro SD/Micro SDHC. Obsługiwane formaty: tekst (EPUB i PDF (reflow) z Adobe DRM (ADEPT), MOBI (bez DRM), TXT, FB2, HTML, RTF.

Jak wcześniej napisałem urządzenie do czytania cyfrowych książek musi zapewniać jak najlepszy komfort czytania (zbliżony do czytania książki papierowej). Dlatego czytnik inkBook Prime HD zaprojektowano tak, aby użytkownik mógł całkowicie skupić się na lekturze i nie męczył przy tym wzroku. Mamy tutaj 6-calowy dotykowy ekran E-Ink Carta z technologią Rapid Refresh o rozdzielczości HD, 300 dpi. Dodatkowo, obecne jest doświetlenie o regulowanej barwie. Dostosowanie jasności i kolorystyki ekranu do własnych preferencji zapewnia nam jeszcze większy komfort i przyjemność z czytania. Warto też dodać, że czytelność wyświetlanego tekstu jest tak samo dostępna w pełnym słońcu, w pochmurny czy deszczowy dzień jak i po zmierzchu. Całość daje złudzenie czytania prawdziwej książki, które nie męczy oczu – nasze zmysły odbierają ten obraz jak zwykłą książkę. Obraz wygląda identycznie niezależnie od kąta patrzenia czy oświetlenia, nie ulega także zakłóceniom przy dotykaniu wyświetlacza.

Testowany czytnik firmy Arta Tech oferuje bardzo praktyczny dla użytkowników design. Model Kieszonkowe rozmiary (159 × 114 × 9 mm), oraz niewielka waga, wynosząca niecałe 168 g sprawiają, że urządzenie sprawdza się jako funkcjonalny sprzęt mobilny. Zaś plastikowa obudowa pokryta gumowym tworzywem sprawia, że czytnik wygodnie leży w dłoni i się nie ślizga. Tak to urządzenie, bez dwóch zdań należy do tych, które zawsze chętnie będziemy zawsze mieć przy sobie.

Pod ekranem producent umieścił dotykowy dwukolorowy przycisk (podświetlany na zielony przy dotyku oraz czerwony podczas ładowania). Przycisk Powrotu pozwala wyjść z bieżącego widoku, powrócić do poprzedniego katalogu, lub do ekranu głównego. Czytnik ma też programowalne przyciski (po dwa na każdym boku) – dzięki temu możemy przerzucać elektroniczne strony tak, jak nam to wygodnie.  Oczywiście możemy je skonfigurować w ustawieniach według własnych preferencji.  Spód czytnika to gniazda – microUSB i na karty microSD. Z tyłu zaś znajdziemy przycisk „Power”, aby włączyć/wyłączyć urządzenie. Korzystanie z niego jednak wymaga przyzwyczajenia, jest głęboko usadowiony i trudno wyczuwalny. Sam ekran podzielony jest na trzy „niewidoczne” kolumny. Dotknięcie lewej pozwala wrócić do poprzedniej strony. Dotknięcie środkowej prowadzi do głównego menu i/lub z niego wychodzi. Dotknięcie prawej pozwala przejść do następnej strony.

Dobrze dopracowany czytnik powinien nam pozwolić na bardzo długi obcowania z cyfrową książką. Producent obiecuje, że wbudowana bateria 2000 mAh Li-ION Polymer z powodzeniem wystarczy na kilka tygodni czytania książek. A jak jest w rzeczywistości? Podczas tygodnia używania czytnika baterię musiałem ładować dwa razy.  Co prawda, bardzo intensywnego używania, ale jednak byłem lekko rozczarowany. Na dwutygodniowy wyjazd pod namioty, gdy mamy pecha i zastaniemy deszczową pogodę, warto zabrać ze sobą powerbank.

Najważniejsza właściwość e-readera to prostota użytkowania. Po uruchomieniu urządzenia otwiera się ekran powitalny, a następnie jesteśmy zapraszani do konfiguracji oraz aktualizacji oprogramowania, jeżeli jest ona dostępna. Pasek stanu (u góry głównego ekranu, jak w tradycyjnym Androidzie) daje nam dostęp do opcji ekranu, funkcji łączności itp. Menu główne zawiera Zakładki Biblioteka, Aplikacje, Feedbooks, Pliki i Internet oraz Foldery: Aktualnie czytane, ostatnio czytane ostatnio dodane.  Pliki powinny być przechowywane w odpowiednich folderach; w przeciwnym wypadku nie będą one rozpoznane przez urządzenie.

Po odpowiednim skonfigurowaniu możemy za pośrednictwem sieci domowej lub hot-spotu wejść do Internetu. Kliknięcie ikonki Browser (przeglądarki internetowej) spowoduje to automatyczne uruchomienie ustawionej strony domowej na przykład TECHNOSenior i mieć wszędzie dostęp do potrzebnych nam informacji. Warto przy tym zaznaczyć, że wszelka zawartość jest bardzo czytelna nawet w silnym słońcu. Niestety prędkość jej działania nie jest zadowalająca. Dostępne aplikacje pozwalają nam rozbudować nasz czytnik o swoją bibliotekę e-książek.  Do każdego modelu czytnika Arta Tech dodawane są bezpłatne e-książki. Dodatkowo mamy zniżki na wszystkie ebooki w księgarni inkBOOKS. Możemy korzystać z abonamentów takich jak Legimi. Dzięki aplikacji freebooks masz darmowy dostęp do tysięcy e-booków z całego świata takich jak: Wolne Lektury, Project Guttenberg czy Feedbooks.  W menu ustawienia możemy skonfigurować min. ustawienia czcionki, daty i czasu, włączyć automatyczny obrót ekranu, czy przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych.

Podsumowanie

Testowany przez nas model – inkBook Prime HD jest zdecydowanie jednym z najbardziej wszechstronnych czytników książek elektronicznych na rynku. Jeżeli ktoś stawia na komfort i funkcjonalność, to testowany czytnik jest dobrą propozycją dla wszystkich nowoczesnych miłośników książek. Lekkie i poręczne urządzenie umożliwia czytanie na plaży lub w łóżku, tam gdzie nam jest wygodnie. Zastosowanie modułu Wi-Fi daje nam pewność, że urządzenie sprawdza się także, jako funkcjonalny sprzęt mobilny. Ja delikatnie zawiodłem się na baterii – ogniwo powinno być trochę większe, aby zapewnić dłuższy czas pracy czytnika na jednym ładowaniu. Czy dyskwalifikuje to InkBOOKA?, moim zdaniem nie…chyba nikt nie przeznacza całych wakacji na czytanie nawet najciekawszych książek 🙂

inkBOOK Prime HD jest świetny, a jego cena nie straszy, kupimy go już za ok. 500 zł. W mojej podróżnej torbie już znalazł swoje zaszczytne miejsce.

TECHNOSenior

Specyfikacja techniczna:

 • Ekran: 6 cali HD E Ink Carta (EPD; 16-odcieni szarości) z technologią Rapid Refresh, ekran dotykowy (pojemnościowy), doświetlenie ekranu, rozdzielczość 300 ppi.
 • Bateria: 2000 mAh Li-ION Polymer
 • Wymiary: 159 × 114 × 9 mm
 • Waga: 168 g
 • Procesor: Quad-Core Cortex A9 up to 1.6 GHz
 • Pamięć RAM: 512 MB
 • Pamięć wewnętrzna dyskowa: 8 GB (część zajęta przez pliki systemowe)
 • Dodatkowe cechy: automatyczne usypianie/wybudzanie
 • Łączność: Wi-Fi (802.11b/g/n), Bluetooth, micro-USB 2.0, microSD port (do 32 GB)
 • System operacyjny: inkBOOK OS (kompatybilny z Android 4.2.2)
 • Język menu: polski, angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, rumuński i czeski
 • Zainstalowane aplikacje: Biblioteka (Książki), Przeglądarka internetowa, Drive, Księgarnia inkBOOKS, News Reader, darmowe aplikacje w inkBOOK Apps
 • Wsparcie dla systemów: Windows, Linux, MacOS
 • Wspierane formaty: EPUB i PDF (reflow) z Adobe DRM (ADEPT), MOBI (bez DRM), TXT, FB2, HTML, RTF.


Autor |2020-03-09T14:06:26+02:006 marca 2020 15:59|Kategorie: Artykuły, e-Czytnik, Sprzęt, Testy i opinie, Top7|Tagi: |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.