Jesteś tutaj:-, Bezpieczeństwo, Nawigacja, Nawigacje, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie, Top7-Test Navitel MR250 NV – wideorejestrator w lusterku wstecznym

Test Navitel MR250 NV – wideorejestrator w lusterku wstecznym

Wideorejestratory stają się coraz bardziej popularnymi urządzeniami, można powiedzieć, że wręcz niezbędnym elementem wyposażenia auta. Niestety minusem tego rozwiązania jest to, że montujemy dodatkowe urządzenie na przedniej szybie. Problemu nie ma jeśli mamy tylko wideorejestrator. Gorzej, jeśli dochodzi do tego nawigacja, uchwyt na telefon – krótko mówiąc będziemy znacznie rozproszeni podczas jazdy. Firma NAVITEL, dostawca wiodących rozwiązań na rynku elektroniki samochodowej, zachęca do zakupu wideorejestrator  MR250 NV. Urządzenie to spełnia jednocześnie funkcję lusterka wstecznego oraz kamery samochodowej, które wyposażono w sensor optyczny z obsługą night vision.

Lusterko montowane jest, jako nakładka na rozwiązanie fabryczne, a płaski i kompaktowy kształt zapewnia, że urządzenie nie zajmuje dużo przestrzeni i nie rzuca się w oczy jako dodatkowe akcesorium. Dzięki temu pozwala zaoszczędzić miejsce w samochodzie.

Wyświetlacz umiejscowiony jest za szkłem lusterka i staje się widoczny dopiero po włączeniu odtwarzania lub przy wejściu w opcje kamery. Kamera samochodowa rejestruje pokonywaną trasę w dzień jak i w nocy. Nagrania można wykorzystać także, jako dowód w spornych sytuacjach. Navitel MR250 NV może być stosowane, jako wideorejestrator i aparat fotograficzny. Pod względem wyglądu wideorejestrator do złudzenia przypomina typowe lusterko, jednak producent na tylnej części obudowy umieścił obiektyw kamery, a pod zwierciadłem wyświetlacz LCD. Sprawdźmy, czy takie rozwiązanie jest wygodne.

Specyfikacja:

 • Wyświetlacz IPS: 5″, rozdzielczość 854 х 480 pikseli
 • Wideorejestrator:
  • Sensor: SC2363 (night vision)
  • Rozdzielczość wideo: 1920х1080 FullHD (30 fps)
  • Kąt nagrywania: 160°
  • Rodzaj soczewki: 4-warstwowe szkło
  • Format wideo: MOV
  • Format zdjęć: JPG
  • Długość nagrań wideo: 1/3/5 min
  • Nagrywanie w pętli, nadpisywanie nagrań
 • Kamera cofania:
  • Rozdzielczość wideo: 656х492 (30 fps)
  • Rozdzielczość zdjęć: 1962х1482
  • Kąt nagrywania: 85°
  • Sposób montażu: na tylnej szybie, przy rejestracji
  • Podłączenie do świateł hamowania przy przełączaniu na bieg wsteczny: tak
  • Stopień ochrony: IP 65
  • Obrót urządzenia: 180°
  • Wymiary: 23х23х23 mm
  • Wyświetl obraz z kamery tylnej na ekran DVR po włączeniu biegu wstecznego: tak
  • Pomocnicze linie parkowania: tak
 • Cechy: Auto-Start, G-sensor, Tryb parkingowy
 • Procesor: MStar MSC8328
 • Mini USB
 • Obsługa kart microSD do 64 GB
 • Liczba kamer: 2
 • Rodzaj obudowy: metalowa obudowa
 • Sposób montażu: montowane na lusterku wstecznym za pomocą gumek
 • Głośnik, Mikrofon
 • Zasilanie (12-24 V 1.5 A)
 • USB 2.0 DC5 В 1.5 A
 • Bateria: Li-Pol, 400 mAh 3.7 V
 • Kolor: szary
 • Wymiary: 310 х 86 х 39 mm
 • Waga: 258 g
 • Dodatkowa licencja nawigacyjna: mapa Europy, Białorusi, Kazachstanu, Rosji, Ukrainy (licencja na 12 miesięcy)

Pudełko zawiera wideorejestrator NAVITEL MR250 NV, kamerę cofania, ładowarkę samochodową 12/24 V, kabel wideo do kamery cofania, kabel USB, śrubki do instalacji kamery cofania (2 sztuki), naklejki 3M do montażu kamery cofania (2 sztuki), klipsy mocujące wideorejestrator (4 sztuki), ściereczkę z mikrofibry oraz trochę „makulatury”. Dodatkowo producent dorzuca 12-miesięczną licencję nawigacyjną: mapa Europy, Białorusi, Kazachstanu, Rosji, Ukrainy.  Klucz licencyjny można aktywować na jednym smartfonie lub tablecie z systemem Android/Windows Phone. Dodatkowy plus, to dwa komplety gumek montażowych w zestawie – tak na wszelki wypadek, gdyby uległy zniszczeniu.

Instalacja przedniej kamery

Navitel MR250 NV montujemy za pomocą dwóch elastycznych gumek dostarczonych w zestawie z rejestratorem. Uniwersalny sposób montażu sprawia, że zamontowanie rejestratora jest możliwe praktycznie na każdym fabrycznym lusterku. Nie potrzebne są żądane narzędzia. Górna i dolna krawędź zostały wyposażone w specjalne zaczepy, na których mocujemy gumki w taki sposób, że obejmują one stare lusterko. Lusterko MR250 NV idealnie wtapia się w wnętrze auta – nikt nie zauważy, że to właśnie rejestrator, a lusterko.

Przewód zasilający montujemy na górnej krawędzi – tam umieszczono gniazdo USB. Kabel ma długość 3 metry. Łatwo go poprowadzić za podsufitką, tak by montaż był estetyczny i zwisający przewód nie rozpraszał kierowcy. Sprzęt zasilany jest z akumulatora samochodowego. Automatyczne rozpoczęcie nagrywania następuje natychmiast po podłączeniu zasilania, oraz automatycznie się wyłączy po wyłączeniu zapłonu (z kilkusekundowym opóźnieniem). W trakcie ciągłego nagrywania (domyślnie), można je zatrzymać ręcznie, naciskając przycisk OK. Naciśnięcie (ok. 3s) przycisku Menu w trakcie nagrywania spowoduje zrobienie zdjęcia. Żeby przejść do odtwarzania nagranych plików, wystarczy po zatrzymaniu nagrywania nacisnąć (ok. 1s) przycisk Menu.

MR250 NV układ

Navitel MR250 NV

Wideorejestrator ukryty w urządzeniu obsługiwany jest za pomocą czytelnie opisanych przycisków, które umieszczono na dolnej krawędzi. Za ich pomocą włączamy rejestrator, wywołujemy menu, nawigujemy po nim oraz oczywiście uruchamiamy lub zatrzymujemy nagrywanie. Przyciski są łatwo dostępne i reagują nawet na lekkie naciśnięcie, dzięki czemu podczas jazdy (nie polecamy) możemy komfortowo je obsługiwać. Ważne, że ich obsługa nie powoduje przypadkowej zmiany położenia lusterka. Producent przewidział też możliwość wprowadzenia ustawień fabrycznych – służy do tego przycisk Reset. Obok przycisków znajduje się gniazdo kart pamięci. Materiał z kamery gromadzony jest na karcie pamięci micro SD o pojemności do 128 GB.

Kamera samochodowa Navitel MR250 NV posiada wyświetlacz LCD, o przekątnej 5 cali wbudowany pod powierzchnią lustra, na którym widoczny jest bezpośredni podgląd z obiektywu kamery. Przy wyłączonym ekranie jego powierzchnia jest w 100% lustrem. Dzięki zastosowanej powłoce antyodblaskowej, lusterko nie jest uciążliwe w użytkowaniu podczas jazdy w ciemności. Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja w świetle dziennym, gdy w lustrze odbija się tylna szyba. Trzeba się też przyzwyczaić do podwójnego obrazu – z rejestratora oraz odbitego obrazu z tyłu pojazdu. Dla bezpieczeństwa w razie braku aktywności zostanie on automatycznie wygaszony nie powodując rozproszenia kierowcy. Dodatkowym atutem, który powinien przekonać klientów do zakupu urządzenia jest to, iż urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze. Menu, dzięki któremu niemu możemy obsługiwać wideorejestrator dostępne jest w polskim języku. Ustawień jest całkiem sporo. Korzystając z dostępnych tam opcji możemy ustawić takie parametry, jak m.in. rozdzielczość wideo, jakość wideo, długość klipu wideo, nagrywanie w pętli, sygnały dźwiękowe, systemowej daty i godziny, automatyczne wyłączanie LCD, czy ustawień Trybu parkingowego, oraz ustawień trybu tylnej kamery itp.

MR250 NV tylna kamera

MR250 NV tylna kamera

Za pomocą kamery cofania można uzyskać obraz o wysokiej rozdzielczości pokazujący, co dzieje się za samochodem w celu np. bezpiecznego parkowania pojazdu. Technologia podwójnego zapisu umożliwa nagrywanie zarówno z przodu, jak i tyłu pojazdu na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Aby przełączyć się między plikami z przedniej/tylnej kamery wystarczy wcisnąć OK na 3 sekundy. Litera F lub R w nazwie pliku oznacza, czy pochodzi on z przedniej (F) lub tylnej (R) kamery.

 Instalacja tylnej kamery

 Istnieją dwie możliwości użycia kamery cofania. Tylna kamera jest wodoodporna (standard IP65).

Opcja 1. Montaż dla uzyskania widoku z tyłu samochodu. Instalujemy kamerę na tylnej szybie przy użyciu naklejki (w moim przypadku, do instalacji kamery musiałem użyć śrubek), umieść przewód w podsufitce, a następnie podłączyć go do portu kamery cofania.

Opcja 2. Połączenie DVR i tylnej kamery dla uzyskania widoku z tyłu podczas parkowania.

Instalujemy kamerę na tylnej szybie samochodu lub na zewnątrz, nad ramką tablicy

rejestracyjnej. W tym przypadku wymagane jest użycie zasilania +12 V. Umożliwi to urządzeniu na automatyczne przełączanie obrazu z przodu na tylną kamerę w trybie parkowania. Wideorejestrator wyświetla wówczas jedynie widok z tylnej kamery z nałożonymi pomocnicze linie parkowania. Kiedy zostanie włączony i prawidłowo podłączony bieg wsteczny, na ekranie urządzenia pojawi się obraz z tylnej kamery i tym samym kamera zakończy nagrywanie z kamery przedniej i zacznie nagrywać obraz z kamery tylnej.

W Navitel MR250 NV wykorzystano czterowarstwowy szklany obiektyw z sensorem SC2363 (night vision). Kamera nagrywa filmy w rozdzielczości 1080 FHD (1920x1080P@30fps). Kąt widzenia obiektywu to w pełni wystarczające 160°. W efekcie mamy płynny i wyraźny oraz bogaty w szczegóły obraz (wystarczająca do odczytania nr. rejestracyjnych pojazdu jadącego bezpośrednio przed nami), zarówno w dzień, jak i w nocy. Nagrywanie możemy ustawić w dwóch trybach – ciągłym oraz ręcznym.

Przykłady filmów:

Wbudowany G-sensor automatycznie zabezpieczy przed nadpisaniem ważne nagrania w razie wykrycia kolizji, gwałtownego hamowania itp. Funkcja zapisu w pętli automatycznie nadpisze najstarsze nagrania na karcie pamięci. Nagrywanie cykliczne pozwala ustawić długość nagrywanych pojedynczych materiałów wideo. Najdłuższy odcinek czasowy, jaki możemy ustawić, to 5 minut. Pliki zapisywane są w formacie MOV – 5-minutowy klip zajmuje około 600 MB. Warto zwrócić uwagę, że system zarządzający rejestratorem zapisuje pliki w dwóch katalogach: Normal i Event. W pierwszym przechowywane są filmy zapisywane podczas pracy w trybie ciągłym, natomiast w drugim te, które są rejestrowane w trybie awaryjnym. Rejestrator jazdy spełnia także funkcję prostego aparatu fotograficznego. Funkcja ta przyda się do stworzenia dodatkowej dokumentacji fotograficznej dla ubezpieczyciela lub sądu w razie kolizji czy innego zdarzenia drogowego.

Podsumowanie:

Wideorejestratory stały się bardzo popularne w naszym kraju. Pozwalają one przez cały czas nagrywać trasę naszego samochodu i w razie wypadku mogą posłużyć za dowód w sprawie. Muszę przyznać, że pomysł wideorejestratora w formie lusterka wewnętrznego spodobał mi się. Łatwy i bezinwazyjny montaż modelu na fabrycznym lusterku wstecznym oraz zasilanie z gniazda zapalniczki zapewnia kompatybilność z niemal każdym samochodem. DVR znajdujący się w lusterku jest całkowicie dyskretny i nie przeszkadza w prowadzeniu pojazdu, właśnie ze względu na swoje umiejscowienie. Urządzenie spełnia wszystkie funkcje lusterka samochodowego o znacznie większym rozmiarze i kącie widzenia od typowych lusterek samochodowych. Technologia podwójnego zapisu umożliwia kierowcy nagrywanie filmów zarówno z przodu, jak i tyłu pojazdu na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Zapętlona rejestracja wideo zapewnia bezobsługowe działanie urządzenia. Wbudowana bateria o pojemności 300 mAh umożliwi korzystanie z trybu fotograficznego lub odtwarzania zarejestrowanego materiału. Navitel MR250 NV możecie zarejestrować istotne zdarzenie, z satysfakcjonującą jakością nagrań w dzień. W przypadku nocnej jazdy odczytanie danych z tablicy rejestracyjnej jest to możliwe tylko wtedy, gdy jedziecie blisko poprzedzającego Was auta. A to też nie zawsze jest takie oczywiste jak mogłoby się wydawać. Jeśli nie jesteście fanami oblepiania szyby auta uchwytami z urządzeniami przydatnymi w podróży, to recenzowany zestaw może być dla Was ciekawą alternatywą. Sprzęt jest dostępny na polskim rynku od 379 zł.

TECHNOSeniorAutor |2019-07-22T09:20:09+01:0022 lipca 2019 09:18|Kategorie: Artykuły, Bezpieczeństwo, Nawigacja, Nawigacje, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie, Top7|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.