Widać, że TP-Link, przy projektowaniu  Neffos C9 inspirował się solidnymi, dużo droższymi smartfonami. Obudowa wykonana z dobrej jakości plastiku wygląda efektownie i sprawia wrażenie bardzo solidnej. Wykończenie i spasowanie poszczególnych elementów obudowy, jest dokładne. Nic nie trzeszczy, ani nie ugina się pod ciężarem dłoni. Model C9 może pochwalić się pełnoekranowym, 5,99-calowym wyświetlaczem typu Full-View o proporcjach 18:9. Taka konfiguracja gwarantuje zagęszczenie pikseli na poziomie 269 ppi. Smukła ramka wraz z zakrzywionym szkłem 2,5D, daje nam większe poczucie przestrzeni. Boczna ramka otaczająca wyświetlacz (ekran zajmuje 76.41% przedniego panelu) jest stosunkowo wąska, co w połączeniu z zakrzywioną tylną częścią obudowy sprawia, że wygodnie korzysta się z niego jedną dłonią. Odwzorowanie kolorów i ostrość czcionek stoi na dobrym poziomie. Kąty widzenia są przyzwoite. Dodatkowo, dzięki współczynnikowi kontrastu 1200:1 oraz jasności na poziomie 400 nitów, pozwala na oglądanie filmów także w jasnych pomieszczeniach i w naturalnym świetle dziennym. Bezproblemowo używa się ten telefon  podczas przeglądania ulubionych stron internetowych, czy też czytania książek elektronicznych. Zastosowany panel dotykowy obsługuje multitouch i jest odpowiednio czuły. Nie zdarzało mi się, żebym musiał powtórzyć polecenie, aby smartfon zareagował na dotyk. Warto zwrócić uwagę na przydatne, na co dzień funkcje ekranu takie jak możliwość obsługi w rękawiczkach, wybudzanie podwójnym kliknięciem i sterowanie aplikacjami za pomocą prostych gestów. Zastosowany przez producenta materiał jest miły w dotyku, a do tego nie zbiera on zbytnio odciski palców. Podsumowując, ten wątek stwierdzam, że TP-LINK swój flagowy telefon zaprojektował i wykonał bardzo poprawnie.

Znad ekranu patrzy na nas oko kamerki do wideorozmów o rozdzielczości 8 MP oraz czujniki (natężenia światła i zbliżeniowy). Frontową kamerkę, typu Softlight powinni docenić miłośnicy popularnych Selfie. Pozwoli nam ona, nawet w gorszych warunkach oświetleniowych zrobić dobre zdjęcia. 10-stopniowa funkcja upiększania w czasie rzeczywistym pomoże w zrobieniu fajnego ujęcia naszej twarzy – ukryje niedoskonałości, podkreśli naturalne cechy i wygładzi tonację skóry, a szerokokątny obiektyw o polu widzenia 84 stopnie obejmie również całą grupę znajomych. Dodatkowy filtr niebieskiego światła sprawia, że kolory na zdjęciach zachowają swoją naturalną głębię.  Pod metalową siatką umieszczono głośnik, który w trakcie rozmów spisywał się bez zarzutu. Jakość rozmów przeprowadzanych przez telefon jest zadowalająca. Nie mieliśmy za to problemów z przerywaniem połączeń lub zanikającym sygnałem (chyba, że zależało to od otaczającej nas infrastruktury). Nie powinniśmy też narzekać na jakość dźwięku, był zaskakująco przyjemny. Nie zabrakło też diody powiadomień.

Przyciski regulacji głośności i włączania telefonu znajdują się na lewej krawędzi urządzenie.  Są one dobrze wyczuwalne, podnoszą komfort obsługi telefonu. Lewa krawędź smartfona wyposażona jest w  szufladkę. Smartfon obsługuje dwie karty SIM w technologii Dual Nano SIM Cards (Dual SIM Dual Standby), a trzeci dodatkowy slot umożliwia zwiększenie pamięci zewnętrznej do 128GB za pomocą karty microSD.

U góry znajdziemy wyłącznie standardowe gniazdo słuchawkowe – audio jack 3,5 mm. Na dolnej krawędzi umieszczono port microUSB 2.0, ze wsparciem OTG oraz mikrofon.

Plecki smartfona prezentują się atrakcyjnie i elegancko. Tylny panel jest matowy i nie zbiera śladów naszych palców, przynajmniej w testowanej srebrnej wersji. W górnej jej części producent umieścił w lekko wystającym, ale delikatnie schowany w pierścieniu, oczko aparatu o rozdzielczości 16 MP, z diodą doświetlającą LED. Nowy Neffos C9 to nie tylko przyjemność, ale także komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Smartfon wyposażony jest w odporny na wodę i tłuszcz czytnik linii papilarnych. Odpowiedzialna za przechowywanie odcisków palców ścieżka TrustZone gwarantuje zabezpieczenie. Dodatkowo, dla wygody użytkowników, czytnik umożliwia nie tylko sprawne odblokowanie ekranu, ale także zabezpieczenie dostępu do wybranych aplikacji. Szybko działająca aplikacja Face Unlock, oparta na najnowszej technologii sztucznej inteligencji, weryfikuje obraz użytkownika bardzo dokładnie skanując 106 kluczowych szczegółów twarzy.