Jesteś tutaj:-, Sprzęt, Sprzęt sieciowy, Testy i opinie, Top7-Test TP-Link Archer C5400 – sieciowy „kombajn”

Test TP-Link Archer C5400 – sieciowy „kombajn”

Dzięki transmisji o prędkości 2167Mb/s w pasmach 5GHz-1 & 5GHz-2  oraz transmisji o prędkości 1000Mb/s w tradycyjnym paśmie 2.4GHz mamy do dyspozycji 5334Mb/s maksymalnej łącznej przepustowości dla strumieniowych transmisji wideo w jakości HD, gier online i innych wymagających zastosowań biurowych lub domowych. Dodatkowo router posiada technologię Smart Connect, która automatycznie wybiera najlepsze pasmo dla każdego z urządzeń. Dzięki technologii MU-MIMO, Archer C5400 wysyła pakiety danych do czterech urządzeń w tym samym czasie, co zwiększa wydajność komunikacji. Archer C5400 wykrywa ruch sieciowy z gier i nadaje mu najwyższy priorytet. Zaawansowani gracze mogą dzięki temu osiągać taktyczną przewagę i grać bez lagów. Natomiast mniej wymagający domownicy docenią np. streamowanie filmów w rozdzielczości 4K, bez żadnych przeszkód. Innym rozwiązaniem pozwalającym optymalizować wydajność WiFi jest Airtime Fairness. Działanie tej technologii polega na promowaniu wydajniejszych użytkowników bezprzewodowych, którzy są w stanie przesłać większą ilość danych w żądanym przedziale czasu.  Router radzi sobie równie dobrze, na małych, jak i na dużych odległościach. Generalnie zasięg routera jest na tyle duży, że z powodzeniem obsłużymy 200 m dom i jeszcze zostanie, coś na zasięg w ogrodzie. Router nie umożliwia pracy w odległości większej niż około 120 m (w terenie bez przeszkód.

Wydajność routera Archer C5400 stoi na wysokim poziomie. Router bardzo dobrze radzi sobie ze starszymi kartami typu „n” z prędkością transferu wyższą o około 7-15 Mb/s niż wcześniejsze modele. Jeszcze lepiej jest, kiedy nasz nowy router współpracuje z kartami pracującymi w standardzie „ac”. Jeden problem, aby skorzystać z dużych prędkości WiFi tego modelu potrzeba dedykowanej karty, np., z karty sieciowej TP-Linka. Widać to szczególnie wtedy, kiedy wybieramy połączenie 5,0 GHz. Warto przy tym wspomnieć, że z widocznością tego dodatkowego pasma niektóre karty sieciowe mogą mieć problemy.

Test przebiegał identycznie, jak w przypadku innych routerów testów. Zestaw testowy składał się z laptopa Della inspiron 17R, z podłączoną kartą Archer T4U oraz router, z podłączonym dyskiem USB. Otrzymane wyniki były nad wymiar satysfakcjonujące. Dodam, że podczas testów, do gniazda LAN routera, podpięty był na stałe telewizor oraz bezprzewodowo dwa laptopy i „od dzwona” kilka testowanych właśnie smartfonów. Nie zaobserwowałem w tym czasie żadnych problemów, a router przez całe dwa tygodnie testów spisywał się stabilnie.

Oczywiście w praktyce wyniki uzależnione są m.in. od sprzętu, na jakim przeprowadzamy pomiary, odległości od routera czy przeszkód (np. ściany), jakie znajdują się pomiędzy routerem, a komputerem. Jak wcześniej pisałem, testowałem go z kartą sieciową Acher T4U, podłączonej do portu USB 3.0 w laptopie. Karta obsługuje połączenia bezprzewodowe w standardzie 802.11ac o prędkości 867Mb/s w paśmie 5GHz lub prędkości 300Mb/s w tradycyjnym paśmie 2.4GHz. Karta pozwoli nam na korzystanie z szybkiej sieci w standardzie AC także na starszych komputerach, nie wyposażonych fabrycznie w adapter Wi-Fi pracujący w paśmie 5GHz. W zestawie dołączony jest przedłużacz USB 3.0 o długości 1m, umożliwiający podłączenie urządzenia i umieszczenie go w dogodnym położeniu.

 

Przykładowe średnie wyniki dla Archer C5400:

  • częstotliwości Wi-Fi 802.11n 2,4 GHz – 0,5m / 10 m (ściana)

26.1 MB/s / 9.1 MB/s

  • częstotliwości Wi-Fi 802.11n 5 GHz – 0,5m / 10 m (ściana)

54.7 MB/s / 32.7 MB/s

  • częstotliwości Wi-Fi 802.11ac – 0,5m / 10 m (ściana)

107.6 MB/s / 67.3 Mbit/s

  • USB 3.0 w routerze dysk USB – 5 m w trybie 802.11 n (2,4GHz)

Download – Uplink: 17.7 MB/s – 4.7 MB/s

  • USB 2.0 – 5 m w trybie 802.11 ac (5GHz)

Download – Uplink: 64,9 MB/s – 27.4 MB/s

Podsumowanie

Router TP-Link Archer C5400 jest urządzeniem wartym uwagi dla użytkowników szukających funkcjonalnego i nowoczesnego routera, który zagwarantuje bezpieczne i bezproblemowe korzystanie z internetu w domu lub małym biurze. Zastosowanie mocnych podzespołów zapewnia najwyższą wydajność routera. Skutkuje to stabilnym połączeniem internetowym. Dostęp do Internetu możliwy jest dla wielu urządzeń takich jak komputery, smartfony, tablety czy telewizory za sprawą mocnego chipsetu i pamięci RAM. Jego stabilność będą mogli docenić Użytkownicy, którzy grają w gry on-line, czy zajmują się streamingiem wideo. A Dzięki wysokiej wydajności, sprawdzi się on nawet w bardzo rozbudowanych sieciach komputerowych. Niestety, ma to też pewną wadą. Cena, za jakość tutaj trzeba nieraz dość słono zapłacić. Ale za to otrzymujemy produkty doskonałe, daleko przewyższające jakością szeroką konkurencję. Powiem tylko, za router, który ma wszystko warto wydać ok. 1100 zł. Urządzenie to otrzymuje także naszą rekomendację. Za wszystkie plusy i wrażenia jakie robi, w pełni na to zasługuje.

TECHNOSenior

Polecany Produkt

Polecany ProduktAutor |2019-02-17T10:41:27+02:0017 lutego 2019 10:41|Kategorie: Artykuły, Sprzęt, Sprzęt sieciowy, Testy i opinie, Top7|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.