Flagowy Xiaomi, w kolorze przeźroczysty tytan (Transparent Titan) urzeka od zaraz po wyjęciu z pudełka ekstrawaganckim designem. Mając wizję przyjaźni z użytkownikami i bycia „najfajniejszą firmą” w sercach użytkowników, Xiaomi jest zaangażowane w ciągłe innowacje z nienachalnym naciskiem na jakość oraz wydajność. Firma bezustannie buduje niesamowite produkty po uczciwych cenach, aby wszyscy na świecie mogli cieszyć się lepszym życiem dzięki innowacyjnej technologii – czytamy w materiałach prasowych i chyba nie ma w tym przesady. Mi 8 Pro potwierdza ten slogan swą smukłą, ultralekką konstrukcją, stworzoną z metalu i profilowanego szkła, dzięki któremu smartfon połyskuje w świetle. Zakrzywienia sprawiają, że smartfon idealnie pasuje do każdej dłoni. Wykonany jest z zaokrąglonego z czterech stron szkła, natomiast ramka z aluminium wykorzystywanego w lotnictwie.

DSCF5728

Xiaomi Mi 8 Pro

Front wypełnia jeden z najbardziej niesamowitych ekranów jakie znajdują się w nowych telefonach. Ostatnio mamy niewątpliwie wysyp telefonów z wcięciem u góry pełnego ekranu i także w testowanym urządzeniu tzw. – notch mieści się kamerę selfie 20 MP, głośnik do rozmów i czujniki.  Mi 8 Pro wyposażony jest w 6,21-calowy wyświetlacz FHD+ (2248 × 1080 px / 402 ppi) Samsung AMOLED o proporcjach 18,7:9 z funkcją pełnoekranowego wyświetlania (bezramkowa konstrukcja) i chroniony jest przez szkło 2,5D Corning Gorilla Glass. Wyświetlacz z odwzorowuje palety barw DCI-P3 o jasności 430 cd/m² oraz kontraście 60 000:1. Współczynnik wielkości ekranu w stosunku do obudowy wynosi 86,68%. Ponadto, dzięki funkcji Always-On Display, użytkownik może zobaczyć na ekranie informacje, takie jak np. datę czy godzinę, przy wyłączonym ekranie (można skonfigurować tak, aby pracował w nocy). Ochronna powłoka oleofobowa ogranicza nadmierne zabrudzenie ekranu. Podsumowując ten wątek. Wygląd to zwykle rzecz gustu, ale testowany flagowiec od Xiaomi to połączenie estetyki, ergonomii i jakości, bez dwóch zdań.

Mi 8 Pro jest też pierwszym telefonem Xiaomi z funkcją czytnika linii papilarnych umieszczonym w ekranie. Specjalny sensor aktywuje proces odblokowywania dopiero po umieszczeniu palca na wyświetlaczu, dzięki czemu, w przeciwieństwie do innych czujników opartych na technologii odczytywania odcisku palca bezpośrednio z poziomu ekranu, proces następuje szybciej i jest bardziej energooszczędny. Funkcja ta, moim zdaniem wymaga jednak jeszcze dopracowania. Niestety w zimowych warunkach nie zawsze dało się w ten sposób odblokować ekran. Oprócz czytnika linii papilarnych w ekranie, telefon można odblokować również za pomocą funkcji face unlock – nawet w ciemności.

Prawa krawędź smartfona to regulacja głośności i włącznik / blokada ekranu. Przyciski te są ergonomicznie zaprojektowane i łatwo się je obsługuje nawet prowadząc samochód po wyboistym terenie. Z lewej strony producent umieścił szufladki, na karty SIM (nanoSIM i nanoSIM zamiennie na microSD). Oba złącza w standardzie Dual-SIM Standby obsługują sieci LTE.  U góry znajdziemy wyłącznie drugi mikrofon, z redukcją szumów otoczenia. Na dolnej krawędzi umieszczono port USB typu C. Umieszczony na dole obudowy głośnik, gra przyjemnie i głośno. Po podłączeniu dobrych słuchawek można spokojnie korzystać z telefonu, jako przenośnego odtwarzacza audio, nawet przypadnie do gustu tym bardziej wymagającym użytkownikom. Na górnej ściance, producent umieścił dodatkowy mikrofon. Rozwiązanie z mikrofonem wychwytującym i wygłuszającym dźwięki tła jest coraz bardziej popularne – dzięki temu możemy rozmawiać praktycznie w każdych warunkach.

Panel tylny to połączenie technologii i sztuki. Pod przeźroczystym szklanym tyłem wnętrze telefonu jest całkowicie widoczne. W górnym, lewym rogu uwagę zwraca podwójny obiektyw aparatu tzw. Dual Camera (12MP + 12MP) i pojedyńcza dioda LED. Samo szkło aparatu delikatnie wystaje ponad obudowę, więc jest narażone na porysowania. Mi 8 Pro, podobnie jak smartfony konkurencji posiada aktywny, a zarazem precyzyjny skaner odcisków, z 360° obszarem rozpoznawania. Czujnik biometryczny działa bardzo poprawnie – czas odblokowania tylko 0,1 sekundy. Za każdym razem prawidłowo odczytuje odcisk i odblokowuje urządzenie. Obudowa typu unibody niesie ze sobą pewne niedogodności – telefonu nie da się otworzyć, nie ma więc dostępu do baterii.