Na wyświetlaczu prezentowany jest system operacyjny Android 8.0 (Oreo). Po włączeniu smartfona zobaczymy, że producent nie ingerował zbyt mocno system Google.  Producent wprowadził tu tylko drobne zmiany, na przykład wyciągany z dołu zasobnik z aplikacjami i narzędzia, które usprawniają obsługę urządzenia. Wszystkie z zaimplementowanych funkcji działają bez zarzutu. Jeśli czegoś nie znajdziemy wystarczy sięgnąć do prawie nieprzebranych zasobów sklepu z aplikacjami Google Play. Specjalnie dla użytkowników, którzy dopiero zaczynają przygodę z nowoczesnymi smartfonami, w Alcatelu 3 znalazł się tryb uproszczony, po włączeniu którego interfejs staje się o wiele łatwiejszy w użytkowaniu – ikony są duże i wyraźne, a czcionka jeszcze bardziej czytelna.

DSCF5647

Alcatel 3

Sercem Alcatela 3 jest układ MediaTek MT6739, który składa się z czterech rdzeni zbudowanych w oparciu o 64-bitową architekturę ARMv8-A (Cortex-A53), o maksymalnej częstotliwości taktowania 1.2 GHz. Nad grafiką czuwa dwurdzeniowy układ Mali-T720, który otrzymał wsparcie ze strony 2 GB pamięci operacyjnej RAM i 16 wbudowanej (z tego ok. 10 GB dla użytkownika) przestrzeni dyskowej.. Na pokładzie telefonu nie zabrakło hybrydowego slotu na karty microSD do 128 GB. W praktyce oznacza to, że system działa płynnie, a reakcja na polecenia jest poprawna. Oczywiście bez problemu zagramy w standardowe gry. Bardziej zaawansowany, niestety mogą powodować problemy z płynnością. Szkoda tylko, że podczas dłuższej zabawy SPU, troszkę się grzeje. Nie zauważyłem jednak, aby to miało wpływ na szybkość i płynność w obsłudze oprogramowania.

Przydatną funkcją, niestety kosztem możliwości rozbudowania pamięci na dane, będą dwa sloty na karty SIM, w trybie dual SIM stand-by – obie karty są w stanie czuwania. Smartfon został wyposażony w moduł łączności 4G/LTE (LTE Cat. 4), który umożliwia pobieranie danych z prędkością do 150 Mb/s .  Warto podkreślić, że testowany terminal szybko łapie sieć 3G/LTE i działa ona stabilnie. Standardowo zaimplementowana przeglądarka w zupełności wystarczy do płynnego przeglądania stron WWW.

Nie mogło zabraknąć także odbiornika nawigacji satelitarnej. Odbiornika GPS ze wsparciem dla A-GPS używałem podczas jazdy samochodem i działał stabilnie i szybko łapał tzw. fixa. Zasięg Wi-Fi był bardzo standardowy, dla tego rodzaju urządzeń.