Jesteś tutaj:-, Bez kategorii, Inne, Newsy, Zdrowie-Apsik! – bezpłatna aplikacja dla alergików

Apsik! – bezpłatna aplikacja dla alergików

Aplikacja mobilna Apsik! pozwala kompleksowo monitorować stan otoczenia, a także samopoczucia swojego i swoich bliskich – dzięki temu wspiera specjalistyczną opiekę medyczną nad pacjentem.

Alergie stanowią bardzo ważny, ale często bagatelizowany problem zdrowotny. Alergiczny nieżyt nosa jest bardzo częstym schorzeniem w polskiej populacji. Na podstawie wyników największego badania epidemiologicznego chorób alergicznych można oszacować, że ponad 14,5 mln osób w Polsce cierpi na nieżyty nosa, a ponad 8,5 mln na alergiczny nieżyt nosa.[1] Jak radzić sobie z alergicznym nieżytem nosa? Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania telemedyczne, takie jak kompleksowa, personalizowana aplikacja mobilna Apsik!, stworzona we współpracy z pacjentami i alergologami z Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych w Warszawie – do pobrania bezpłatnie w App Store i Google Play.

 

 

Objawami alergicznego nieżytu nosa są wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, uczucie zatkania i świąd nosa, kichanie i objawy spojówkowe. Alergiczny nieżyt nosa znacząco obniża jakość życia chorych, wpływa na życie społeczne oraz zmniejsza efektywność nauki i pracy. Nieleczony lub nieprawidłowo leczony, może być przyczyną powikłań ze strony dolnych dróg oddechowych, zatok przynosowych i uszu – mówi dr n. med. Piotr Rapiejko z Kliniki Otolaryngologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Przyczyn alergii może być wiele, wśród najczęściej występujących wymienia się zanieczyszczenie środowiska i występujące w środowisku alergeny. Nasilenie objawów chorobowych jest ściśle uzależnione od stopnia ekspozycji na aeroalergeny, na które chory jest uczulony. Ważne, by pacjenci zagrożeni objawami alergii monitorowali stan otoczenia, czynniki im zagrażające oraz swoje objawy. Zmniejszenie ekspozycji na alergeny, obok immunoterapii alergenowej oraz farmakoterapii, jest zasadniczym elementem leczenia chorób alergicznych. Z pomocą alergikom przychodzą nowoczesne rozwiązania telemedyczne, takie jak nowa aplikacja mobilna Apsik!, stworzona z inicjatywy Firmy Mylan we współpracy z pacjentami i alergologami z Ośrodka Badań Alergenów Środowiskowych w Warszawie.

 

Aplikacja Apsik! ma cztery główne funkcje:

 • Dbaj o samopoczucie: monitoruj nasilenie objawów aby ograniczyć ryzyko reakcji alergicznej.
 • Stwórz własną mapę pyleń: otrzymuj powiadomienia dotyczące zmiany stężenia alergenów.
 • Bądź na bieżąco: sprawdzaj aktualne dane o pyleniu i alertach smogowych.
 • Miej kontakt z lekarzem: znajdź gabinet alergologa w Twojej okolicy i skonsultuj z nim wyniki.

Aplikacja Apsik! umożliwia użytkownikowi personalizację komunikatów o pyleniu. Podczas logowania każdy użytkownik wybiera rośliny, na których pyłki jest uczulony i otrzymuje wyłącznie wybrane informacje. Apsik! umożliwia bieżące śledzenie pylenia wybranych alergenów i możliwość tworzenia zestawień, na których widać poziom pylenia oraz indywidualne nasilenie objawów w określonych ramach czasowych.

Aplikacja Apsik! na bieżąco pobiera dane ze stacji pogodowych oraz stacji monitorujących zanieczyszczenie powietrza. To ważne, ponieważ zanieczyszczenie powietrza może znacząco nasilać objawy alergiczne.

Aplikacji Apsik! używa się intuicyjnie – aplikacja jest bardzo łatwa w obsłudze. Istnieje możliwość utworzenia w niej wielu kont i przełączania się między nimi, co daje możliwość kontrolowania również objawów u członków rodziny, na przykład u dzieci.

Apsik! posiada dzienniczek, w którym można zapisywać codzienne obawy związane z alergią. Jeśli zapisy wskazują, że objawy są od co najmniej trzech dni niekontrolowane, aplikacja powiadamia o tym pacjenta, by mógł przekazać informację o tym swojemu lekarzowi i skonsultować z nim swoje wyniki.

Aplikacja z funkcją dzienniczka i alertami przypominającymi pacjentowi o kontroli objawów to cenne wsparcie dla opieki nad chorymi cierpiącymi z powodu alergii – mówi dr n. med. Piotr Rapiejko. – Zaangażowanie pacjenta w proces terapii, w tym stałej kontroli objawów jest bardzo ważne dla jakości życia chorych z alergią. Nowoczesna forma telemedyczna aplikacji okazuje się dla pacjentów bardzo przystępna i wygodna, a to wspiera specjalistyczną opiekę medyczną nad pacjentem – dodaje dr n med. Piotr Rapiejko.

Apsik! Pozwala znaleźć gabinety lekarzy alergologów w najbliższej okolicy (funkcja automatycznej lokalizacji) oraz na terenie całej Polski – wyniki są wyświetlane na mapie z możliwością wytyczenia automatycznej trasy dojazdu.

 We współpracy z pacjentami i alergologami Firma Mylan stworzyła narzędzie, które zgodnie z misją naszej firmy – „Lepsze zdrowie dla lepszego świata” przyniesie pacjentom lepszą jakość życia z alergią – mówi Katarzyna Rembisz. – Jesteśmy dumni, że zainicjowanie przez Mylan powstania mobilnego narzędzia dostosowanego do potrzeb pacjentów, staje się ważnym wsparciem w terapii alergii – dodaje Katarzyna Rembisz.

Źródło danych: OBAŚ (Ośrodek Badań Alergenów Środowiskowych) DYM-2017-0119

Mylan

[1] Samoliński B. i wsp:  Częstość występowania nieżytów nosa w polskiej populacji na podstawie badania Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP). Otolaryngologia Polska 2009, 63(4): 324-330

 

Autor |2018-04-18T07:11:46+02:0018 kwietnia 2018 07:10|Kategorie: Aplikacje, Bez kategorii, Inne, Newsy, Zdrowie|Tagi: , , , , |3 komentarze

3 komentarze

 1. lesiobe 18 kwietnia 2018 w 07:56 - Odpowiedz

  Ja tam sobie radzę drożdżami babuni , kiszonkami i odpowiednią dietą .

 2. Irmina 18 kwietnia 2018 w 22:02 - Odpowiedz

  Ciekawy projekt

 3. Weronika 22 kwietnia 2019 w 15:10 - Odpowiedz

  niedawno się dowiedziałam o tej aplikacji i sobie ją ściągnęłam. Dużo ciekawych rzeczy w niej jest – kalendarz pylenia, poziom smogu. Plus , że jest darmowa i żadnych danych nie trzeba podawać.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.