Naukowcy Uniwersytetu Akron opracowali metodę wykorzystania elektronów, umieszczonych na powierzchni polimerowej, do produkcji ekranów dotykowych. Takie rozwiązanie zapewnia nietłukliwość i znacznie niższe koszty produkcji.


Obecnie powłoki dotykowe naszych smartfonów są wykonywane z tlenku indu i cyny (ITO), materiału który jest stosunkowo kruchy i kosztowny w produkcji. W dodatku szacuje się, że przy obecnym zapotrzebowaniu światowe zapasy indu wyczerpią się już za jakieś 10 lat. Potrzebne jest więc nowe rozwiązanie.

Naukowce z Akron wykazali, że przezroczysta warstwa złożona z elektrod umieszczonych na powierzchni polimeru jest wyjątkowo wytrzymała i elastyczna, odporna na testy ciągłego zginania czy zrywania taśmy samoprzylepnej. Yu Zhu, asystent profesora chemii polimerowej, twierdzi, że taka warstwa zapewnia identyczny stopień przejrzystości co w przypadku ITO, oferując ponadto lepsze przewodnictwo.


Nowe rozwiązanie zachowuje swój kształt i właściwości nawet po 1000-krotnym wyginaniu. Ze względu na swoją elastyczność, materiał złożony z przezroczystych elektrod może być produkowany w ekonomicznych rolkach, w masowych ilościach.

„Spodziewamy się, ten materiał pojawi się na rynku jako prawdziwy konkurent ITO”, mówi Yu Zhu. „Przykry problem związany z pękniętymi ekranami smartfonów może być rozwiązany raz na zawsze dzięki elastycznym ekranom dotykowym.”

Źródło: University of Akron

Sewix