Jesteś tutaj:-, Newsy, Tablety, Telefony-Nietłukące się ekrany w smartfonach? To możliwe!

Nietłukące się ekrany w smartfonach? To możliwe!

Naukowcy Uniwersytetu Akron opracowali metodę wykorzystania elektronów, umieszczonych na powierzchni polimerowej, do produkcji ekranów dotykowych. Takie rozwiązanie zapewnia nietłukliwość i znacznie niższe koszty produkcji.


Obecnie powłoki dotykowe naszych smartfonów są wykonywane z tlenku indu i cyny (ITO), materiału który jest stosunkowo kruchy i kosztowny w produkcji. W dodatku szacuje się, że przy obecnym zapotrzebowaniu światowe zapasy indu wyczerpią się już za jakieś 10 lat. Potrzebne jest więc nowe rozwiązanie.

Naukowce z Akron wykazali, że przezroczysta warstwa złożona z elektrod umieszczonych na powierzchni polimeru jest wyjątkowo wytrzymała i elastyczna, odporna na testy ciągłego zginania czy zrywania taśmy samoprzylepnej. Yu Zhu, asystent profesora chemii polimerowej, twierdzi, że taka warstwa zapewnia identyczny stopień przejrzystości co w przypadku ITO, oferując ponadto lepsze przewodnictwo.


Nowe rozwiązanie zachowuje swój kształt i właściwości nawet po 1000-krotnym wyginaniu. Ze względu na swoją elastyczność, materiał złożony z przezroczystych elektrod może być produkowany w ekonomicznych rolkach, w masowych ilościach.

„Spodziewamy się, ten materiał pojawi się na rynku jako prawdziwy konkurent ITO”, mówi Yu Zhu. „Przykry problem związany z pękniętymi ekranami smartfonów może być rozwiązany raz na zawsze dzięki elastycznym ekranom dotykowym.”

Źródło: University of Akron

SewixAutor |2014-06-09T23:46:29+02:009 czerwca 2014 23:46|Kategorie: Inne, Newsy, Tablety, Telefony|Tagi: , , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. Ewa5 9 lipca 2014 w 16:23 - Odpowiedz

    Jestem bardzo ciekawa czy to się sprawdzi w praktyce.Sama jestem na etapie szukania odpowiedniego smartfona .Wiele osób bardzo chwali
    Smartfon Telefunken Live TL1 nie wiem czy zdecydować się na ten model ,podobnież to niemiecka marka która po latach powróciła na polski rynek .

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.